Apple marka, iOS işletim sistemli ve Sim kartlı bir akıllı cihazınız(iPhone veya iPad) var ve bu cihazla internete giremiyorsunuz. Bu durumda öncelikle telefonun internet ayarlarını kontrol etmelisiniz.

Normal şartlarda akıllı cihazlar Sim kartı gördüğünde internet ve mms ayarlarını otomatik olarak yapar. Ancak bazen cihazın işletim sisteminde oluşan hatalar ya da kullanıcının yanlış müdahalesi bu ayarları bozabilir. En kötü ihtimalle de yeni cihaz internet ayarını hiç almayabilir. Bu durumda kullanıcının ayarları manuel olarak yapması gerekir. Peki ama nasıl?

iPhone modellerinde internet ayarı için standart bir yol. Bu yol hem diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi çok detaylı değil hem de oldukça basit. Öncelikle Menü> Ayarlar> Hücresel yörüngesini izleyip, Hücresel bölümünün açık olduğundan emin olun. Hücresel bölümünün açık olmasına rağmen cihaz internete girmiyorsa Hücresel bölümünde yer alan ‘Hücresel Veri Ağı’ bölümüne girin ve ‘Kullanıcı Adı’ ile ‘Parola’ bölümlerinin üzerinde yer alan APN kısmına ‘internet’ yazın! Eğer bu şekilde sonuç alamazsanız Kullanıcı Adı ve Parola kısımlarına da internet yazın. Hattınız Vodafone ise bu bölümlere vodafone yazmayı da deneyebilirsiniz.

Tüm bu işlemlerini yapmanıza rağmen telefon hala internete girmiyorsa, cihazda farklı bir hata olabilir. Bu durumda öncelikle operatörünüze, sonuç alamazsanız da Apple destek hattına danışmalısınız.

Eğer iPhone akıllı telefonunuzda internetin yavaş olduğunu düşünüyorsanız, bu durumda yine Menü> Ayarlar> Hücresel yörüngesini izleyip buradaki Ses ve Veri bölümünü kontrol etmelisiniz. Bu bölüm 2G olarak seçilmişse değiştirmeniz gerekecek ve diğer seçimler hızlı internet almanızı sağlayacak.

Anlattığımız bu yöntem tüm iPhone modelleri ile tüm operatörler için geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir