Android Telefonlarda Neden 2 Farklı Saat Görünüyor?

25 Ekim tarihi itibariyle dünya genelinde yaz saati uygulaması sonlandırılarak, kış saati uygulamasına geçildi. Ülkemizde ise 1 Kasım seçimleri dolayısıyla kış saati uygulamasına 8 Kasım gecesinde geçilecek. Ancak bu ayrım bir çok alanda aksaklıklara yol açtı. Aslında bununla ilgili uyarı ve haberimizi daha önce paylaşmıştık. Bazı kullanıcılar uyarıları dikkate alarak önlemini aldı. Yine de bazı sorunların önüne geçmek mümkün olmadı! Örneğin gerekli ayarlamaları yapmalarına rağmen Android kullanıcılarının bazıları telefon ekranlarında 2 farklı saat gördüler. Peki ama neden?

Bunun sorunun ana nedeni kullanılan Hava Durumu Widgetleri! Kullanıcı tarih ve saat ayarını manuel olarak düzenlemiş olsa da, hava durumu widgeti kullananların telefonunda 2 farklı saat göründü ve muhtemelen hâlâ da görünmeye devam ediyor. Hatta sadece hava durumu değil, ana ekranda saat detayını gösteren bir çok kısayol ve widget için de aynı durum söz konusu.

Peki bu sorunu ortadan kaldırabilmek mümkün mü?android-telefonlarda-neden-2-farkli-saat-gözüküyor-2Maalesef yaklaşık 2 hafta kadar bu sorunla yaşamak zorundayız! Çünkü widgetlar telefon sistemine göre değil, uygulamayı hazırlayan geliştiricinin saatine göre hareket ediyor. Bir diğer deyişle akıllı telefonun ‘otomatik tarih ve saat’ özelliğine göre. Bu aşamada tek çözüm saat farklılığına neden olan widget ve kısayolları ekrandan kaldırmak!

Bu sorunu şu an daha çok Android telefon kullananlar yaşıyor. Çünkü Android telefonlarda kullanıcı ana ekrana kısayollar ve widgetler atayabiliyorken, diğer işletim sistemlerinin bir çoğunda bu mümkün değil. Bazı iPhone kullanıcılarının şikayetçi olduğu bu durum, kısa bir süreliğine avantaja dönüşmüş gibi görünüyor.

Seçimler nedeniyle kış saati uygulamasının ertelenmiş olması öngörülebilir bir durum olmadığından, önlem almak da mümkün olmamış. Tüm bu sebeplerden ötürü yaklaşık 2 hafta boyunca tüm tarih ve saat karmaşalarını manuel olarak düzenlemek zorundayız.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir