APK, Android cihazlara uyumlu temel bir dosya uzantısıdır. En basit şekliyle benzetmek gerekirse bir çoğumuzun kullandığı Microsoft Windows işletim sistemininde kurulum dosyaları nasıl .exe uzantılıysa, Android işletim sisteminde de bu .apk uzantısı şeklindedir. Uzun süredir cep telefonlarıyla içli dışlı olanlar bunu Symbian işletim sistemindeki .sis dosyalarından da hatırlayacaktır.

Dolayısıyla APK, Android işletim sisteminize oyun, uygulama gibi kurulumları yapmanız için gerekli olan temel dosya.

“Android’in resmi uygulama marketi varken neden bu şekilde bir dosya yüklemesine gerek duyayım” şeklinde düşünenler olabilir. Ancak APK’nın kullanım amacı da tam bu noktada devreye girer! Bir uygulama resmi olarak yayınlamadan önce .apk uzantılı dosyası bulunabilir. Bu şekilde uygulamanın ya da oyunun yayınlamasına gerek kalmadan kurulum yapabilir, bir çok kullanıcıdan önce ilgili öğeyi deneyimleyebilirsiniz.

Ayrıca akıllı telefonunuz ya da tablet bilgisayarınız Play Store’a girişte hata verdiğinde de APK yüklemeleri, kurulumu hayat kurtarabilir. Ayrıca Play Store’a kabul edilmemiş veya yasaklı bir uygulamayı yüklemek de isteyebilirsiniz. Bu durumda da APK kurulumu işinize yarayacaktır.

apk-nedir-ne-ise-yarar-APK konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus dosyanın güvenilir bir kaynaktan indirilmesi gerektiği! Aksi halde Android cihazınıza virüs bulaşabilir, cihaz yazılımsal zararlar görebilir. Özellikle son dönemde .apk uzantılı dosyaların yer aldığı bir çok web sitesi açılmış durumda. Bunlar arasında iyi bir seçim yapılmalı ve şüpheye düşülmesi durumunda işlemden vazgeçilmeli.

Android cihazınıza APK yüklemesi yapabilmek için önceliklete cihaz üzerinden ‘Bilinmeyen Kaynaklar’dan yapılan yüklemelere izin vermelisiniz. Bunun için de Menü> Ayarlar> Güvenlik> Bilinmeyen kaynaklar yörüngesini izleyip, kutucuğa tik atmalısınız.

Daha sonra .apk dosyasını ister telefonunuzun tarayıcısından indirip ya da bilgisiyarınızdan indirip, telefona atarak kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir