BlackBerry Bold 9000 telefonunuz anormal çalışıyorsa, app error veriyorsa veya telefonda  istediğiniz dil paketi yoksa telefona yazılım yükleyerek telefonu  hem güncellemiş olursunuz hem de yaşanan sorunları çözebilirsiniz. Yazılım yükleme işlemi ile isterseniz telefonu formatlayabilir ve dil paketi de yükleyebilirsiniz.

Yükleme işlemine başlamadan önce mümkünse önemli bilgilerinizin yedeğini alın ve bataryanızı en %50 doldurun. yazılım yüklemesi yapabilmek için iki tane programa ihtiyacımız var. Öncelikle  buraya tıklayarak  BlackBerry Masaüstü Yazılımını indirip kuruyoruz.

İkinci program olarak Blackberry Device Software‘i indirip kuruyoruz.

Turkcell cihazları için:  9000M_PBr5.0.0_rel771_PL5.2.0.41_A5.0.0.464_Turkcell
Vodafone cihazları için: 9000M_PBr5.0.0_rel1137_PL5.2.0.64_A5.0.0.681_Vodafone_Turkey
Avea cihazlar için: 9000M_PBr5.0.0_rel946_PL5.2.0.57_A5.0.0.554_AVEA

Cihazınız yukarıdaki cihazlardan farklı ise lütfen buraya tıklayıp kendi telefonunuza uyan yazılımı indirin.

Her iki programı indirip kurduktan sonra bilgisayarımızdan aşağıdaki adresi açıp vendor.xml dosyasını siliyoruz.

C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\AppLoader

64 bit işletim sistemli bilgisayarlar için:

C:\Program Files (x86)\Common Files\Research In Motion\AppLoader

Dosyası sildikten sonra aynı yerde bulunan Loader.exe dosyasını açıyoruz. (Vista ve Win7 kullanıcıları sağ tıklayıp “yönetici olarak çalıştır” demeleri gerekiyor.)

Program açılınca telefonunuzu usb kablosu ile bilgisayara bağlayın. Bilgisayar gereken donanımları otomatik yükleyecektir. Programda ileri tuşuna basarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz, eğer telefonunuz bilgisayar tarafından görülmüşse bağlantı kutucuğunda ‘usb’ seçeneği gözükecektir. Fakat bağlantı yapılamamışsa kutucuk boş olacaktır, bu durumda lütfen telefon bağlantınızı kontrol edin.

9000 yazılım yükleme

Yukardaki resimde görüldüğü gibi program bize iki seçenek sunacaktır. Birinci seçenek cihaz yazılımınıza müdahele etmeyecektir. Sadece ekstardan yüklemek istediğiniz uygulamarı seçip yükleyebilirsiniz. İkinci seçenek ise telefonunuzun bütün yazılımını silip yenisiyle değiştirecektir. Biz ikinci seçeneği seçip ilerliyoruz.

9000 yazılım yükleme 2

Bu aşamada telefona yüklenmesini istediğiniz uygulamaları ve dil paketlerini seçebilirsiniz. Seçimlerinizi yaptıktan sonra ilerleyin.

9000 yazılım yükleme 3

Artık yükleme işlemine başlayabiliriz. Son butonuna basıp yazılım yüklemesini başlatıyoruz.

9000 yazılım yükleme 4

Son butonuna bastiğimizde yükleme işlemi başlayacaktır. Herhangi bir sorun olduğunda lütfen usb kablasounu çıkarıp geri takın ve programın yönlendiremelerini takıp edin.

9000 yazılım yükleme 6

Yükleme işlemi bittiğinde yukardaki gibi bir pencere ile karşılaşacaksınız ve telefon kendini başlatacaktır. Telefon açıldığında kişisel ayarlarınızı yapabilirsiniz.

20 thoughts on “BlackBerry Bold 9000 Yazılım Yükleme”
 1. dediklerininizin hepsini kurdum ve bilgisayar telefonu görmüyor birde telefon sürekli kendini açıp kapatıyor blackberry yazısıyla beraber altta yavaş yavaş doluyor ama yarısında tekrar başlatıyor kendini o yüzden görmüyor olabilir mi telefonu
  saygılar.

  1. Hiç açılmasa bile donanım bulundu uyarısı vermelidir. Sürücüler yüklenmiyorsa ya kablonuz ya da soket bozuk olabilir.

 2. sanırım o operator olayından olmuyor. nasıl ogrenebılırım. hangı oper cıkıslı oldugunu?

  1. türkiyedeki cihazlar açılırken operatörün simgesi ile açılıyorlar. ona dikkat edin açılışta herhangi bir simge var mı diye? şu an da elimde blackberry telefon olmadığı için detaylı bilgi veremiyorum maalesef.

 3. hocam yukelemeye calıstım.ama herhangi bir değişiklige gerek yok dedi. ilk pencere gelmedi dil pencereside.

    1. bu yöntemle defalarca yazılım attım hocam ben. ilk pencere açılmıyorsa ya telefon ile bilgisayar bağlantı kurmuyor ya da sizin cihaz kendi orjinal yazılımını istiyordur. o zaman cihazın hangi operatör çıkışlı olduğunu öğrenip ona göre yazılım indirmeniz gerekecek.

 4. mrb. cihaz ingiltereden geldi ve sım kılıtlı ayrıca ingilizce dil. yukarıda belirtilen hangi paketi indirmem gerekiyor. birde imei klonunu ve unlock etmede de yardımcı olursanız sevınırım…

  1. merhaba, yazılım yüklemesi yaparakl sadece türkçe dilini yukleyebilirsiniz. sim kilit ve imei işlemlerinin box ile yapılması gerekiyor. bir teknik servise danışmanız lazım.

      1. yukarıda turkıyedekı cıhazlar için yazılımlar var ancak bendeki telin sadece ingltereden geldiğini biliyorum ama hangi versiyon ya da hangi fırmaya aıt oldugunu bılmıyorum. sıtede bır kac tane uk ve bırde unıted kingdom var hangısını ındırmelıyım. oncelıkle cıhazı tr ye cevırmek daha sonra ımei işleriyle ugrasmak ıstıyorum saygılar

  1. işlemleri yukarıda anlatıldığı gibi yaparsanız farklı birşey çıkmayacaktır. lütfen en baştan başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir