Android Telefonlarda ‘Arama Bekletme’ Nasıl Açılır, Nasıl Kapatılır?

Arama bekletme özelliği, görüşme esnasında başka bir numaradan gelen çağrının bildirim ekranında görünmesini ve  görüşme esnasında arayan kişiye meşgul tonu yerine “Aradığınız kişi şu anda başka bir kişiyle görüşüyor!” uyarısı verilmesini sağlar.

Bu özellik standart işletim sistemli telefonların ‘arama ayarları‘ bölümünde bulunabilirken, akıllı telefonlarda durum biraz değişiyor. Öyle ki Android işletim sisteminin farklı versiyonlarında bile farklılık var. Örneğin Android 2.3 versiyonuyla Android 4 versiyonu arasında belirgin bir söz konusu! Şimdi versiyon farklılıklarıyla birlikte ‘arama bekletme özelliği’ nasıl açılıp, kapatılıyor bakalım…

Android 2 Versiyonunda Arama Bekletme
Bu versiyonda ilgili özellik yine diğer bir çok telefon gibi  ‘Arama(Çağrı) Ayarları’ bölümünde. Menü> Ayarlar> Arama(Çağrı) Ayarları> İlave(Ek) Ayarlar yörüngesi izlenip, ‘Arama(Çağrı) Bekletme‘ seçeneğine ulaşılabilir. İlgili kutucuğa bir onay tiki atmak, özelliği aktif hale getirecekken, yine tiki kaldırmak da özelliği kapatacaktır.

İzlenecek yörünge tüm Android 2.3 versiyonlu telefonlarda aynıdır. Sadece marka ara yüzlerinden kaynaklı ifade farklılığı olabilir.

Android 4 Versiyonunda Arama Bekletme
Yeni Android versiyonlarında arama ayarları menüdeki ‘Ayarlar’ bölümünde yer almaz. Bu yüzden farklı bir yol izleyerek bu bölüme ulaşmak gerekir.

Öncelikle telefonun arama kaydı bölümüne ulaşmalısınız. Daha sonra burada, görsellerde de aktarmaya çalıştığımız gibi ‘Seçeneklerbutonuna dokunarakAyarlar’ menüsüne erişmek gerekir.

Daha sonra bu bölümde aşağı doğru indiğinizde ‘Ek ayarlar‘ bölümüne ulaşacaksınız. Burada ‘Çağrı(Arama) bekletme‘ opsiyonuna, onay amaçlı bir tik atmanız özelliği etkinleştirecektir. Yine aynı şekilde tiki kaldırmak da özelliği kapatacaktır.

Başta da bahsettiğimiz gibi arama bekletme özelliğini açtığınızda karşı tarafa meşgul tonu verilmez. Bunun yerine o an görüşme yaptığınız bilgisi arayan kişiye ulaştırılır. Ayrıca siz de görüşme esnasında size farklı bir çağrı yapıldığını görebilirsiniz.

Android 4 işletim sistemi kullanan tüm modellerde yukarıdaki yöntem aynıdır. Ancak yine v2.3’te olduğu gibi marka ara yüzlerinde ifade farklılıkları olabilir.


Apple iPhone modellerinde ‘Arama(Çağrı) Bekletme’ özelliğinin nasıl açılıp, kapandığını görmek için tıklayın.

Author: Tayfun Sağır

13 thoughts on “Android Telefonlarda ‘Arama Bekletme’ Nasıl Açılır, Nasıl Kapatılır?

  1. Aldığınız hatanın sebebi yazılımsal bir hata olabilir. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmenizi öneririz.

  1. Mantık aynıdır. Sadece arayüzden kaynaklı ifade farklılıkları gözlemlersiniz. Yapmanız gereken çağrı kaydı bölümünden arama ayarları seçeneğine ulaşmak.

 1. Telefonum Note4 dediğiniz şekilde yapmama rağmen ağda beklenmedik hata var uyarısı veriyor. Ne yapmam gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Telefonu yeniden başlatarak tekrar deneyin. Sonuç alamazsanız mobil veriyi devre dışı bırakın ve o şekilde deneme yapın. Birinden biri mutlaka işe yarayacaktır.

  1. Telefondaki başka bir şey etkiliyor olabilir. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz.

 2. söylendiği gibi yapıyorum yinede olmuyor çift hat kullanıyorum ikisi içinde yapmaya çalışıyorum avea hattımda problem yok ama vodafone hattımda olmuyor

  1. vodafone müşteri hizmetlerinden yardım alın lütfen. farklı bir ayarı yok yani. olmuyorsa operatörden knyaklı bir durumdur büyük ihtimalle.

 3. telefon simgesine tıklayın gelen ekranda seçeneklerin açıldığı tuş (genelde bir üst menüye geçen tuşun karşısındaki 3 çizgili tuş)tıkladığınızda gelen ekranda ayarlardan sesli arama da ek ayarlardan çağrı beklemeden yapabilirsiniz!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir