Apple, Online Müzik Sektöründe Hızlanmaya Başlıyor!

Online müzik sektörüne giriş yapmaya hazırlanan Apple, Spotify ve Youtube gibi bir çok rakibini devre dışı bırakmak için bir dizi adım attı.

WWDC konferansında (Worldwide Developer Conference) yeni online müzik akışı servisini sunmaya hazırlanan Apple, sektördeki büyük oyunculara adeta savaş açtı.

The Verge’nin şirkete yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD merkezli teknoloji şirketi, Spotify ve YouTube gibi ücretsiz müzik içeriği sunan şirketleri engellemek için yasal işlem başlatmaya kadar gidicek hamlelere hazırlanıyor.

Aynı haberde sektöre giriş yapmaya hazırlanan Apple’ın pek çok sanatçının telif hakkını elinde bulunduran Universal Music Group’a YouTube ile olan anlaşmasını iptal etmesi için bir teklifte bulunduğu iddiasına da yer alıyor.

Apple’ın önümüzdeki günlerde kullanıma sunacağı uygulamasının ücretsiz versiyonunun olmayacağı ve ABD’de aylık 9.99 dolar karşılığında hizmet vereceği belirtiliyor.

apple-muzik-hamleleri-stratejileri

KULLANICILARIN YÜZDE 25’İ PARA ÖDÜYOR
60 milyonun üzerinde üyesi bulunan Spotify’ın ücretli versiyonu kullanıcıların yüzde 25’i tarafından kullanılıyor. 50 milyona yakın üye, uygulamanın ücretsiz versiyonunu tercih ediyor. Spotify’a oranla daha geniş bir müzik yelpazesi sunan YouTube ise kullanıcılarından hiç bir ücret talep etmiyor.

TIDAL UMDUĞUNU BULAMADI
Son dönemde yaptığı şarkılardan ziyade ticari girişimleriyle anılan ABD’li şarkıcı Jay Z‘nin büyük umutlarla tanıttığı müzik veri akışı servisi TIDAL da ücretsiz model savaş açmış, onlarca ünlünün katılımı ile gerçekleşen tanıtımına rağmen online müzik pazarında umduğunu bulamamıştı.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir