OTA dediğimiz wi-fi güncellemelerini alamıyorsanız veya telefonunuzda yazılımsal sorunlar yaşıyorsanız bu makalede anlatacağımız yöntemle Asus ZenFone 6 modeli cihazınıza Android 4.4.2 KitKat sürümünü yükleyebilirsiniz.

ZenFone 6 ve ZenFone 5 cihazlarına yazılım yükleme yöntemleri aynıdır. Biz sadece ZenFone 6 modeline yükleme şansı bulduğumuzdan anlatımı bu model üzerinden anlatacağız.

Bu işlemde dikkat etmeniz gereken husus; cihazınızın derleme numarasıdır. Asus Zenfone cihazlarının yazılımları(romları) telefonların derleme numarasına göre çeşitlendirilmiştir. Farklı bir derleme numarasına ait yazılımı cihazınıza yüklerseniz cihazınız kullanılamaz hale gelebilir.

Cihazınızın derleme numarasını, eğer cihaz çalışıyorsa Ayarlardan Hakkında sekmesine girip Yazılım bilgisinden öğrenebilirsiniz. Cihaz çalışmıyorsa aşağıda anlatılan Recovery Mode penceresinden derleme numaranızı görebilirsiniz.

Bizim burada yükleme yaptığımız cihazın derleme numarası ASUS_T00G-WW-2.21.40.29 dır. Ancak aynı zamanda ASUS_T00G-WW-2.20.40.11 derleme numarasına sahip cihaz için de yazılım dosyası vereceğiz. Sizin cihazınız hangisiyse o dosyayı indirin. Bunlardan farklı bir derleme numarasına sahipseniz lütfen bizimle yorum kısmından iletişime geçmeye çalışın.

Eğer sadece güncelleme yapacaksanız, yani Android 4.3 bir cihazınız varsa rom dosyasını telefon hafızasının ana dizinine atarsanız telefon romu otomatik olarak görüp güncellemeyi başlatmanızı sağlayacaktır.

Cihazınız normal çalışmıyorsa, menüye ulaşamıyorsanız veya güncelleme için değil yazılımı yeniden yüklemek istiyorsanız aşağıda anlatacağımız yöntemi uygulayın.

Telefon sürücülerinin otomatik olarak yüklenebilmesi için lütfen öncelikle buradan Intel Android sürücülerini indirip kurun. Sürücüleri kurmadan işleme başlamayın.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: ADB & UL-ASUS_T00G-WW-2.21.40.29-user

2: ADB & UL-ASUS_T00G-WW-2.20.40.11-user

Cihazınızın derleme numarasına uyan dosyayı indirip winrar veya winzip yardımıyla dosyayı bir klasöre çıkarın. aşağıdaki dosyalara sahip olacaksınız.

asus zenfone 6 yazılım yükleme

Telefonu yazılım yüklemeye hazır getirmek için Recovery Mode‘a girmeliyiz. Recovery mode için telefonu kapatın. Telefon kapalıyken ses açma ve güç(kilit) yuşlarına beraber basıp tuşları basılı tutun. Biraz sonra telefon droidboot ekranına girecektir. Tuşları bırakabilirsiniz. Ses kısma tuşu yardımıyla Recovery seçeneğinin üzerine gelip güç(kilit) tuşuna basın. Telefon kendini yeniden başlatacak. Telefon geri açıldığında Komut Yok yazısıyla karşılacaksınız.

Bu ekrandayken önce ses kısma tuşuna basın, tuşu basılı tutarken ses açma tuşuna da basıp 1 saniye sonra bırakın. Telefon Recovery Mode’a geçecektir. Ses kısma tuşu yardımıyla apply update from adb seçeneğinin üserine gelip güç(kilit) tuşuna basın. Şimdi telefona yazılım yüklemeye hazırsınız.

Telefonu usb kablosuyla bilgisayara bağlayıp sürücülerin yüklenmesini sağlayın.

İndirdiğiniz dosyalardan START dosyasını çalıştırın. Siyah komut penceresi açılacaktır.

1: Komut penceresine adb devices komutunu yazıp enter tuşuna basın.

2: Telefon sürücüleri başarılı şekilde yüklenmişse cihaz numarası belirecektir.

3:  adb sideload update.zip komutunu yazıp enter tuşuna basın.

4: Yükleme işlemi başlayacaktır.  %100 olduğunda telefon ekranında paket yüklemesi başlayacaktır.

Yükleme bittiğinde telefon tekrar Recovery Mode ekranına geri gelecektir. reboot system now seçeneği üzerindeyken güç(kilit) tuşuna basarsanız telefon kendini yeniden başlatacaktır. Kısa bir yüklemeden sonra telefon normal şekilde açılacaktır.

105 thoughts on “Asus ZenFone 6 Android 4.4.2 KitKat Yazılım Yükleme”
 1. bütün yazdığınız komutları uyguladım %100 oldu yazılanlara devam ettim fakat telefon asus yazısı çıkıyor alt tarafta noktalar dönüp duruyor fakat açılmıyor sebebi nedir acaba?

  1. Bir çok farklı sebebi olabilir. Telefonu donanımdan formatlayıp tekrar gözlemlemeyi deneyebilirsiniz. Olumlu sonuç alamazsanız işlemi tekrarlamanızda da herhangi bir sakınca yok.

    1. makaleyi 4 sene önce yazmışız. adb güncellenmiş olabilir veya telefon günncelleme aldığı için yaızlımı kabul etmiyor olabilir.

 2. selamunaleykm.asus xenfone 6 hatalı reset sırasında boxuldu yaxılım yklnmesi laxım dediler sil bastan kurulumu yaparken kablosuxa bağlanıyor ama orda takılı kalıyo ilerlemiyo.bna yaxılım linki atarmısınx ltfen

 3. Kolay gelsin asus zenfone 2 laser bende
  Telefonu açar açmaz asus yazısı geliyor 1~2 saniye sonra kapanıyor açılıyor sürekli bölye tekrar ediyor. nasil bir yol izlemeliyim. Fast bood mode ala biliyorum lakin recover moduna geçmiyor.

   1. size kargolasam bakma imakanınız var mı ? bu arada bir telefoncuya götürtürdüm yapamadı.

 4. ASUS_T00G-WW-2.21.40.29 ustad derleme numarası bu olduğu halde yazılım yüzde yüz tamam ladığı halde cihaz yazıda kalıyor hala başka bir şekli varsa yardımcı olurmusun teşekürler

  1. Yazılım yüklenmesine rağmen sorun devam ediyorsa donanımsal bir problem olabilir. emmc çipi bozuksa genelde yazılımı başarıyla alıyormuş gibi gösterip aslında yazılım yüklemesi yapmaz.

 5. derleme numarası LRX21V.ASUS_Z002_WW_USER3.24.40.87_2015 UYGUN YAZILIM DOSYASI HANGİSİ YARDIMCI OLURMUSUNUZ

   1. recovery moda alıyorum komut yok a geçiyor fakat ondan sonra ses acma güç- ses acma ses kısma ne denediysem olmuyor tuşlar çalışır durumda sorun orda değil

    1. Telefonu yazılım yüklemeye hazır getirmek için Recovery Mode‘a girmeliyiz. Recovery mode için telefonu kapatın. Telefon kapalıyken ses açma ve güç(kilit) yuşlarına beraber basıp tuşları basılı tutun. Biraz sonra telefon droidboot ekranına girecektir. Tuşları bırakabilirsiniz. Ses kısma tuşu yardımıyla Recovery seçeneğinin üzerine gelip güç(kilit) tuşuna basın. Telefon kendini yeniden başlatacak. Telefon geri açıldığında Komut Yok yazısıyla karşılacaksınız.

     Bu ekrandayken önce ses kısma tuşuna basın, tuşu basılı tutarken ses açma tuşuna da basıp 1 saniye sonra bırakın. Telefon Recovery Mode’a geçecektir. Ses kısma tuşu yardımıyla apply update from adb seçeneğinin üserine gelip güç(kilit) tuşuna basın. Şimdi telefona yazılım yüklemeye hazırsınız.

     burayı bir kez daha okuyup işlemleri sırasıyla yaparsanız olması lazım. standardı budur.

     1. teşekurler bu aşamaları yapıyordum sanırım usb driverlerini yanlış yüklüyorum dogru usb driverlerini bulmam gerekiyor sanırım çnku cıhaz dowland moda girmesine ragmen pc görmüyor

 6. Uygun Dosyayı Söylerseniz Sevinirim
  Yapı Numarası: LRX21V.ASUS_T00F_WW_user_3.24.40.87_201

   1. Ancak “error: protocol fault (no status)” hatası veriyor çözümü nedir?

        1. 1: Komut penceresine adb devices komutunu yazıp enter tuşuna basın.

         2: Telefon sürücüleri başarılı şekilde yüklenmişse cihaz numarası belirecektir.

 7. komut yok kısmında ses kısma tuşuna basılı tutup bir sniye ses açma tuşuna basmama rağmen komut yok kısmı geçmiyor kalıyor öyle.çözümü var mıdır?

  1. tuşlarınızın sorunsuz çalıştığından emin olun. komut yok ekranına geçtikten sonra bir süre bekleyip öyle deneyin. olmazsa güç tuşuna basılı tutup ses açma tuşuna basmayı deneyin.

 8. Merhabalar asus zenfone 6 cihazım var. Telefon ekranında titreme oluyor ve ekran dokunmatiği çalışmıyor. daha sonra bütün android uygulamalar çalışmayı durdurdu hatası alıyorum birkaç kere format attım güncellemeleri alıncaya kadar genelde sıkıntı olmuyor güncellemeleri aldıktan sonra aynı hatayı vermeye başlıyor. Android uygulama yöneticisi çalışmayı durdur hatası alıyorum ne yapmalıyım.

   1. güncel adb dosyaları nedir hiç bilmiyorum linklerini atarsanız çok memnun olurum 1 aydır uğraşıyorum
    yapabilirsem bu yöntemle size dua edeceğim gerçekten iyi olacak

  1. adb server is out of date uyarısı vermiş, buradan indirdiğini dosyalarla mı işlem yapıyorsunuz yoksa bilgisayarınızda zaten adb mevcut muydu?

   1. derleme numarası uymadığı için update dosyasını asusun sitesinden indirdiğimle değiştirdim

       1. acil yardım lazım çevremde anlayan yok ve telefonum açılmıyor asus yazısında kalıyor

        1. yanlış bir işlem yaparsanız telefonunuza daha çok zarar verebilirsiniz. platform toolsta bir şey çalıştırmayacaksınız. yazılım yüklemek için gerekli dosyalardır onlar sadece, eksik doayaları buradan oraya kopyalayabilirsiniz. ancak dediğim gibi yanlış bir işlem yaparsanız telefonunuz ciddi zararlar görebilir.

 9. halil kardeş zenfone 6 imei null yazıyo androit 5.0 etikete baktım imei leri kayıtlı iki imeilde null yazıyo derleme numarası ww 3.24.40.87_2015. yardımlarını bekliyorum kardeşim

     1. Resmi sitesinden bulamadim rom lari link verebilirmisin benim telefonun derleme numarasina ait

     1. 4.4.2 düşürdüm bu sefer imei boş gözüküyo 5.0 null yazıyodu versiyonu düşürsekte bişey farketmedi halil başka bi yolu yokmu bunun

 10. Halil kardes zenfone 6 telefon sebeke yok ime null yaziyo ne yapabilirim imeisini yazmak icin

 11. Merhaba,
  Bende bir hat cikiyor “E: Cannot volume /misc!”
  bunun ilgili yardim edebilirmisiniz.

 12. derleme numarası bu

  ASUS_Z002_WW_user_2.22.40.44_20150409_44 release-keys

  044000307_201407220024

  nereden buna uygun yazılımı bulabılırım yardımcı olursanız sevınırım

     1. ındırdım yaptım ama start dosyası sızın vermıs oldugunuz dosyanın versıonun verıyor o versıon olayını nasıl duzeltırım

       1. STARTTA BU HATAYI VERIYOR
        c: documents and settıngs admınistraator deskop adb devices ,adb, ic yada dis komut calıstırılabılır program yada toplu is dosyası olarak tanımıyor

        1. adb ile ilgili sorun yaşıyorsunuz. klasörde eksik dosya olmadığından emin olun. aynı hatayı alıyorsanız farklı yöntemler araştırın lütfen.

         1. yukardakı derleme numarasına aıt sızın paylasmıs oldugunuz gıbı yazılımı nereden bulurum dosyayı asus kendı sıtesınden ındırdım ve yazmıs oldugum hatayı verıo kısacası calısan cıhazı yanı kamera sorunu olan cıhazı tamamen susturdum eger yukardakı derleme numarasına aıt yazılımı bulubılırsenız sıze tsk ederım ben bır turlu bulamadım

  1. komut yok ekranı geldiğinde ne yapmanız gerektiği yazıyor makalede, lütfen makaleyi dikkatlice okuyun.

 13. LRX221V.ASUS_T00F_WW_user_3.24.40.78_201 elimdeki cihazın versiyonu bu sizinkini denedim olmuyor bundan varya yardım edermisiniz

  1. Bizde şu an sadece yukarıda belirttiğimiz versiyonlar var. Diğer versiyonlar için Asus’un destek sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  1. Makalede bir çok detaya değindik. Hepsine dikkat edip, eksizce uyguladığınızda sorun olmayacaktır.

 14. lolipop 5.0 yüklerken komut yok dedi telefon kapandı ve pcye takınca usb işareti oluyo ne yapmalıyım

  1. Muhtemelen olmayacaktır ama donanımdan formatı deneyebilirsiniz; http://www.youtube.com/watch?v=-rghKvD6_qk

   Sonrasında yukarıdaki işlemle isterseniz sürümü önce düşürüp, sonra tekrar Android 5 yüklemesi/güncellemesi deneyebilirsiniz. Veya yazılım dosyasıyla yükleme yapmaya çalışıyorsanız, işlemi tekrarlayabilirsiniz.

   1. droid menusune giriyorum burda anlatılanları uyguluyorum fakat yine de açılmıyor. Asus ekranında kalıyor.

    1. Peki aynı menüden sıfırlama yapmayı denediniz mi? CLEAR STORAGE seçeneği ile.

 15. indirilen ve adb dosyasina atilan ve ayni yere acilan firmware dosyasinda recovery yazan dosyanin sagindaki simgenin a4 kagidi üzerinde cd şekli olmasina dikkat edilmeli.Eger belge simgesi varsa firmware yüklenmez bende ayni sorunu yaşadim bilgilendlreyim dedim bu ayrintiyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir