Amerikan teknoloji devi Google, San Francisco kentinde düzenlenen Google I/Q 2015 etkinliğinde yeni mobil işletim sistemi ‘Android M’ ile ‘Android Pay’i bugün resmen duyurdu.

Google, yeni işletim sisteminde bir çok hatayı düzelttiklerini, sistemin daha kaliteli hale getrildiğini açıkladı. Uzun süredir merakla beklenen yeni sürüm ‘Android M’ ile birlikte parmak izi taraması daha işlevsel hale geliyor. Bu sayede Android kullanıcısı, parmaklarını kullanarak Google Play’de ödeme yapabilecek ve cihazların kildini daha kolay açabilecek.

Yeni sisteminin tam sürümünün yıl sonuna doğru hazır olması bekleniyor. Yeni sistemde, herhangi bir uygulamada sesli mesaj göndermek istediğinizde, bir kere uygulama izinlerinden gerekli izinleri verdiğinizde uygulama bir daha size mikrofon kullanımı için izin istemeyecek. Bu uygulama kamera ve diğer uygulamalar için de geçerli olacak.android-m-tanitildi-Google, ‘Android M’ ile beraber Wallet uygulamasını da yenileyerek Apple Pay’e rakip olarak Android Pay uygulamasını da tanıttı. Android Pay’ın mobil ödeme alanında Apple Pay’e rakip olması ve mağazalarda kolay ödeme yapma imkanı hedefleniyor. Google, Android Pay için kendi parmak okuyucusunu geliştirecek.

Android Pay, Android KitKat ve üzerindeki sürümleri kullanan Android işletim sistemli cihazlarla kullanılabilecek. Diğer yandan HD kalitede sınırsız ve ücretsiz fotoğraf depolama hakkı sunan yeni Google Photos (Fotoğraflar) uygulaması bugünden itibaren Android, iOS ve web platformlarında kullanıma sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir