BlackBerry Curve 9380 Yazılım Yükleme – Format Atma

Blackberry Curve 9380 telefonunuz ‘app error 523 , 507, 561, 200, 513, 545, 371 ‘ reset hatası veya başka bir sorun nedeniyle açılmıyorsa telefona yazılım yükleyerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Yazılım yükleme, sadece sorun oluştuğunda değil, telefonu formatlamak istediğinizde ya da güncelleme yapmak istediğinizde de işe yarar. Aynı zamanda telefonunuzda istediğiniz dil paketi yoksa da bu işlemleri yaparak dil yükleyebilirsiniz.

Yazılım yükleme işlemine başlamadan önce bataryanızı en az %50 doldurun. Yazılım yüklemek için iki tane programa ihtiyacımız var. Birincisi Blackberry Desktop Manager programı, onu buraya tıklayarak  indirip kurunuz. Windows bilgisayar için Download PC butonuna tıklayıp indiriyoruz.

İkinci program olarak Blackberry Device Software‘i indirip kuruyoruz.

Turkcell cihazları için:  9380M_PBr7.1.0_rel2039_PL9.32.0.143_A7.1.0.714_Turkcell.exe
Avea cihazlar için: 9380M_PBr7.1.0_rel2039_PL9.32.0.143_A7.1.0.714_AVEA.exe

Cihazınız yukarıdaki cihazlardan farklı ise lütfen buraya tıklayıp kendi telefonunuza uyan yazılımı indirin.

Her iki programı kurduktan sonra bilgisayarımızda aşağıdaki adresi açıyoruz ve orda bulunan vendor.xml dosyasını siliyoruz.

C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\AppLoader

64 bit işletim sistemli bilgisayarlar için:

C:\Program Files (x86)\Common Files\Research In Motion\AppLoader

Dosyası sildikten sonra aynı yerde bulunan Loader.exe dosyasını açıyoruz. (Vista ve Win7 kullanıcıları sağ tıklayıp “yönetici olarak çalıştır” demeleri gerekiyor.)


Program açılınca telefonunuzu usb kablosu ile bilgisayara bağlayın. Bilgisayar gereken donanımları otomatik yükleyecektir. Programda ileri tuşuna basarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz, eğer telefonunuz bilgisayar tarafından görülmüşse bağlantı kutucuğunda ‘usb’ seçeneği gözükecektir. Fakat bağlantı yapılamamışsa kutucuk boş olacaktır, bu durumda lütfen telefon bağlantınızı kontrol edin.

Bağlantımızda bir sorun yok ise ileri tuşu ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada program telefon ile bağlantı kuracaktır, üçüncü seçenekte durum çubuğu takılı kalırsa lütfen durum çubuğu dolana kadar telefondan kabloyu çıkarıp geri takın.

9380-yazılım-yükleme-19380-yazılım-yükleme-2


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9380-yazılım-yükleme-39380-yazılım-yükleme-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdiki aşamada telefonumuza yüklenmesini istediğimiz dil seçeneklerini ve uygulamaları seçiyoruz.  Seçimlerimizi yaptıktan sonra ileri tuşu ile bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada yükleme işlemi başlayacaktır, Herhangi bir sorunda lütfen programın yönlendirmelerini dikkatlice okuyun ve uygulayın. Yükleme işlemi bittiğinde telefon kendini otomatik başlatacaktır.

Author: Halil Akgül

1 thought on “BlackBerry Curve 9380 Yazılım Yükleme – Format Atma

  1. Ben denedim gayet başarılı bir şekilde format attım teşk. Herkeze tavsiye ederim (Bilmeyenler elini bile sürmesin telefonu bozabilirler).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir