Android işletim sistemli cihazlarda uygulanan root işlemi ile yönetici konumuna yükselirsiniz. Bu konum size Android yazılımında değişiklik yapma hakkı tanır.  Root ile ilgili detaylı bilgi edinmek isteyen arkadaşlar Root Nedir? konusunu inceleyebilirler.

Rootlama işlemi cihazı garanti kapsamı dışına çıkaracaktır. Normalde işlem esnasında cihazınızdan herhangi bir bilgi silinmeyecektir ancak olası aksi bir durum olma ihtimaline karşılık önemli bilgilerinizin yedeğini alınız.

Anlatacağımız işlem Android 4.3 Jelly Bean yüklü Asus ZenFone modelleri içindir. Biz bu işlemi Asus Zenfone 5 modeli üzerinde başarıyla gerçekleştirdik. Bu işlemi farklı bir sürüme uygulamayın.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Asus Zenfone  Root (Android 4.3 Jelly Bean)

Dosyayı indirip winrar veya winzip ile açın. İçinden çıkan Root ZenFone 1.4.4r -Android 4.3.apk dosyasını telefon hafızasının içine atın.(ÇALIŞTIRMAYIN) (Telefonu USB kabloyla bilgisayara bağlayıp yükleyebilirsiniz)

Başlamadan önce Wi-Fi, GPS, Bluetooth ve Mobil veri gibi bağlantı ile ilgili tüm özellikleri devre dışı bırakın. Hatta son olarak cihazı uçak moduna alın.

İşlemleri aşağıdaki resim galerisiyle beraber anlatmaya çalışacağız. Takıldığınız yerde resim galerisinden yardım alabilirsiniz.

Tüm bağlantı özelliklerini kapattığınız telefonunuzun Dosya Yöneticisine girip hafıza attığınız Root ZenFone 1.4.4r -Android 4.3.apk dosyasının üzerine dokunun. Bilinmeyen kaynakları yükleme modı aktif değğilse telefon uyarı verecektir. Ayarlar butonuna tıklayıp Bilinmeyen Kaynaklar‘ı aktifleştirin.

Uygulama kurulumuna devam etmezse tekrar uygulamanın üstüne dokunun. Bir dikkat uyarısı ile karşılacaksınız. Tamam butonuna dokunun.  Uygulamayı kurmak için Yükle butonuna dokunun.

Kurulum bitince butonuna dokunun. Çıkan uyarı penceresindeki Tamam butonuna dokunun.

OK I know, please root butonuna dokunun. Çıkan uyarılarda yine Tamam butonuna dokunun.

Bir süre sonra 11 nolu resimde gözüken ekranda kalacaksınız. Bu ekrandayken telefonu yeniden başlatın. Telefon açıldığında root güncellemesini yapacaktır.

Telefon tamamen açıldığında menüde SuperSU uygulamasını bulup açın. Herhangi bir hata vermezse cihazınız rootlanmış demektir.

Not: Bazı Zenfone modelleri bu işlemin sonunda DEMO modunda kalabiliyormuş. Bu durumda telefonun formatlanması gerekecektir. Format için; video oynatma ekranı açıldığında ekranın ortasına dokunun. Açılan web sayfasında GERİ tuşuna 10 saniye boyunca basılı tutun. Şifre girme ekranı geldiğinde  741603 kodunu girin. Telefon formatlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir