Avea inTouch 4 akıllı telefonunuzda donma, kasılma, ağırlaşma, ‘x durduruldu’ şeklinde uygulama ya da işletim sistemi hataları gibi yazılımsal sorunlar oluştuğunda ya da ekran kilit deseni unulup, bloke edildiğinde, formatlama işlemi sorununuzu çözecektir.

Format işlemine karar verdiğinizde lütfen önce mümkünse veri yedeği alın ve akıllı telefon şarjının en az %25 olmasını sağlayın.

inTouch 4’e format atabilmek için 2 farklı yol var. Bunlardan ilki için menüye erişim sağlayabiliyor olmanız gerekir. Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip, onay verdiğinizde telefon sıfırlama işlemi için kapanır.

Diğer yol ise özellikle ekran kilit desenlerinin unutulması-bloke edilmesi gibi durumlarda kullanılan donanımdan format yani telefonu tuşlarla formatlamak. İşlemin mantığı telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak, kurtarma modu(recovery mode) ekranına ulaşmak şeklinde. Bu yöntemi menüye ulaşamadığınız her durum için kullanabilirsiniz.

Avea inTouch 4 modelinde donanımdan formatın uygulanabilmesi için geçmeniz gereken aşamalar şu şekilde;avea-intouch-4-harf-format-atma

 • Telefonu kapatın ve ses açma ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
 • Ekranda Avea yazısını gördüğünüzde güç(kilit) tuşunu bırakın ve ses açmaya tuşuna basmaya devam edin.
 • Telefon ekranında Android robotu ve kırmızı-mavi yazıları gördüğünüzde ses kısma tuşunu da bırakın.
 • Burası kurtarma modu ekranı ki burada dokunmatik çalışmaz. Seçenekler arasında aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için güç tuşlarını kullanmalısınız.
 • Ses kısma tuşuyla ‘wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Karşınıza bir teyit ekranı gelecek. Yine ses kısma tuşuyla ‘Yes — delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Şu an format işlemi tamam. Ancak telefonu gereksiz ön belleğinden de kurtarmak adına aynı mantıkla ‘wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamakta fayda var.
 • Son olarak telefonun normal bir şekilde yeniden başlaması için ‘reboot system now‘ seçeneğini güç tuşuyla onaylayın.

İşlem tamam! Artık Avea inTouch akıllı telefonunuzun kurulumunu yaparak, yeniden kişiselleştirebilirsiniz.

62 thoughts on “Avea inTouch 4 Modeline Nasıl Format Atılır?”
  1. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekiyor. Bu işe yaramazsa da yazılım yüklemesi yapılmalıdır.

 1. bendede avea intouch 4 var şarja bağlı değilken twepki yok bağlıyorum lamba yanıyo güç düğmesiyle ses düğmesine tıklıyorum yazı geliyo ama açılmıyo lütfen yardım edin

  1. Kafiye reiz merhaba. :) Telefonun yazılımı çökmüş ya da batarya bozulmuş olabilir. Kesin arıza tespiti için bir teknik servise danışmanı öneriyoruz.

 2. avea intouch 4 desen ilidini unuttum internete bağlı değil ve recovery moda geçmiyo bilgisayarda almıyo asıl düzeltebilirim

  1. Recovery moda geçmiyorsa, yazılım yüklemesi yapılmalıdır. Bunun için de bilgisayar üzerinden işlem yapmanız gerekiyor.

 3. kardeşim ekran şifresini unutttum ama telefondaki verilerin silinmemesi lazım daha önceden yedeklemedim nasıl yapabilirm acaba

  1. Yedekleme yapılmaysa veriler silinir. Çok fazla sayıda deneme yaparak şifreyi bloke etmeye çalışın, eğer Google hesap bilgisiyle kilidi aç seçeneği çıkarsa telefona ulaşabilirsiniz. Aksi halde şifre kırıldığın veriler silinir.

 4. Telefon bi anda kapandı hiç açılmıyor şarja takınca intouch4 yazısı geliyor yeniden kapanıyor geliyor kapanıyor açılmıyor hirbir şekildi yardım lütfen

  1. Gökay merhaba. Makale ve videoda aktarılan bilgiler yardımıyla telefonu formatlamayı deneyebilirsin. Eğer sonrasında düzelme olmazsa yazılım yüklemesi denemen gerekecek. Ancak bu konuda web sitemizde paylaşılmış bir makale henüz yok maalesef.

 5. Benim telefon gökyüzü gibi oldu şarja takıyom önce renkler geliyordu yanlardan yaparak açıyordum açılmadı 3 4 kere denedim şimdi de siyah erkan yeşil benekler oluyor açma işlemi yapınca sonra da kapanıyor kendi kendine hep aynı şey tekrarlanıyor

 6. Merhaba bi sorum daha olacak bu gün bataryamı değiştirttim ama telefonum kapandığında şarja takınca kırmızı yeşil mavi beyaz ışıklar yanıyor açılmıyor neden acaba daha önce hiç olmamıştı

  1. Değiştirdiğiniz batarya da sorunlu olabilir. Aldığınız yere başvurup, durumu anlatın, yardımcı olacaklardır.

 7. Bende avea intouch 4 kullanıyorum ve telefonum çok yavaşladı uygulamalara girerken siyah ekran oluyo ve bi süre sonra ekran geri geliyo neden acaba

  1. Çünkü telefon artık yaşlı ve yorgun. Bir kaç ayda bir telefonu fabrika ayarlarına döndürerek rahatlatmak gerekiyor.

 8. merhaba benim telefonum tamamen kapandı ve açılmıyor şarja takınca da sırasıyla yeşil mavi kırmızı siyah beyaz renkler yanıp duruyor

  1. Asiye merhaba. Genelde ekran bozuk olduğu zaman bu arıza gözlemlenir ama telefonun güç tuşuna 15 saniye kadar basılı tutup resetlenmesini sağlayabilir, sonuca göre gözlem yapabilirsiniz.

 9. MERHABA TELEFONUM AVE İNTOC 4 İMEİL KAPANDI VE NE YAPICAĞIMI BİLMİYORUM GARANTİSİDE BİTTİ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  1. Nursel Hanım merhaba. Imei onarımı işlemi yüksek ihtimal yapılabiliyordur ama teknik servise başvurmanız gerekecek. Kendiniz bizzat yapamazsınız.

 10. Telefonum kendi kendine kapaniyor mavi ekran olup kapaniyor yapamadilar bir turlu ne yapmam lazim bilginiz varmi bataryasini sarj soketini degistirdik ama yine ayni

   1. Bu arıza ana kart ya da ekran kaynaklı olabilir. Eğer yazılımsal tüm ihtimaller denenip bir de batarya değişimi yapıldıysa, diğer donanımların kontrolü için iyi bir teknik servise danışmalısınız.

 11. Cihazına hafıza kartı üzerinden Lollipop güncellemesi yaptım lakin sanırım başarılı olamadım. Cihazın şarj göstergesinde sorun yok, çalışıyor. Açılış ekranını da görüyorum ama telefon tamamen açılmıyor. Elden yapabilecegim bir şey var mı? Eğer yoksa garanti kapsamına girer mi?

  1. Yazılımsal işlemler garanti kapsamına girer ama yukarıda anlattığımız gibi telefonu kurtarma modundan formatlamayı deneyebilirsiniz. Ya da işlemi tekrarlayabilirsiniz. Bunun herhangi bir sakıncası olmaz. Tabi menüden işlem yaptıysanız, bu kez kurtarma modundan işlem yapmanız gerekecek.

   1. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Formatlamayı denedim ama sonuç değişmedi. Yukarıda anlattıklarım dışında sonuç alamadım..

 12. telefonu jarja koyunca intoch4 yazıyo tekrar ediyo kırmızı ışık yanıyo ama açılmıyo bazende kırmızı beyaz mavi ışıklar tekrarlanarak devam ediyo

  1. Yazılım çökmüş olabilir ve yazılım yüklemesi gerekebilir. Web sitemizde bununla ilgili makale yok, arama motorlarında biraz araştırma yapmanız gerekecek.

 13. TELEFNA VİRUS BULASTI KENDİLİGİN DEN BİŞEYLER YÜKJLÜYO FORMATLADA GİTMEDİ BİR CÖZÜMÜ VARMI

 14. telefon dün geceden beri kapanıp açılıyor. şarja taktığımda sadece intouch 4 yazısı görünüyor tekrar ederek açılmıyor.

  1. Yazılımın çökmüş olması yüksek ihtimal, yazılım yüklemesi denenmeli. Fakat şu an web sitemizde bu konuda paylaşılmış bir yok maalesef.

 15. suya düştü pirincin içine koydum telefonu bir gün aldıktan sonra hiç açılmadı şarja taktim daha sonra ustteki kırmızı işik yandi ve sönmedi ekranında avea yazısı geldi fakat telefon tamamen açılmadi güç düğmesine basmam bir işe yaramıyor. ftm ekrani cıktı şimdide ama tuşlar bi işe yaramiyo.

  1. Bahadır merhaba. Telefonu bir teknik servise göstermen gerekecek. Açılıp, temizlenmesi lazım.

 16. merhabalar benım avaea ın touch 4 tlefonum var 1 hafta önce kapandı açılmıyor. format attım sonra açıldı fakat kendiliğinden kapanmaya devam etti hala kapalı. teknık servıse götürdüm bataryasından olabilceğini söyledi. sizce ne yapabilirim çok mağdurum teşekür ederim

 17. Benim telefon şöyle açılmıyo şarja takıyosun telefon açılcağı yere ekrana gençler geliyo yeşil mavi kırmızı gibi

  1. Fethi umuyoruz ki yazdığın yorumu tekrar okursan, bizim seni neden anlayamadığımızı anlayabilirsin.

 18. intouch 4 e bu yazılımı yüklerken kapandı açılmıyo aynı arkadaşın anlattığı gibi ancak servise yollayamıyoruz başka bi çaresi bilen varsa yardım edermisiniz.

  1. Yazılım yüklemesini tekrarlayamıyorsanız bir teknik servise başvurun. Yetkili servis olması şart değil. İyi bir teknik servis sorunu çözebilir. Tabi ana kartta sorun yoksa. Ana kartta sorun oluşmuşsa yapabilecek çok bir şey yok.

 19. Tuşları kullanarak format atsak telefonun içindekiler silinir mi mesela galeri rehber uygulamalar filan

  1. Tabi, silinir. Makalede veri yedeği almanız konusunda tavsiye de var zaten.

 20. Telefonuma 5.0 güncellemesini yükledim telefon kapandı Avea inTouch 4 yazısı geldi ve geri kapandı. Her açışımda aynı şey oluryor. Sizce telefonumu garantiye göndermelimiyim yoksa bilgisayardan halledilebilecek bir sorun mu..?

  1. Bilgisayardan halledebilmeniz için çok beklemelisiniz. O yüzden garantiyle irtibata geçseniz daha iyi.

    1. Zeliha hanım burası Avea müşteri hizmetleri değil! Dolayısıyla beklemek zorunda da değildiniz!

     Yukarıda anlatılanları aynen uygulayın, dokunmatiğe ihtiyacınız yok.

 21. Ben telefonuma 5.0 lolipop guncellemesi yaptim telefon arada kendiginden kapsniyor aynisi arkadasin teleonundada mevcut tekrar eski surume nasil donebilirim

 22. avea intouch 4 yazıda kalıyor reset gecmiyor room yükleye bılirmiyim veya nasıl calısacak yardımcı olurmusunuz

  1. Yukarıda anlattığımız 2. yöntem olan donanımdan format işe yaramıyorsa, yazılım yüklemesi yapmalısınız. Ancak biz bu konuda henüz deneme yapmadık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir