Apple’ın San Francisco’da 26’ncısını düzenlediği Dünya Geliştiriciler Kongresi’nde sona bırakılan ve en ilgi çeken detay Apple Music uygulaması oldu. Apple’ın bir süredir yeni bir müzik servisi üzerinde çalıştığı biliniyordu. Fakat detaylar bir çok teknoloji takipçisini şaşırtmış durumda.

Beats Electronics 2013 yılında 1,5 Milyar dolara Apple tarafından satın alınmıştı. Apple’ın yeni müzik servisini geliştirmek için Beast Electronics’in tecrübelerinden yararlandığı konuşuluyordu ki bu servisi tanıtan isim de aynı şirketten Jimmy Iovine oldu.

Apple Music içinde farklı özellikler barındıran tek bir uygulama olacak. Örneğin içinde 7/24 yayın yapan, küresel çapta bir radyo istasyonu barındıracak. Bu radyo istasyonunun adı beats1 ve üç farklı şehirden yayın yapacak.

Apple Music uygulamasının en dikkat çekici yönlerinden birisi de algoritma tabanlı olmaması. Uygulama Apple’ın tavsiye ettiği müzikleri ana ekrana getirecek.

Yeni servis on binlerce müzik videosu reklamsız sunacak ve Siri’yle de entegre olacak. Siri’ye bir müzik çalmasını söylediğinizde doğrudan Apple Music içinde çalmaya başlayacak. Yine Siri’ye ‘1990 yılının en popüler rock şarkısı’ gibi komutlar da verilerek, Apple Music’e yönlendirme yapılabilecek.

Apple Music bu ay sonundan itibaren 100 ülkede kullanıma sunulmaya başlanacak ve ilk üç ay ücretsiz olacak. Daha sonra ise tekil kullanıcı için aylık 9.99 dolar. Apple’ın yeni müzik servisinde rakiplerinin aksine aile paketi özelliği de var. Bu özellikle birlikte aylık 14.99 dolar karşılığında aynı aileden en fazla 6 kişinin uygulamayı kullanmasına izin verilecek.

Apple Music beklendiği gibi Android için geliştirilen ilk Apple uygulaması olacak. Android kullanıcıları Sonbahar’da Apple Music kullanmaya başlayabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir