Asus ZenFone Serisi Akıllı Telefonlara Nasıl Format Atılır?

Asus ZenFone serisi akıllı telefonunuzda donma, ağırlaşma, -durduruldu şeklinde uygulama ya da işletim sistemi hataları sebebiyle yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorsanız ya da ekran kilit deseni unutulmuş-bloke edilmişse, telefonu formatlayarak, sorunlardan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Formatlama işlemi sonrası telefonunuza sonradan yüklenmiş tüm veri ve uygulamalar silinir. Bu yüzden işlem öncesi mümkünse veri yedeği alın! Ayrıca telefonun düşük şarj dolayısıyla, işlem sırasında kapanması ciddi yazılımsal sorunlara yol açabileceğinden şarj düzeyinin en az %10olduğundan emin olun.

Asus ZenFone serisi akıllı telefonlara format atabilmek için 2 farklı yol vardır. Bunlardan ilki için menü üzerinden fabrika ayar sıfırlaması diğeri ise donanımdan format. Dolayısıyla Asus marka Android telefonlara format atmakta kullanılan bir kod yoktur!

İlk yol için menüye erişebiliyor olmanız gerekir; Ayarlar> Yedekle ve Sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izleyin ve onay verin. Akıllı telefon sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar.

Diğer yol ise daha çok ekran kilit deseni sorunlarına çözüm olarak kullanılan donanımdan format. Bu yöntemi telefon menüsüne erişemediğiniz her durum için kullanabilirsiniz. Yapılacak işlemin mantığı telefonun bazı fiziksel tuşlarından yararlanıp, Update(Droidboot) Moduna ulaşmak şeklinde.

Donanımdan format için kullanılacak tuşlar telefon tasarımıyla ilgili değildir. Yani tuşların telefonun arkasında ya da yanında olması bir şey değiştirmez.

Donanımdan formatın uygulayabilmek için geçmeniz gereken aşamalar şu şekilde;

  • Öncelikle akıllı telefonu kapatın ve ses açma ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın. 
  • Android robotu görene kadar tuşları bırakmayın, Android robotu gördüğünüzde tuşları bırakabilirsiniz.
  • Akıllı telefon bir süre sonra 2. görseldeki ekrana ulaşır. Bu ekranda dokunmatik çalışmaz.
  • Seçenekler arasında aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için güç(kilit) tuşunu kullanmalısınız.
  • Ses kısma tuşuyla ‘FACTORY RESET‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.

Telefon sıfırlama işlemini otomatik olarak yapacak ve yeniden başlayacak. Kurulum aşamasını geçerek, telefonu yeniden kişiselleştirip, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir