Apple iOS 9’u Duyurdu!

Apple, San Francisco’da devam eden WWDC 2015 etkinliği kapsamında mobil işletim sistemi iOS’un en güncel versiyonu olacak iOS 9’u tanıttı. Kullanıcıların uzun süredir merakla beklediği iOS 9’un tanıtımı dünkü etkinlikte en çok dikkat çekenler arasındaydı.

iOS, Apple’ın mobil cihazlarında kullandığı işletim sistemi ki iOS 9’da bu işletim sisteminin en son versiyonu. Apple iOS 9’a hiç olmadığı kadar güveniyor. Daha kararlı çalışma ve pil tasarrufu markanın en ciddi vaadleri. Etkinlikte Android 5’de yüzde 12 olan uyumluluk oranının iOS 8’de yüzde 83 olduğu ve iOS 9 ile birlikte bu oranın daha da yukarıya çekilmesi amaçladığı belirtildi.

iOS 9 entegre uygulamalarıyla birlikte bir çok yenilik sunacak. Örneğin Siri, iOS 9’da yüzde 40 daha hatasız çalışacak ve bir arayüzle karşımıza çıkacak. Sizi arayan kişi eğer adres defterinizde yoksa, fakat bu numara e-posta’larınız arasında yer alıyorsa, iOS artık size arayan kişiyi tahmin edip gelen arama ekranına yansıtacak.

iOS 9 ile iPad’lere de yeni özellikler kazandırılacak. iOS 9 ile birlikte gelecek özelliklerle beraber iPad üzerinde yazı yazmak daha kolay olacak. Özel kısa yollara sahip bir klavyeye sahip olacak yeni iPad işletim sisteminde fiziksel klavye ile yapılanların hemen hepsi iPad ekranında yapılabilecek. Yeni işletim sistemiyle iPad’de, çoklu uygulamalar, ekran ikiye bölünerek daha rahat kullanılabilecek. Videolar ekranın bir köşesine küçültülebilecek ve diğer uygulamalar kullanılmaya devam edilebilecek.

apple-ios9

Not uygulaması da iOS 9 ile gelişiyor. Notlar uygulamasında artık çizim yapabilir, kısayoldan fotoğraf ekleyebilir ve notlarınızın görünümü değiştirebilirsiniz.

Yeni işletim sistemiyle pil gücü de uzayacak. iOS 9 ile birlikte iPhone şarj süreleri 3 saat daha uzayacak.

Etkinlikte Apple CEO’su Tim Cook, App Store’dan 100 milyar kez uygulama indirildiğini ve bunun sayesinde geliştiricilerin 30 milyar dolar para kazandığını ifade etti.

iOS 9 NE ZAMAN GELECEK VE HANGİ CİHAZLARA YÜKLENEBİLECEK?
iOS 9 yayınlandığında, iOS 8’i destekleyen tüm cihazlara yükelebilecek. iOS 9 geliştirici ön izlemesi bugünden(09.06.2015) itibaren, beta versiyon ise Temmuz ayında açılıyor. iOS 9 sonbahar mevsimiyle birlikte(ki bu büyük ihtimalle yeni iPhone tanıtımı sonrası) tüm kullanıcılara sunulacak.

iOS 9 yüklenebilecek iPhone ve iPad modelleri: iPad 2, 3’üncü jenerasyon iPad, 4’üncü jenerasyon iPad, iPad Air, iPad Air 2, iPad Mini, iPad Mini 2, iPad Mini 3, 5’inci jenerasyon iPod touch ve iPhone 4S, IPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus.


Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir