Android Telefonlarda ‘Arama Bekletme’ Nasıl Açılır, Nasıl Kapatılır?


DİKKAT: Sitemizde anlatılan işlemlerin büyük çoğunluğu tarafımızca denenmiş olmasına rağmen %100 doğruluğunu garanti edemeyiz! Buna rağmen yapılan yanlış yüklemeler veya işlemler cihazınıza ciddi yazılımsal zararlar verebilir! Anlatılan işlemi yapıp, yapmamak sizin kararınıza bırakılmıştır. Ne yaptığınızdan emin değilseniz, lütfen konuya hakim birine danışın!

Arama bekletme özelliği, görüşme esnasında başka bir numaradan gelen çağrının bildirim ekranında görünmesini ve  görüşme esnasında arayan kişiye meşgul tonu yerine “Aradığınız kişi şu anda başka bir kişiyle görüşüyor!” uyarısı verilmesini sağlar.

Bu özellik standart işletim sistemli telefonların ‘arama ayarları‘ bölümünde bulunabilirken, akıllı telefonlarda durum biraz değişiyor. Öyle ki Android işletim sisteminin farklı versiyonlarında bile farklılık var. Örneğin Android 2.3 versiyonuyla Android 4 versiyonu arasında belirgin bir söz konusu! Şimdi versiyon farklılıklarıyla birlikte ‘arama bekletme özelliği’ nasıl açılıp, kapatılıyor bakalım…

Android 2 Versiyonunda Arama Bekletme
Bu versiyonda ilgili özellik yine diğer bir çok telefon gibi  ‘Arama(Çağrı) Ayarları’ bölümünde. Menü> Ayarlar> Arama(Çağrı) Ayarları> İlave(Ek) Ayarlar yörüngesi izlenip, ‘Arama(Çağrı) Bekletme‘ seçeneğine ulaşılabilir. İlgili kutucuğa bir onay tiki atmak, özelliği aktif hale getirecekken, yine tiki kaldırmak da özelliği kapatacaktır.

İzlenecek yörünge tüm Android 2.3 versiyonlu telefonlarda aynıdır. Sadece marka ara yüzlerinden kaynaklı ifade farklılığı olabilir.

Android 4 Versiyonunda Arama Bekletme
Yeni Android versiyonlarında arama ayarları menüdeki ‘Ayarlar’ bölümünde yer almaz. Bu yüzden farklı bir yol izleyerek bu bölüme ulaşmak gerekir.

Öncelikle telefonun arama kaydı bölümüne ulaşmalısınız. Daha sonra burada, görsellerde de aktarmaya çalıştığımız gibi ‘Seçeneklerbutonuna dokunarakAyarlar’ menüsüne erişmek gerekir.

Daha sonra bu bölümde aşağı doğru indiğinizde ‘Ek ayarlar‘ bölümüne ulaşacaksınız. Burada ‘Çağrı(Arama) bekletme‘ opsiyonuna, onay amaçlı bir tik atmanız özelliği etkinleştirecektir. Yine aynı şekilde tiki kaldırmak da özelliği kapatacaktır.

Başta da bahsettiğimiz gibi arama bekletme özelliğini açtığınızda karşı tarafa meşgul tonu verilmez. Bunun yerine o an görüşme yaptığınız bilgisi arayan kişiye ulaştırılır. Ayrıca siz de görüşme esnasında size farklı bir çağrı yapıldığını görebilirsiniz.

Android 4 işletim sistemi kullanan tüm modellerde yukarıdaki yöntem aynıdır. Ancak yine v2.3’te olduğu gibi marka ara yüzlerinde ifade farklılıkları olabilir.

Apple iPhone modellerinde ‘Arama(Çağrı) Bekletme’ özelliğinin nasıl açılıp, kapandığını görmek için tıklayın.

13 Yorum

 1. inci dedi ki:

  Ben bu ayarı yaptığım da agdan beklenmedik cevap hatası alıyorum ayrımcı olurmusunuz

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Aldığınız hatanın sebebi yazılımsal bir hata olabilir. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmenizi öneririz.

 2. çağatay kayhan dedi ki:

  lenovap2 6.01 sürüm için arama çağrı bekletme nasıl yapılıyor

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Mantık aynıdır. Sadece arayüzden kaynaklı ifade farklılıkları gözlemlersiniz. Yapmanız gereken çağrı kaydı bölümünden arama ayarları seçeneğine ulaşmak.

 3. Eda dedi ki:

  Telefonum Note4 dediğiniz şekilde yapmama rağmen ağda beklenmedik hata var uyarısı veriyor. Ne yapmam gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Telefonu yeniden başlatarak tekrar deneyin. Sonuç alamazsanız mobil veriyi devre dışı bırakın ve o şekilde deneme yapın. Birinden biri mutlaka işe yarayacaktır.

 4. cck dedi ki:

  Ya arama bekletmeyi aktif hale getirmeme ragmen yine aynı arayanları göremiyorum

  • Tayfun Sağır dedi ki:

   Telefondaki başka bir şey etkiliyor olabilir. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz.

 5. İrem dedi ki:

  Bilgi için teşekkürler sorunumu hallettim :)

 6. fatma dedi ki:

  söylendiği gibi yapıyorum yinede olmuyor çift hat kullanıyorum ikisi içinde yapmaya çalışıyorum avea hattımda problem yok ama vodafone hattımda olmuyor

  • editör dedi ki:

   vodafone müşteri hizmetlerinden yardım alın lütfen. farklı bir ayarı yok yani. olmuyorsa operatörden knyaklı bir durumdur büyük ihtimalle.

 7. yusuf dedi ki:

  telefon simgesine tıklayın gelen ekranda seçeneklerin açıldığı tuş (genelde bir üst menüye geçen tuşun karşısındaki 3 çizgili tuş)tıkladığınızda gelen ekranda ayarlardan sesli arama da ek ayarlardan çağrı beklemeden yapabilirsiniz!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir