Blackberry 9900 Bold Touch telefonunuzdan daha verimli bir şekilde faydalanmak için yazılımınızı güncellemenizde büyük fayda var.  Bold 9900, Blackberry 7 işletim sistemini kullanan bir model ve bulunduğumuz dönem itibariyle telefonunuzun işletim sistemini 7.1 Paket 2061‘e yükseltebilirsiniz. Şunu da bilmekte fayda var ki Blackberry 9900 Bold Touch, Blackberry 10 işletim sistemine güncellenmeyecektir. Bu yüzden telefonunuza 10 işletim sistemini aramakla vakit kaybetmeyin.

Şimdi bu yazılım güncellemesini yani bir diğer deyişle işletim sistemi versiyonu yükseltmesini nasıl yapacağınızı anlatacağız…

Blackberry 9900 Bold Touch telefonunuzu güncellemek için iki farklı seçeneğiniz bulunuyor. İlki telefonunuzun menüsünden yazılım güncelleme bölümüne ulaşmak diğeri ise Blackberry Desktop Software programını kullanmak.

BİRİNCİ YÖNTEM 

Yazılım güncellemesini telefonunuzun menü üzerinden yapabilmeniz mümkün. Bunun için kablosuz bağlantı(wi-fi) kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak hattınızın size sağlamış olduğu internet hizmeti üzerinden de işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Öncelikle telefonunuzu tam olarak(%100) şarj edin. Verileriniz kaybolmayacaktır ancak kötü ihtimallere karşın önemli verilerinizin yedeğini almanızda fayda var.

Daha sonra Menü> Seçenekler> Cihaz> Yazılım Güncellemeleri yörüngesini izleyip, güncelleme olup olmadığını kontrol etmek. Güncelleme bulunduğu taktirde onay vermeniz yeterli. Cihaz internet bağlantısı kurup, işlemi bitirecektir. Yalnız unutmamanız gereken bir nokta var ki ilk yöntemle yani internet bağlantısıyla yazılım güncellemesi yapmak biraz uzun sürebilir. Telefonunuzu yaklaşık 2-3 saat kadar kullanamayabilirsiniz! Bu yüzden ya hatsız ya da kullanmadığınız bir hatla veya müsait bir zamanda yapmanızda fayda var.

blackberry 9900 bold touch yazılım güncelleme

İKİNCİ YÖNTEM

Diğer bir seçeneğiniz ise yazılım güncellemesini bilgisayarınız üzerinden gerçekleştirmek. Tabii bu işlem için de bilgisayarınıza bağlı bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacak.

Yine aynı şekilde telefonunuzu tam olarak (%100) şarj edin. Bilgisayarınıza Blackberry Desktop Software  programını indirin ve kurun.

Telefonunuzu data kablosuyla bilgisayara bağlayın ve bilgisayarınızın donanım sürücülerini yüklemesini bekleyin. Blackberry Desktop Software açın ve programın telefonunuzu bulmasını bekleyin. ‘Cihaz Ekle’ şeklinde bir bildirim alırsanız onaylayın. Program telefonunuzu gördükten sonra bir süre bekleyin. Program bu aşamada telefonunuzla ilgili kısa işlemleri bitirip, otomatik olarak güncelleme arayacaktır ve bir süre sonra aşağıdaki gibi bir ekranı, karşınıza getirecektir.

blackberry 9900 yazılım güncelleme

Bu aşamada ‘Güncelleme al’ seçeneğini tıklayıp, ilerleyin. Program güncellemeleri kontrol eder ve indirmeye başlar. Eğer Blackberry Desktop Software programınız güncel değilse program tarafından uyarılırsınız. Programın yönlendirmesini takip, güncellemeye onay verin ve kendini güncellemesini sağlayın.

Güncelleme dosyayı inmeden önce program yedek alıp, almayacağınızı sorar. İsteğinize bağlı ilgili seçenekleri işaretleyip ‘Güncelleme kur’ diyerek ilerleyin. Onayı verdikten sonra güncelleme dosyaları inmeye başlar.

blackberry 9900 yazılım güncelleme 2

 

Güncellenmiş yazılım indirilir, telefonunuza program tarafından kurulur ve telefonunuz kapatılıp, yeni baştan başlatılır. Telefon açıldıktan sonra program ekranında uygulama modülleri yüklendiğine dair bir bilgilendirme görürsünüz.

blackberry 9900 yazılım güncelleme 3.png

 

Bu işlemde bittikten sonra ikinci kez telefonunuz kapanır ve program tarafından otomatik olarak yeniden başlatılır. Telefonunuz ikinci kez tam olarak açıldıktan sonra işlem bitmiş demektir. Bu kadar! 

blackberry 9900 yazılım güncelleme 4

 

Artık telefonunuzu kişiselleştirip, yeni baştan, çok daha verimli bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

4 thoughts on “Blackberry 9900 Yazılım Güncelleme – Yazılım Yükseltme”
  1. Merhabalar, benim ufak bir programım var.

    Blackberry Deskop Manager programını kurdum fakat telefonumu bağladığım zaman ya da güncelleme denetle dediğim zaman herhangi bri güncelleme bulamıyorum. Telefonum şuanda 7.0 işletim sistemine sahip. yardımcı olabilir misiniz ??

    1. merhaba, bu cihaz için son güncelleme 7.0 idi zaten diye hatırlıyorum. güncelleme olmaması normal yani.

      1. İnternette bir çok yerde gördüğüm kadarıyla 7.1 yükseltmelerinin olduğunu öğrendim ancak ben kendim bir türlü yapamadım .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir