Tayvanlı teknoloji üreticisi Asus, bugün düzenlediği bir lansmanla ZenFone 3’ü tanıttı. Üstelik bu kez tek bir akıllı telefon değil, güçlü bir seri tanıtılmış oldu! Asus ZenFone 3, Asus ZenFone 3 Deluxe ve Asus ZenFone 3 Ultra olmak üzere 3 farklı akıllı telefondan oluşan ZenFone 3 serisine tanıtımda dizüstü bilgisayar, tablet, VR gözlük ve Zenbo robot gibi diğer teknoloji ürünleri de eşlik etti.

Asus, yaklaşık 1 yıllık aranın ardından yeni akıllı telefonunu bir seri halinde görücüye çıkardı. Uzun süredir merakla beklenen ZenFone serisinin yeni üyesi, teknoloji meraklılarının karşına aynı modelin 3 farklı versiyonu şeklinde çıktı. İlk etapta boyutlarıyla birbirlerinden ayrıldıkları gözlenen ZenFone 3 serisi akıllı telefonlar, özellikleri itibariyle de farklılaşıyor.

ZenFone 3 serisi bugün(30 Mayıs 2016) Türkiye saati ile 09:00’da, Tayvan Taipei’de düzenlenen Computex 2016 fuarı öncesinde , ‘Zenvolution’ adı verilen bir etkinlikle tanıtıldı. #Z3N etiketiyle bir süredir reklam çalışmaları sürdürülen yeni ürünler geniş bir yelpazeye sahip. Öyle ki Zenbo adı verilen ve akıllı evlerle entegre bir şekilde ailelere yeni bir eğlence anlayışı sunması beklenen bir robot da tanıtıldı ve büyük ilgi gördü.

asus-zenfone-3-tanitimi-lansmanZenFone 3, ZenFone 3 Deluxe ve ZenFone 3 Ultra modellerinin önceki versiyonlardan ayıran en net özelliği, metal kasa tercihi. Asus yeni akıllı telefonlarında metal malzemeye daha çok önem vermiş. 5.5 inç ve daha büyük, Full HD ekranların tercih edildiği ürünlerin tamamında parmak izi tarayıcı bulunuyor.  Önceki versiyonların aksine bu seriside ZenFone 3, en zayıf üye olarak dikkat çekiyor. Deluxe ve Ultra modelleri serisinin demirbaşına göre daha çok güçlü. Ürünler arasında en güçlü olan model ise ZenFone 3 Deluxe. Bu model 6 GB Ram tercihi sunmasıyla ön plana çıkıyor.asus-zenfone-3-modelleri-tanitildi

Asus’un ZenFone 3 serisi mobil cihazları Android v6.0.1 Marshmallow işletim sistemi ve Asus ZenUI 3,0 arayüzünü kullanıyor. Tüm ürünler son kullanıcıya hafıza kartı desteği sunuyor ve ekranları Corning Gorilla Glass 4 ile korunuyor. Yeni nesil USB bağlantı teknolojisi Type-C ile gelen ZenFone 3 serisi akıllı telefonlarda bu teknolojinin farklı versiyonları tercih edilmiş. ZenFone 3 ve ZenFone 3 Ultra’da 2.0 versiyonu kullanışken, Deluxe modeline v3.0 dahil edilmiş. Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac gibi tüm üst düzey bağlantı teknolojini destekleyen ZenFone 3 ailesi 4.5G desteği de sunuyor. Yine ailenin en güçlü üyesi ZenFone 3 Deluxe, Cat12 modemiyle dikkat çekiyor. Bu modem son kullanıcıya 600 mbps indirme ve 150 mbps yükleme hızları vaadediyor.asus-zenfone-3-tanitildiGörsellerden de görebileceğiniz üzere ZenFone 3 Ultra oldukça büyük ve kendisi aslında bir phablet! 6.8 inç gibi büyük bir ekrana sahip. Yani neredeyse bir tablet ama direk sim kartlı olarak geleceği için kendisi ZenFone 3 ailesine dahil edilmiş. Tasarım itibariyle de diğer 2 üründen ayrılıyor ve önceki ZenFone serisi mobil cihazlara daha çok benziyor. Seride ekranında fiziksel tuş bulunan tek model de kendisi. Ekranın alt tarafına ana ekran(home) tuşu konumlandırılmış.

asus-zenfone3-deluxe-ultraTayvanlı teknoloji devi Asus, bu kez yeni mobil cihazlarında İntel yerine Qualcomm ile çalışmayı tercih etmiş. ZenFone 3 ailesinin yonga setleri Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon serisi. Zenfone 3’te sekiz çekirdekli 2.0 GHz hızında çalışabilen Snapdragon 625, ZenFone 3 Deluxe’te iki çekirdeği 2.15 GHz ve iki çekirdeği de 1.6 GHz olmak üzere toplamda 4 çekirdekli Snapdragon 820 ve ZenFone 3 Ultra’da dört çekirdekli 1.8 GHz ve 1.4 GHz hızlarında çalışabilen toplamda 8 çekirdekli Snapdragon 652 kullanılmış. GPU yani grafik işlemcisi tarafında ise ZenFone 3 Adreno 506, ZenFone 3 Deluxe Adreno 530 ve ZenFone 3 Ultra Adreno 510 ile geliyor. Asus’un aynı modeller için farklı versiyonlar piyasaya sürebildiği göz önüne alındığında, ZenFone 3 serisi akıllı telefonların İntel işlemciye sahip versiyonlarıyla karşılaşabileceğimizi de rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabi bu yorum sadece bir ihtimal ve ön görüden ibaret. Ön bellek tarafında ZenFone 3 ve ZenFone 3 Ultra modellerinde tüketiciye 3 ve 4 Gb Ram seçenekleri sunarken, ZenFone 3 Deluxe 4 ile 6 GB tercihleri sunuyor. Bu ön bellek tercihleri dahili hafıza seçimini de etkiliyor ki Asus müşterilerinin bu noktadan sunulan seçenekleri beğeneceğini umuyoruz. Çünkü ürünlerin tamamı 32 Gb’tan başlayan dahili hafızalara sahip.

Asus ZenFone 3 serisi akıllı telefonların kameralarına bakıldığında ise Optik İmaj Sabitleyici özelliğinin tüm modellerde kullanıldığı görülüyor. Ana kameraları f/2.0 diyafram aralığına ve coğrafi konum etiketleme, panorama, HDR, yüz tanıma özelliklerine sahip. Ön kamera tarafında ise 8 megapiksellik kameralar tüketiciye selfie çekimleri için yardımcı olacak. ZenFone 3 16 megapiksellik ana kameraya sahip tek üye. Ailenin diğer modelleri ise 23 megapiksellik kameralara sahip.asus-zenfone-3-modelleri-nasilAsus ZenFone 3 serisinin 2016 yılının 3. çeyreğinde piyasada olacağı duyuruldu. Bu da en erken Temmuz ayı demek oluyor. Tabi bu konuda resmi açıklama henüz yapılmış değil. Net bilgi için bir süre beklemek gerekecek. Ancak Asus ürünlerinde tanıtılma ve piyasaya çıkış tarihleri arasında uzanca bir zaman olduğu düşünülürse, Temmuz ayı teknoloji takipçileri için iyi bir zaman olabilir.

Ürünlerin fiyatları ise Zenfone 3 299, ZenFone 3 Deluxe 499ve ZenFone 3 Ultra 479 dolar şeklinde belirlenmiş. Tabi bunlar başlangıç fiyatları. Dahili hafıza ve Ram tercihlerine göre fiyatlar yükselebilir. Açılanan bu bilgi doğrultusunda ZenFone 3’ün ülkeizde 1200-1500 lira arası bir fiyata satılacağını söyleyebiliriz.

Sanal gerçeklik alanını Tayvanlı üretici de boş geçmedi ve aynı etkinlikte Asus VR adı verilen sanal gerçekli gözlüğü de tanıtıldı. Öyle zannediyoruz ki Asus VR ön satış gibi promosyonlu ürün satışı dönemlerinde ZenFone 3 serisi üyelerle birlikte hediye edilecektir.

Asus ZenFone 3 serisi mobil cihazların tüm özelliklerini, videolarını ve görsellerini görmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Asus ZenFone 3

Asus ZenFone 3 Deluxe

Asus ZenFone 3 Ultra

One thought on “Asus ZenFone 3 Modelleri Tanıtıldı!”
  1. Asus markasını ilk ekran kartı olarak denedim 7 yıl sıkıntısız kullandım daha sonra üst modeline geçtim kullanıyorum gerçekten kalitenin ne olduğunu ortaya koyuyorlar telefonları da bence bir o kadar da kalitelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir