Apple iPhone 5S telefonunuzda, tıpkı diğer akıllı cihazlarda olduğu gibi ekran görüntüsü almanız mümkün. Bunun için aşağıdaki yöntemi doğru olarak kullanıp, telefonun bazı fiziksel tuşlarıyla işlem yapmanız gerekir.

Ekran görüntüsü alma özelliği, o an akıllı telefonun ekranında bulunan görüntünün kaydedilerek, daha sonra üzerinde düzenleme yapılmasına ya da paylaşılmasına imkan tanır ve ekran görüntüsü kaydetme, ekran fotoğrafı çekme, ekran görüntüsü yakalama, screenshot vb. şekillerde adlandırılır.

Daha önce ‘Apple iPhone Ekran Görüntüsü Alma‘ başlığı altında 5S öncesi modellerin ekran görüntüsü alınma yöntemini paylaşmıştık. Ancak iPhone 5S modeliyle gelen Touch ID(Parmak izi tanıma) özelliği ile bu yöntemde ufak bir farklılığa gidildi. Bu yüzden aşağıda anlatacağımız yöntem sadece Touch ID özelliği bulunan iPhone 5s, 6 v e 6 Plus ile gelecekteki muhtemel cihazlar için geçerlidir!

iPhone 5S modelinde ekran görüntüsü alabilmek için ana ekran(home) ve kilit(güç) tuşlarına birlikte basarak, parmaklarınızı birlikte çekmelisiniz. Örneğini görmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Eğer anlattığımız şekilde ekran görüntüsü alamazsanız kısa bir süre kilit tuşuna basıp, ‘Kapat’ yazısı belirmeden ana ekran tuşuna basmayı deneyebilirsiniz.

İşlemi doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizde ekranda fotoğraf çekimine benzer bir hareketlenme görürsünüz. Yakaladığınız görüntüyü menüdeki ‘Fotoğraflar‘ ikonu altında bulabilirsiniz.

One thought on “Apple iPhone 5S Ekran Görüntüsü Alma”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir