BlackBerry’nin Keyfi 10 Numara

BlackBerry, tam dokunmatik telefonu Z10 ile yükselişe geçti. Kanadalı şirket, 2012’nin ilk çeyreği içinde 1 milyon Z10 nakliyatı gerçekleştirerek kara geçmeyi başarırken, birçoklarını şaşırtan bir performans sergiledi.

BlackBerry, Ocak ayında tanıttığı Z10 ve Q10 modelleriyle hızla toparlanmaya başladı. Birçoklarının akıllı telefon piyasasında artık tutunamayacağını düşündüğü BlackBerry, Z10 ile bir milyon satış rakamını görmeyi başardı.

Şirket, birçoğu Kanada ve İngiltere’de satılan telefonun beklediklerinden daha iyi bir başarı sergilediğini belirtti. BlackBerry, kısa bir süre önce adını açıklamadığı bir alıcıya da 1 milyon Z10 sattığını açıklamıştı. Z10, 5 Şubat’ta Kanada’da satışa sunulmuştu.

Eski adı Research In Motion’ı (RIM) 30 Ocak’ta tarihe gömen BlackBerry, 2012’nin dördüncü çeyreğine ait gelir raporunda 98 milyon dolar kar elde edildiğini açıkladı.

blackberry z10 satışları

 

ESKİ GÜNLER GERİDE KALDI
Şirket, bir önceki yıl aynı dönemde 125 milyon dolar zarar etmişti. BlackBerry, özellikle devlet kurumlarının Z10’a büyük ilgi göstermesi beklenen ABD’de çok daha iyi rakamlara ulaşmak için de sektöre göz kırptı.

Kanadalı firma, 2012’de oldukça zor günler geçirmiş ve üçüncü çeyreği 114 milyon dolar net zarar ile kapamıştı. Yine de aynı çeyrekte 6.9 milyon akıllı telefon nakliyatı gerçekleştiren ve 255 bin BlackBerry PlayBook tablet bilgisayarı satan şirket, 600 milyon dolar nakit elde ederek kasasındaki parayı 2.9 milyar dolara yükseltmeyi başarmıştı.

ntvmsnbc

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir