Asus ZenFone 2 Ön İncelemesi

Asus akıllı telefon piyasasının en karmaşık üreticilerinden biri! Bu söylememizin sebebi dönem dönem akıllı telefon pazarına giriş çıkış yapması. Windows işletim sistemi kullanan telefonları Android karşısında ezilen marka bir süre sessiz kalmış, sonrasında Android işletim sistemiyle piyasaya hızlı bir dönüş yapmıştı. ZenFone serisiyle kendini bulan markanın hız kesmeye niyeti yok! ZenFone 2 yakın dönemde raflardaki yerini alacak!

Baştan şunu belirtelim; neden böyle bir model ismi seçildiğini biz pek anlayamadık. Markanın piyasada söz sahibi olmasını sağlayan serinin model numarası 4 ile başlamış 3 farklı model 4, 5, 6 şeklinde adlandırılmıştı. Şimdi ise tekrar başa döndük; ZenFone 2! Arada sadece 3 rakamı boşta kalmış oldu. Neyse artık olan olmuş, bekleyip göreceğiz.

ZenFone 2 aslında piyasaya çıkmadan adından çokça söz ettirip, namını salmayı başardı; dünyanın ilk 4 Gb Ram’li telefonu! ZenFone 2’nin 2 farklı versyionu mevcut ki bunlardan biri 2 GB, diğeri 4 Gb Ram ile donatılmış, Yine bu versiyonlara göre işlemci farklılıkları da var; 2 Gb Ram kullanan modelde dört çekirdekli 1.8 GHz İntel Atom Z3560 chipseti mevcutken, 4 Gb Ram kullanan modelde yine dört çekirdek ancak bu sefer 2.3 GHz hız üretebilen İntel Atom Z3580 chipseti kullanılıyor. Umuyoruz ülkemizde bu 2 versiyonu da görebiliriz.asus-zenfone-2-on-incelemesiTelefon tasarımı klasik ZenFone hatları taşıyor. Ön bölüm önceki modellerle neredeyse aynı. Asıl farklılık ise arka bölümde; ses tuşları artık arka bölümde! Yani Asus da Lg’nin yolundan gitmiş ve telefonun çerçevesini boş bırakmış. Arka bölüm yukarıdan aşağıya doğru, flaş, kamera ve ses tuşları olarak tasarlanmış. Yine güç tuşu da bir konum değişikliğine maruz bırakılarak üst tarafın ortasına alınmış. Telefon biraz ağır ve boyutları biraz büyük. Ağırlık 170 gram, boyutlar ise 5.5 inç ekranın getireceği biçimde. Arka kapa çıkıyor ancak batarya kullanıcı tarafından sökülemiyor. Pil kapağının altında Sim ve hafıza kartı yuvaları var. ZenFone 2 yine çift hatlı. Arka kapak tasarımı artık ön tarafın en altındaki bölüme daha çok benziyor ki ZenFone serisinin en ilgi çekici bölümlerinden birisi buraydı.asus-zenfone-2-on-incelemesi-2Asus ZenFone 2 güncel akıllı telefonların hemen hepsi gibi güncel özelliklerle geliyor. Bunlardan birisi 4G! Telefon artık LTE desteği sunuyor. ZenFone 2 yeni bir Asus arayüzüyle gelecek. Bu arayüze Android 5 Lollipop işletim sistemi eşlik edecek. Yeni temalar ve çocuk modu Asus’un yeni yazılım geliştirmeleri. Yazılım alanındaki yeniliklerden biri de bulut teknolojisi. Asus müşterilerine 5 GB depolama alanını hediye ediyor.

Marka kameraları da yenileyerek, diğer bir çok marka gibi arka bölümde 13, ön tarafta ise 5 Megapiksel kameralar kullanmış. Arka kamera artık daha gelişmiş özelliklere sahip; HDR, Geo-tagging, dokunmatik odaklama, yüz tanıma ve panorama. Sensörler Toshiba’ya yaptırılmış. Arka kamera artık çift led flaşla desteklenecek.asus-zenfone-2-on-incelemesi-3Yine güncel bir özellik ‘hızlı şarj‘ ZenFone 2’de de mevcut. 30 dakikada %60 vadeden hızlı şarj, 3000 mAh’lik güçlü bir bataryayı dolduracak ki bu son dönemde gördüğümüz en güçlü bataryalardan biri. İyi bir şarj performansı görebiliriz.Asus yeni modelini CES 2015 etkinliğinin hemen öncesinde duyurdu. Ancak ürünün piyasaya çıkışı biraz zaman aldı. Bazı çevreler ürünün bugün Malezya’da satışa çıktığını söylüyor. Ancak net haberleri henüz alabilmiş değiliz. Ülkemiz için ise bu ay içinde lansman yapılması bekleniyor. Dolayısıyla Asus ZenFone 2, Mayıs sonu Haziran başı gibi piyasada olacak. Fiyat ise muhtemelen 1000 lira üstü. Yurt dışı fiyatları göze alınırsa bu yorum yapılabilir. Ancak özellikle 2 Gb Ram kullanan versiyon için daha iyi bir fiyat belirlenmesi halinde yeni bir fiyat/performans telefonuyla karşılaşabiliriz!

Asus ZenFone 2’nin Teknik Özelliklerine Göz Atmak için Tıklayın

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir