Uzun süredir, bir diğer deyişle yaklaşık 4.5 yıldır ‘dünyanın en değerli şirketi’ ünvanını elinde bulunduran Apple, bu ünvanı Google’ın çatı şirketi Alphabet’e kaptırdı! Bu durumun altında Alphabet’in son çeyrek kârının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi yatıyor.

Google yakın zamanda yeni bir yapılanmaya gitmiş ve faaliyetlerine Alphabet çatısı altında devam etme kararı almıştı. Bu karar kapsamında arama motoru, internet reklamları gibi bölümler, akıllı otomobil(şoförsüz) ve uçak gibi yeni teknolojik faaliyetlerden ayrılmıştı. Bu karar etkisini çabuk göstermiş olacak ki Alphabet’in son çeyrek kârı beklentiler üzerinde gerçekleşerek, 4.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu da şirketin piyasa değerinin 568 milyar dolar olmasını sağladı. Söz konusu dönemde Apple’ın piyasa değeri ise 535 milyar dolar!

dunyanin-en-degerli-sirketi-alphabet

Zaten geçtiğimiz yıllarda ‘dünyanın en değerli şirketi’ ünvanını elinde bulunduran Apple’ın en yakın takipçisi de Google’dı. 4.5 yılın sonunda bu ünvanın yine bir teknoloji şirketine geçmiş olmasının altında petroldeki sert düşüşlerle birlikte enerji şirketlerinin değer kaybetmesi yatıyor. Gerçi 2000’li yılların geneli bakıldığında Microsoft ve IBM gibi şirketleri bu listenin en tepesinde görebilmek mümkün. Ancak bu dönemlerde ilgili teknoloji şirketlerini en çok zorlayan firmalar her zaman enerji şirketleri olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir