Apple Evebeynlere 32,5 Milyon Dolar Geri Ödeme Yapacak

Apple uygulamalarını indirdikten sonra anne-babasının haberi olmadan seviye atlama gibi paralı hizmetleri kullanan çocuklar, ay sonunda eve gelen şişkin faturadan ne kadar sorumlu?

Ebeveynlerin yoğun şikayetleri üzerine açılan dava sonucunda Apple, anne-babalara toplam 32,5 milyon dolar geri ödeme yapmayı kabul etti.

Bunun yanısıra, Amerikan Federal Ticaret Komisyonu ile vardığı mahkeme dışı sulh sözleşmesi uyarınca Apple şirketi uygulamalarını faturalandırma yöntemini değiştirmeyi de kabul etti.

Apple, uygulama içi ödemeleri işleme sokmadan önce müşterinin onayının alındığından emin olunacağını taahhüt ediyor.

Şirket, Federal Ticaret Komisyonu ile anlaşmaya varmayı tercih ederek, mahkemelerde sürecek uzun bir hukuk kavgasını engellemiş olduğunu açıkladı.

Federal Ticaret Komisyonu Başkanı Edith Ramirez ise, Apple’ın adaletsiz faturalandırma sisteminden zarar gören tüketiciler adına bir zafer kazandıklarını söylüyor

app-store-apple-iphone

 

On binlerce şikayet

Anne-babaların çocukları için bir uygulamayı indirdikten sonra çocukların bu uygulama içinde büyüklerine haber vermeden satın aldığı ek özelliklerin ”on binlerce şikayete” yol açtığı bildiriliyor.

Şikayetçi ebeveynlerden biri, kızının kimseye haber vermeden tek bir uygulama içinde 2600 dolar harcadığını söylüyor.


Apple şirketi, çocuklara yönelik bir oyunda uygulama içi ödeme yapmış 28 milyon müşteriye e-posta yollayarak durumu anlattıklarını söylüyor.

Şirket, çocuklarının kendi istekleri dışında ödeme yaptığını belirten 37 bin şikayetçi müşterinin paralarını geri alacağını vadetti.

Amerikan Federal Ticaret Komisyonu ile varılan bu mahkeme dışı sulh sözleşmesi, sadece Apple’ın ABD’deki uygulama dükkânını ilgilendiriyor.


bbc Türkçe

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir