Blackberry 8520 – 9300 (Curve ve Curve 3G) İncelemesi

Uzun süredir sadece kurumsala değil, bireysel müşteriye de hitap eden Blackberry’nin en çok satılan modelidir 8520. Bunun da sebebi ürünün ilk çıktığı dönemde Blackberry’nin 9300 modelinin fiyatını yüksek tutması oldu. Çünkü fiyatıyla Blackberry markasına ve tasarımına ulaşmak isteyenlerin en kolay erişebileceği modeldi.

Blackberry Qwerty klavye tasarımıyla bir çok markaya ilham kaynağı olmasına rağmen son dönemde Nokia’yla birlikte gelişen mobil dünyanın en zor dönemlerini geçiren marka oldu. Buna rağmen hatrı sayılır bir müşteri kitlesi oluşturdu kendine. Fakat ne kadar sadıklar orası tartışılır. Piyasada bir çok ikinci el Blackberry modeline rastlamanız mümkün. Bu sadakatsiz piyasada ise en çok bulunan iki model 8520 ve 9700 Bold.

Bu incelememizde 8520 ve 9300’ın beraber ele almamızın sebebi, birbirine çok benzer iki model olmaları. Zaten bu benzerliği takma isimlerinden anlayabilirsiniz; birinde sadece 3G eklentisi var. İki farklı inceleme yapmış olsak aynı makaleye birkaç farklı cümle eklemiş olacaktık. Hem böylesi kıyaslama açısından daha elverişli…

Markaya göre fiyatı iyi olan 8520, markanın klasik qwerty klavye tasarımıyla dikkat çekiyor, yalnız biraz kalınca. Bu da sağlamlığı beraberinde getiriyor tabi. Kasa yapısı oldukça diri ve kaliteli. Yalnızca arka kapakta Blackberry simgesini oluşturan metal parçalar zamanla düşmeye başlıyor. Bu yüzden 8520’nin arka kapağını iyi korumak gerekiyor. Ayrıca çokca çizildiğini de belirtmek gerek. 9300’ın arka kapak yapısı tırtıklı olduğundan çizilmeye karşı daha dayanıklı, en azından daha rahat kamufle edebiliyor.

Ekran büyüklükleri, boyutları, ağırlıkları(9300 sadece 3 gr. daha hafif), kameraları gibi bir çok özellik iki telefonda da aynı. Fark eden birkaç unsur var ki en dikkat çekicisi ve en önemlisi 3g. Yani interneti EDGE’den daha hızlı ve daha verimli kullanmanızı sağlayan bağlantı çeşidi. 8520’de 3g yok ve interneti çok yavaş. Kullanıcılar birbirlerine nasıl anlatıyorlar bilmiyorum ama bu yavaşlığa rağmen telefonun satış rakamları çok iyi. Piyasaya çıkalı neredeyse iki yıl olmasına rağmen hala talep var. Tam aksine 9300’ın satışları ise bir o kadar yavaş ve özellikle talep eden kişi sayısı çok az. Bu konuda bir diğer handikap ise 8520’nin yeterli sayıda beyaz renginin piyasada bulunmaması. İlk dönemler çokca geliyor olmasına rağmen son aylarda bulmak imkansızlaştı. Bunun yanında 9300 tek renk ve ona da asfalt grisi desek yanlış olmaz. Telefonu oldukça şık gösteriyor.

İki model arasındaki farklardan bir diğeri 8520’nin versiyonu ancak v5.0’a kadar yükselebilirken 9300’ın bir seviye yukarı çıkabilmesi. 9300’ın yazılımını güncelleyerek V6.0 yapabiliyorsunuz. Güncellemeye müsait 9300 bu durumundan ötürü olacak ki kullanıcıyı sinir anlamında çok fazla zorlamıyor. Ama 8520 sürekli takılmaları ve donmalarıyla kullanıcıyı bir hayli yoruyor. Sık sık güvenlik temizlemesi yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bazen bu bile çözüm olmayarak iş telefonu servise vermeye kadar gidebilir. Zaten geç açılan telefon, bu tip durumları sürekli tekrarlamaya başladığında sizi bir hayli yalnız bırakıyor.

İki telefonda micro usb bağlantısıyla bilgisayara bağlanıyor ve şarj oluyor. Bunun yanında kulaklık girişleri 3,5 mm.

Blackberry telefonlarında  genel olarak yüksek ses ve diri bir titreşime yer vermez. 8520 ve 9300’da da durum değişmiyor. Dışarıya ses veren hoparlör ve titreşim çok kuvvetli değil. Bu tip bir ihtiyacınız varsa başka markalara göz atabilirsiniz.

Kullanıcıları Blackberry’e en çok yönelten etkenlerden biri olan BBM(Blackberry Messenger)’i iki modelde de mevcut ve rahatça kullanabilirsiniz. Tabiî ki bunun için yine Blackberry İnternet Servisi(BİS)’ne ihtiyaç duyacaksınız. Telefonda standart olarak gelen Windows Live Messenger ve Facebook gibi ikonları kullanmak içinde yine aynı internet paketine ihtiyacınız olacak.

Şarj süreleri tatminkar. Zira Blackberry genel olarak iyi ve sağlam bataryalar kullanır. Bataryanız bozulduğunda alacağınız bataryanın pahalı olması da bu durumdan kaynaklıdır.


Makalenin başında değindiğimiz fiyat konusunu biraz açarsak, ilk zamanlar iki model arasında fiyat farkı, aralarında bulunan çok az özellik farkına göre oldukça yüksekti.
Şu an ise aradaki fiyat farkı gitgide azaldı ve 50 lira gibi bir aralığa denk geldi. Aslında hakkı olanda buydu. Modellerin piyasadan çekilmesine çok az bir zaman kala bu hali alması hiç adil değil.

Marka değerinden kaynaklı olduğunu sandığımız yüksek fiyat ise ayrı bir durum. Sunduğu özellikleri genel olarak gözden geçirdiğimizde BBM dışında kullanıcıya sunduğu çok fazlası ekstrası olmamasına rağmen fiyatı orta seviyelerde. Bunun arkası biz çok açıdan doldurabilecekken markanında aynı karşılığı vermesi kaçınılmaz, neticede bir marka stratejisi. Diğer ihtimalde fiyatı daha uygunken daha fazla satmaları zaten kaçınılmaz.

Sonuç olarak işiniz internetleyse ve çok sabırlı bir insan değilseniz 8520 yerine kesinlikle 9300’ı tercih edin. BBM dışında internetteki diğer taleplerinize cevap veremeyecektir. Ve son olarak şunu da belirtmek isterim ki en azından 8520 için çok insaflı bir inceleme oldu. Çok daha acımasız inceleme ve yorumlarla karşılaşmanız olası!


 

Tayfun Sağır

Author: Halil Akgül

2 thoughts on “Blackberry 8520 – 9300 (Curve ve Curve 3G) İncelemesi

  1. 9300 blackberry tel ekran mobil kilitlendi bir türlu acamiyorum blackberry degerlerini gir yazıyor ama ne yazacağimi bilmiyorum şifremi istiyor anlamadım durup dururken her zaman kıtlerdım hemende acardım ne oldu bilmiyorum yardımcı olurmsunuz

    1. “blackberry” yazmanız lazım. “blackberry” değerini yazmanızı söylüyor size zaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.