Asus ZenFone 4 Modeline Nasıl Format Atılır?

Asus ZenFone 4 akıllı telefonunuzda donma, ağırlaşma, -durduruldu şeklinde uygulama ya da işletim sistemi hataları sebebiyle yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorsanız ya da ekran kilit deseni unutulmuş-bloke edilmişse, telefonu formatlayarak, sorunlardan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Format atma işlemi sonrası telefonunuza sonradan yüklenmiş tüm veri ve uygulamalar silinecek. Bu yüzden işlem öncesi mümkünse veri yedeği alın. Ayrıca telefonun düşük şarj dolayısıyla işlem sırasında kapanması ciddi yazılımsal sorunlara yol açabileceğinden şarj düzeyinin en az %10 olduğundan emin olun.

Asus ZenFone 4 Modeline format atabilmek için 2 farklı yol var. Bunlardan ilki için menüye erişebiliyor olmanız gerekir. Ayarlar> Yedekle ve Sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izleyip onay verdiğinizde telefon sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar.

Diğer yol ise daha çok ekran kilit deseni sorunlarına çözüm olarak kullanılan donanımdan format. Bu yöntemi telefon menüsüne erişemediğiniz her durum için kullanabilirsiniz. Yapılacak işlemin mantığı telefonun bazı fiziksel tuşlarından yararlanıp, Update(Droidboot) Moduna ulaşmak şeklinde. Donanımdan formatın uygulayabilmek için geçmeniz gereken aşamalar şu şekilde;

  • Öncelikle telefonu kapatın. Daha sonra ses açma ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın. 
  • Android robotu görene kadar tuşları bırakmayın, Android robot görününce tuşları bırakabilirsiniz.
  • Telefon bir süre sonra 2. görseldeki ekrana ulaşır. Bu ekranda dokunmatik çalışmaz.
  • Seçenekler arasında aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için güç(kilit) tuşunu kullanmalısınız.
  • Ses kısma tuşuyla ‘FACTORY RESET‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.

Telefon sıfırlama işlemini otomatik olarak yapacak ve yeniden başlayacak. Kurulum aşamasını geçerek, telefonu yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Author: Tayfun Sağır

2 thoughts on “Asus ZenFone 4 Modeline Nasıl Format Atılır?

    1. Telefonu iyice şarj ve kapatıp 10-15 dakika dinlendirdikten sonra daha dikkatlice tekrar deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir