Günümüzde akıllı telefonlar bir çok işlevselliğe sahip. Bunlardan birisi de internet paylaşım. Yani akıllı telefonunuza bir çok sorumluluğun yanı sıra, modem olma görevi de verebilirsiniz. Bu şekilde telefonunuzdaki interneti başka cihazlarla paylaşmanız mümkün olur.

Android işletim sistemine sahip telefonların hepsinde internet paylaşımı özelliği bulunur. Ancak işletim sisteminin versiyonlarına göre bazı farklılıklar olabilir. Örneğin bazı versiyonlarda 2 farklı internet paylaşım seçeneği varken, bazı versiyonlarda da 3 farklı internet paylaşım seçeneği bulunur. Android 4 versiyonunun üstünde işletim sistemine sahip telefonlarda diğer standart seçeneklere Bluetoot özellliğiyle internet paylaşımı seçeneği de eklendi.

Tüm Android telefonlarda temel mantık olarak ‘Ayarlar’dan ‘Mobil erişim noktası ve internet paylaşımı’ seçeneğine ulaşmak gerekir. İnternet paylaşımı için gerekli olan seçenekler burada yer alır.

Telefonunuz üzerinden Menü>Ayarlar>Mobil erişim noktası yörüngesini izleyerek ulaşabileceğiniz seçeneklerin detayları ise şu şekilde;

Mobil erişim noktası
Bu seçenek telefonunuzun diğer cihazlara kablosuz modem olarak görünmesini sağlar. Siz ilgili seçeneği aktifleştirdiğinizde diğer cihazların Wi-Fi özelliğini açıp, aratma yapması gerekir. Seçenekelerden cihazınıza ait bir isim ve şifre belirleyebilirsiniz. Bu şekilde cihazınıza bağlanmak isteyen kullanıcıların işi kolaylaşacaktır.

Bluetooth bağlantısı
Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu alternatif Android 4 işletim sisteminden sonra cihazlara geldi. İsminden de anlaşılacağı üzere bu alternatifle internet Bluetooth üzerinden paylaştırılır. Bağlanacak cihazın Bluetooth menüsü üzerinden aratma yapıp, eşleşme yapması gerecek. Eşleşme sonrası cihaz adı üzerine dokulununca ‘İnternet erişimi’ seçeneği görülecektir. Son olarak bu butona dokunulduğunda internet alınır.

USB bağlanıyor
Son seçenek daha çok bilgisayarlarla internet paylaşımı için kullanılır. Telefon veri kablosuyla bilgisayara bağlandıktan sonra seçeneğe dokunulursa internet paylaşımı başlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir