Apple iPhone SE’de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Apple iPhone SE telefonunuzda, tıpkı diğer akıllı cihazlarda olduğu gibi ekran görüntüsü almanız mümkün. Bunun için aşağıdaki yöntemi doğru olarak kullanıp, telefonun bazı fiziksel tuşlarıyla işlem yapmanız gerekir.

Ekran görüntüsü alma özelliği, o an akıllı telefonun ekranında bulunan görüntünün kaydedilerek, daha sonra üzerinde düzenleme yapılmasına ya da paylaşılmasına imkan tanır ve ekran görüntüsü kaydetme, ekran fotoğrafı çekme, ekran görüntüsü yakalama, screenshot vb. şekillerde adlandırılır.

Daha önce ‘Apple iPhone Ekran Görüntüsü Alma‘ başlığı altında 5S ve öncesi modellerin ekran görüntüsü alınma yöntemini paylaşmıştık. Aynı yöntem iPhone SE için de geçerlidir.

iPhone SE modelinde ekran görüntüsü alabilmek için görselde ve videoda da aktarmaya çalıştığımız gibi kısa bir süreyle açma-kapama(kilit) ve ana ekran(home) tuşlarına birlikte basın ve aynı anda bırakın.

Eğer anlattığımız şekilde ekran görüntüsü alamazsanız kısa bir süre kilit tuşuna basıp, ‘Kapat’ yazısı belirmeden ana ekran tuşuna basmayı deneyebilirsiniz. İşlem örneğini YouTube kanalımızdaki ‘Kullanıcıya Destek’ temalı videoda görebilirsiniz.

apple-iphone-se-ekran-goruntusu-alma

İşlemi doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizde ekranda fotoğraf çekimine benzer bir hareketlenme görürsünüz. Yakaladığınız görüntüyü menüdeki ‘Fotoğraflar’ bölümünde bulabilirsiniz.

Apple iPhone SE akıllı telefonunuzda ekran videosu kaydetmek istediğinizde ise uygulama edinmeniz gerekecek. Aslında Apple’ın multimedya oynatıcı QuickTime Player yardımıyla da bu işlem yapılabiliyor ancak uygulama edinmek daha kolay. Yapmanız gereken sadece App Store üzerinde ‘Screen Recorder‘ şeklinde arama yapmak ve karşınıza çıkan uygulamaları denemek.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir