Ünlü bilgisayar oyunu Angry Birds’ün (Kızgın Kuşlar) internet sitesi hacklendi.

Saldırı Angry Birds’ün kullanıcılarının bilgilerini istihbarat servisleriyle paylaştığı yönündeki haberlerden birkaç sonra gerçekleşti.

Angry Birds’ün yapımcı firması Rovio, hackerların Angry Birds’ün sitesini hedef aldığını doğruladı.

Buna göre hackerlar siteye içinde NSA ambleminin de bulunduğu ve Spying Birds (Casus Kuşlar) yazan bir görsel yerleştirdi.

New York TimesProPublica ve Guardian gibi yayınlarda hafta başında, sızan bazı istihbarat belgelerine dayanarak yapılan haberlerde, ABD ve İngiltere’nin gizli servislerinin bilgisayar ve akıllı telefonlarda oynanan Angry Birds’e sızarak kullanıcıların şahsi bilgilerine ulaşmaya çalıştığı belirtilmişti.

Rovio’dan yapılan açıklamadaysa firmanın hiçbir hükümetin istihbarat servisiyle herhangi bir işbirliği yapmadığı veya gizlice anlaşmadığı aktarıldı.

angry-birds-sitesi-hack

Rovio saldırının ardından sitenin hızlı bir şekilde düzeltildiğini de ekledi.

Açıklamayı yapan firmanın pazarlama müdürü Saara Bergstom, saldırının geçen yıl New York Times‘a düzenlenen saldırıya benzediğini de söyledi.

Suriye’deki Beşar Esad yönetimini desteklediğini söyleyen The Syria Electronic Army adlı hacker grubu geçen Ağustos ayında New York Times‘a bir saldırı gerçekleştirmişti.

Angry Birds’ün saldırısından sonra bu hacker grubuyla bağlantılandırılan Twitter hesabından atılan mesajda, NSA karştı ‘bir arkadaşın’ siteyi hacklediği ve bunu yaptıktan sonra hacklenmiş sitenin linkini kendileriyle paylaştığı duyuruldu.

bbc Türkçe

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir