Uygulamalardan kaynaklı hataları ve  desen – model şifresi sorunlarını telefona format atarak  giderebilirsiniz.  Telefonu uzun süre kullandığınızda uygulamalardan kaynaklı veya virüslü dosya nedeniye hatalar oluşabilir, sorunun nereden kaynaklı oduğunu kesitremediğinizde telefona format atarak sonradan yüklenmiş tüm uygulamaları ve verileri silerek sorunu çözersiniz. Ayrıca model- desen kilidinizi unuttuğunuzda veya şifreyi bloke ettiğinizde telefonu formatlamak zorunda kalırsınız.

Format işlemi telefondaki tüm kişisel bilgi, veri ve uygulamaları silecektir. Yedek alma imkanınız varsa bilgilerinizi yedekleyin. Format esnasında telefonun kapanmasını engellemek için batarya şarj seviyesini %25‘in üzerinde tutun.

Asus ZenFone 6 telefonunuzu üç  farklı yöntemle formatlayabilirsiniz. Birinci yöntem menüye ulaşabilir durumda olduğunuzda işe yarar. Bu yöntemi uygulamak için menüden ayarlara girin, yedekle ve sıfırla seçeneğinden telefonu sıfırlayın. İzleyeceğiniz yol; Menü – Ayarlar – Yedekle ve Sıfırla – Fabrika verilerine sıfırla olmalıdır.

İkinci yöntem ise telefon menüsüne girmediğinizde yani daha çok model – desen şifresi unutulduğundakullanılan tuş formatıdır.  Bu yöntem de ise izleyeceğiniz yol şöyle oalcaktır;

asus zenfone 6 format atma

Telefonu kapatın. Telefon kapalıyken ses açma + güç(kilit) tuşlarına beraber basıp telefon droidboot ekranına geçene kadar tuşlara basılı tutun. Aşağıda 1. resimde gördüğünüz ekran geldiğinde tuşları bırakabilirsiniz.

Ses kısma tuşu ile FACTORY RESET seçeneğinin üzerine gelip güç(kilit) tuşuna basarsanız format işlemi başlayacaktır. Telefon kendini yeniden başlatacak ve telefondaki kişisel verilerinizi silmeye başlayacaktır. İşlem bitene kadar bekleyin. İşlem bittiğinde telefon kendini yeniden başlatacaktır. Dil seçimini yapıp telefonu kendinize göre kişiselleştirmeye başlayabilirsiniz.

Üçüncü yöntem de yine tuşlar yardımıyla Recovery Mode‘a girip format attığımız yöntemdir. Bunun için yukarıda anlattığımız droidboot ekranına girip. ses kısma tuşları yardımıyla Recovery seçeneğinin üstüne gelip güç(kilit) tuşuna basın. Telefon kendini yeniden başlatacak ve yatay android robotu ekranını getirecektir.

Bu ekrandayken önce ses kısma sonra ses açma tuşuna basıp ikisini basılı tutun. 1 saniye sonra ses açma tuşunu bırakın.

Ses açma tuşunu bıraktığınızda ekrana Recovery menüsü gelecektir. Ses kısma tuşu ile wipe data/factory reset seçeneğinin üstüne gelip güç(kilit) tuşuna basın. Çıkan seçeneklerden yes delete all user data seçeneğini seçip tekrar güç tuşuna basın. Bu işlem telefonunuzu formatlayacaktır. Şimdi, reboot system now seçeneği ile telefonu yeniden başlatabilirsiniz.

10 thoughts on “Asus ZenFone 6 Format Atma”
  1. format attım fakat tel açılmıyor. sürekli dönüyor ve açılmıyor. tekrar format atmak istediğimde ön bellek sorunu veriyor

    1. Yazılım çökmüş olabilir. Telefonu güç tuşuna 10 saniye kadar basılı tutarak, yeniden başlatmaya zorlayın. İşe yaramazsa formatlama uygulamasını tekrarlayın. Yine de olumlu sonuç alınamadıysa, yazılım yüklemesi denenmelidir.

  2. telefonumu formatladım sonrasında telefonuma yüklediğim uygulamalar açılmamaya başladı facebook açılmıyo snapchat uymlu değil diyo acil lütfennnn

  3. Galerimdeki albümleri gizlerken galeriyi şifreledim elim çarptı galeriye şimdi giremiyorum nasıl girebilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir