Android Telefonlarda ‘Hafıza Dolu’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonlar her geçen gün güncellenerek, yeni özelliklere kavuşuyor. Akıllı telefonların hızı uygulamaları da etkilemiş durumda ve uygulamalar da her geçen gün kendini güncelliyor. Hem bu durum hem de uygulamanın kullanılma sıklığı telefon hafızasına etki ediyor. Özellikle dahili hafızası dar, hafıza yönetimi yapılmamış telefonlarda alan daralması çok hızlı yaşanıyor. Sonrasında ise akıllı telefon, bazı işlemleri ‘yetersiz hafıza‘ nedeniyle engelliyor. Bu durum General Mobile Discovery(4 GB) gibi bazı telefonlarda kalıcı olarak çözülebilse de Galaxy Ace gibi bazı cihazlarda ancak kısmi olarak halledilebiliyor. Peki bu sorunlar nasıl başa çıkılır?

Bu konuda dikkat edilmesi gereken ilk husus akıllı telefon kurulum aşamasını doğru geçmek. Telefonu kurduktan sonra estra ayarlamaları yapmadan önce işinize en çok yarayan uygulamaları yüklemelisiniz. Aksi halde uygulama kur-kaldır işlemi telefon ön belleğini işgal edeceğinden sonraki işlemler için sıkıntı olabilir.

Diğer önemli bir nokta ise hafıza yönetimini iyi ayarlamak. Yani akıllı telefonunuzda hafıza kartı varsa birincil hafızayı kart olarak ayarlamalısınız. Bu şekilde fotoğraf, video, müzik gibi multimedya verileri direk hafıza kartına aktarılacağından, telefonda yer kaplamaz. Ayrıca bu şekilde uygulamaları da direk hafıza kartına yükleme şansınız olabilir.

Bu iki nokta telefon kurulduktan hemen sonra, hızlıca yapılması gerekenler ki bu şekilde kullanımında sonraki aşamada kullanıcıya büyük avantaj sağlar.

Ancak bazı bu aşamaları atlayan ve yetersiz hafıza uyarısı alan kullanıcılar için de çözümler söz konusu.

Yetersiz hafıza sorunundan kurtulabilmek için kullanılabilecek ilk yöntem uygulamaları taşımakMenü> Ayarlar yörüngesini izleyin ve ‘Uygulamalar’ bölümünü bulun. Bu seçenek telefon üreticinizin arayüzüne göre değişebilir, yani ‘Uygulama yönetimi’, ‘Uygulama Yönetici’ vb. şekillerde adlandırılabilir. Uygulamalar bölümüne girin ve telefona sonradan yüklediğiniz uygulamalar listesini görün. Bu listedeki uygulamaların adlarına tek tek dokunun ve ‘SD karta taşı‘ seçeneği çıkarann tüm uygulamaları, ilgili seçeneğe dokunarak SD karta taşıyın. Bu şekilde akıllı telefonunuzda ciddi anlamda yer kazanabilirsiniz.

Uygulamaları hafıza kartına taşımak için yardımcı uygulamalar da kullanabilirsiniz. Bu konuda daha önce incelemesini yaptığımız Link2SD uygulamasına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise telefonun yoğun olarak kullandığı uygulamalardaki kişisel verileri temizlemek. Bunun için yine Menü> Ayarlar> Uygulamalar yörüngesini izleyin. Daha sonra yine uygulamalara tek tek dokunarak ‘Verileri Temizle‘ seçeneğine dokunmalısınız. Burada dikkat edilmesi gereken 2 önemli husus var! ‘Verileri Temizle’ seçeneğine dokunulduğunda telefon kişisel verilerinizi silmiş olur. Yani daha önce yapılan girişler, aramalar, kayıtlar gibi sadece size özel veriler silinir. Aynı bölümde yer alan ‘Ön belleği sil’ seçeneği ise uygulamanın kendi verilerini de sileceğinden o bölüme dokunmamak, işi uygulamanın kendisine bırakmakta fayda var.

Author: Tayfun Sağır

1 thought on “Android Telefonlarda ‘Hafıza Dolu’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir