Apple iPhone Modellerinde Voiceover Nasıl Kapatılır?

Apple’ın işletim sistemi iOS’ta özellikle görme engelliler düşünülere konuşmuş bir özellik var; Voiceover. Bu özellik ekran görünmese bile, kullanıcının ses ile yönlendirilerek işlem yapabilmesine imkan tanır. iPhonelar gibi iOS işletim sistemi kullanan tüm Apple marka akıllı cihazlarda bulunan bu özellik, bazen istemeden açılarak kullanıcının başına bela olabiliyor.

Voiceover açıldığında telefon normal kullanım alışkanlığının dışına çıkar. Kullanıcı eskiden olduğu kadar dokunmatik hükmedemez ve bir noktada tıkanır. Telefonunuzda bir noktaya dokunduğunuzda telefon o bölümü sesli olarak size aktarıyorsa Voiceover açılmış demektir. Örneğin ‘Ayarlar’ ikonuna dokundunuz ve telefon ayarlara girmeden ‘Ayarlar’ şeklinde bir ses çıkardı. Bu Voiceover’ın aktif olduğu anlamına gelir.

İstemeden Voiceover’ı açtıysanız kapatmak için aşağıda anlatacağımız aşamaları geçmeniz gerekir.

Öncelikle Ayarlar haricinde bir bölümdeyseniz orta tuşa basarak menü ekranına ulaşın.

Ayarlar ikonuna 1 kez dokunarak seçim yapın ve 2 kez dokunarak Ayarlara girin.

Genel yazısı üzerine 1 kez dokunarak seçim yapın ve 2 kez dokunarak Genel bölümüne girin.

Erişilebilirlik yazısı üzerine 1 kez dokunarak seçim yapın ve aynı bölüme 2 kez dokunarak Erişilebilirliğe girin.

En üst sırada Voiceover seçeneğini göreceksiniz. Yine 1 kez dokunarak seçim yapın ve 2 kez dokunarak Voiceover’a ulaşın. 

Son olarak Voiceover seçeneği üzerine 2 kez dokunarak, aktif olan butonun deaktif olmasını sağlayın. İşlem bu kadar ,artık iPhone’nunuz normal kullanım alışkanlığınıza uyacaktır.

Voiceover açıldığında menü üzerinde işlem yapmak için bilmeniz gerekenler ise şöyle;


– Seçim için ilgili noktaya bir kez dokunmalısınız.

– Seçili bölümle ilgili işlem yapacaksanız, aynı noktaya 2 kez daha dokunmalısınız.

– Ekranda aşağı gidebilmek için telefonun tuş kilidi açarken yaptığınız hareket gibi soldan sağa doğru parmağınızı kaydırmalısınız.


– Ekran yukarı doğru gidebilmek için telefonun tuş kilidini açarken yaptığınız hareketin tam tersi şekilde parmağınızı soldan sağa kaydırmalısınız.

– Voiceover aktifken Apple’ın 3 parmak hareketi çalışır.

NOT: Daha önce Voiceover kapatmak için orta tuşa 3 kez ard arda basmak yeterliydi. Ancak zannedersek iOS güncellemeleri sonrası bu iptal oldu. Zira 3-4 farklı cihazda denememize rağmen Voiceover orta tuşla kapanmadı. Buna rağmen denemekten zarar gelmez!

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir