Blackberry 9900 Bold Touch İnceleme

Blackberry 9900 Bold Touch… Blackberry’nin Z10,Q10 ve 9981 Porche Desing modellerini saymazsak ülkemizdeki en üst modeli… Bu haliyle kendisinden beklentiler oldukça yüksek. Fiziksel klavyesine eşlik eden tam dokunmatik ekranı en çok dikkat çeken detay.

Yine tasarımla başlayalım… Blackberry 9900 tasarım olarak bizden tam puan alıyor. Gerçekten çok başarılı bir kasaya sahip. Telefon her açıdan ‘ben buradayım’ diyor. Özellikle siyah rengi harika… Siyah ve metalik grinin uyumu elektronik cihazlarda her zaman başarılı olmuştur. 9900 Bold’da da durum farklı değil, plastik siyah aksamlara krom çerçeveler çok güzel eşlik etmiş. Telefonun her açısında müthiş bir bütünlük söz konusu.

Bugüne kadar gördüğümüz telefon tasarımları arasında iPhone 4 ve 4S ile birlikte en diri kasa tasarımı, incelememizin konuğu Bold 9900’de. Ön bölüm tam bir bütünlük içerisindeyken hem tuşlar arası çıtanın hemde çelik çerçevenin duruşu çok iyi. Telefonun sağ bölümden yer alan tuşlar hiç bir şekilde sırıtmıyor, üstüne o bölümün tasarımında bile zarafet akıyor. Arka kısımda serinin ismi ‘Bold’ ibaresinin büyükçe yer alması ve pil kapağının karbon fiber görünümünde olması ilgi çekici detaylar. Blackberry 9900 Bold şu ana kadarki en ince Blackberry modeli olma özelliğini elinde bulunduruyor. Ayrıca ceplik.com olarak bizim bugüne kadar en beğendiğimiz Blackberry olma özelliği de cabası. :)

Boyutları Q klavyeli bir modele göre oldukça iyi. Diğer Blackberry modelleri arasında en büyük hacme sahip olan modelde bu durum ekran konusunda avantaj sağlıyor. Zira büyük ekran akıllı telefonlar için her zaman iyidir. Aslında çok da büyük bir ekranı yok ama Blackberry modellerine göre iyi; 2,8 inç. Telefon boyutları, ekranla birlikte bir çok konuda avantaj sağlıyor. Örneğin klavye kullanımı müthiş rahat, çok hızlı bir şekilde yazım mümkün. Bu tasarım beraberinde ciddi bir sağlamlık da getiriyor. 9900 kasa problemleriyle meşhur bir telefon değil. Tabii burada önemli bir detay var; Blackberry 9900’e sahip olmak istiyorsanız bizim tavsiyemiz siyah rengini tercih edin. Zira beyaz renginde hem tuşlar arası çıtalar çok çabuk soyuluyor hem de tuşların alt tarafında yer alan boş bölümdeki aksam orjinal rengini çabuk kaybediyor. Ancak siyah kasa bu açıdan çok daha iyi bir tercih. Beyaz kasanın iki kusurlu aksamı da siyah kasada sorun çıkarmıyor. Sadece bazı modellerde tuşlar arası çıta bölümünde soyulma olabiliyor. Bu da neden bilmiyoruz Blackberry’nin yapamadığı bir iş. Hatırlarsanız 9800 Tourch modelinin kasasında da sürekli soyulma gibi kalıtsal bir problem vardı. Bu yüzden telefonunuzu korumak için seçeceğiniz kılıfın yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz!

Blackberry-Bold-9900-White-Black-inceleme

Tasarım kısmında telefonu yeteri kadar övdükten sonra geçelim donanımsal ve yazılımsal konulara… Klasik Blackberry kullanıcısı için telefon gerçekten harika bir ürün. Markanın kendi alt yapısı dolayısıyla model, piyasanın en güvenli telefonlarından birisi konumunda, güvenlik konusunda endişe etmeniz için çok fazla sebebiniz yok. Ayrıca mail alışverişi konusunda yine üst düzey bir performans sizi bekliyor. Mail konusunda Blackberry’nin piyasadaki üstün konumu aşikar. Bu durum 9900 modeliyle zirveye taşınmış durumda. Telefona ne kadar mail tanımlarsanız tanımlayın performansından bir şey kaybetmiyor.

Aslında bu kısmı kısaca geçmek istiyoruz. Çünkü telefon klasik Blackberry özelliklerinde herhangi bir takılma yaşamıyor. Yani iş gibi sebeplerden ötürü Blackberry kullanmak zorundaysanız veya Blackberry sizin için bir tutkuysa bizim bu modele söyleyecek herhangi bir eksi yorumumuz yok. Ancak durum genel kullanıcı olarak öyle değil. Kısacası demek istediğimiz şu ki BBM, mail alışverişi, güvenli mobil cihaz kullanımı gibi konularda Bold 9900 kusursuz…

Gelelim genel kullanıcı için nasıl bir telefon olduğuna… Öncelikle bir çok değeri aslında iyi. Fakat böyle üst düzey bir telefon için çok fazla hayal kırıklığı yaşadık. Yukarıda da belirtmeye çalıştığımız gibi Blackberry tutkunları için harika bir ürün ve parasının hakkını sonuna kadar veriyor. Yalnız akıllı telefonların bu kadar çok yaygınlaştığı ve akıllı telefonların bu kadar çok iş yaptığı bir ortamda genel kullanıcıya hitap konusunda pek fazla şansı yok.

Öncelikle uygulama marketi çok zayıf; bir kaç uygulama hariç kayda değer hiçbir şey yok! Facebook, Twitter ve Youtube telefona entegre olarak geliyor. Bunun üzerine en fazla Foursquare, Viber gibi bir kaç eklenti yapabilirsiniz. Bunlardan da sadece Twitter uygulamasının çalışma biçimi hoşumuza gitti. Diğer uygulamaların hemen hepsi vasatın altında. Oyun deneyimi için ise yanlış yerdesiniz! Blackberry(en azından son işletim sistemine kadar) oyun oynanabilecek bir telefon değil!

Yine üst düzey bir akıllı telefondan en çok beklenen özelliklerden birisi olan hızlı internet de eksik! Yani tarayıcı çoğu zaman çok yavaş kalıyor. Bunu yine belli başlı bir kaç Blackberry politikasına bağlamak mümkün ancak hiç birinin geçerli sebepler olduğuna inanmıyoruz. Facebook entegrasyonu üzerinden basit bir fotoğraf görüntülemesi bile çok fazla zaman alabiliyor. Zannedersek tarayıcı üzerinden hızlı sayfa görüntülemesi yapmak için de ülkemize 4G teknolojisinin gelmesini beklemek gerekecek.


Telefonun ekranı müthiş bir performans gösteremiyor. Ancak yiğidi öldür hakkını ver ata sözünden yola çıkarak yeterli olduğunu belirtmek gerekir. Yüksek bir çözünürlüğe sahip değil, iyi bir piksel yoğunluğu da yok ancak genel olarak marka özellikleriyle kullanılacak bir telefon için yeterli seviyede. Daha üst düzey bir ekran kalitesi için yeni nesil Blackberry 10’lar üzerine yoğunlaşılabilir. Dokunmatik hassasiyetinin iyi düzeyde olduğunu belirtmek gerek. Bu konuda Blackberry elinden geleni ardına koymamış.

Kamera performansı da bu tip bir telefon için başarılı. İyi ayarlanmış bir ışıkta gayet net fotoğraflar yakalamanız mümkün. 5 Megapiksel çözünürlükteki bu kamera 720p HD kalitede video kaydı yapabiliyor. Video kalitesi de yine aynı şekilde iyi ışıkta başarılı.

blackberry-bold-touch-9900-inceleme


 

Blackberry Bold 9900 tek çekirdekli, 1,2 GHz hızında işlemci kullanıyor. Biz inceleme süremiz içerisinde bu işlemcinin herhangi bir yerde tıkandığına şahit olmadık. Telefon Blackberry 7 işletim sistemiyle oldukça stabil çalışıyor. Kullanım oldukça akıcı ve zevkli. Ayrıca işletim sistemini v7.1’e yükseltebiliyorsunuz. İşletim sistemini güncelleseniz de klasik akıllı telefon kullanıcıları için söz konusu olan kusurlar giderilemiyor! Yani herhangi bir noktada Blackberry 10 işletim sistemine yaklaşamıyor.

Telefonun kablosuz bağlantı özellikleri önceki modellere göre daha iyi. Wi-fi daha iyi çalışıyor ve daha az seçici olduğunu söyleyebiliriz. Bluetooth da aynı şekilde… Bunların yanında NFC Yakın alan iletişim teknolojisini ve dahili GPS entegresini bünyesinde barındırıyor olması iyi bir ayrıntı.

Sonuç olarak telefonu biz başarılı bulduk. Ancak Android ya da iOS işletim sistemi kullanan telefonlarla yoğun şekilde haşır neşir olmuşsanız 9900’a geçiş büyük hayal kırıklığı olabilir. İhtiyacınızı ve telefondan beklentilerinizi iyi belirlemeniz şart. Tasarım açısından harika bulduğumuzu zaten belirttik. Yoğun bir akıllı telefon kullanıcısıysanız ve ikinci bir telefon düşünüyorsanız bütçe dahilinde iyi bir tercih olur. Şunu belirtelim ki tam dokunmatik telefon kullanmak istemiyorsanız Blackberry Bold 9900 en iyi tercih. Fiziksel tuşlu telefonlar arasında bu kadar donanımlı bir model bulmanız şu dönem için mümkün değil.

Telefonun sıfır fiyatı bulunduğumuz dönem için 1200 lira civarı. Ancak yüksek sıfır fiyatına rağmen güçlü bir ikinci el piyasası yok. O yüzden işin o kısmını da düşünmeniz de fayda var…

Blackberry 9900 Bold Touch’un Teknik Özellikleri için lütfen tıklayın.

blackberry-9900-inceleme

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir