Android M, Google’ın en yeni, en güncel işletim sistemi. Önce Android 4 versiyonuna KitKat, Android 5 versiyonuna Lollipop denilmesi gibi muhtemel Android 6 versiyonuna da Android M denilecek. 

Google işletim sistemi Androidle akıllı telefon pazarının en büyüğü ve bu konudaki en ciddi rakibi de Apple’ın iOS işletim sistemi. Android, kullanıcılara daha fazla seçenek sunması ve daha ulaşılabilir olmasıyla meşhur ancak kararlı çalışma konusunda da eleştirilerin hedefinde. Bu yüzden her yeni güncellemede telefonların daha stabil çalışması konusunda büyük çalışmalar yapılıyor. Android M de bu düşüncenin devamı niteliğinde.

Google yaptığı açıklamayla işletim sistemindeki bir çok hatayı giderdiklerini belirtti. Bu şekilde müşterilerine daha kaliteli, daha kararlı bir işletim sistemi vaadi veriyor. Hata giderilmesinin yanı sıra yeni güncellemeyle gelecek bir çok geliştirme ve bir çok yenilik söz konusu. Parmak izi okuma sisteminin geliştirilmesi, işletim sisteminin daha az şarj kullanması, mobil ödeme(Android Pay) bunlardan bazıları.android-m-nedir-ozelliklerEn dikkat çekici vaadlerin odağında düşük şarj tüketimi yer alıyor. Örneğin Android M ile beraber ‘Doze‘ isimli yeni bir özellik geliyor. Bu uygulama telefon kullanılmadığı zamanlarda arka planda açık unutulan uygulamaları kapatarak pil tasarufu sağlayacak. Google’a göre, bu özellik sayesinde Android cihazların pil ömrü 2 katına çıkabilecek.

Kullanıcıları en çok ilgilendiren noktalar biri de uygulamalarla ilgili geliştirmeler. Android M kullanıcıları bağlantılara tıkladığında tarayıcı yerine varsa sitenin uygulamasına yönlendirilecek. Örneğin Facebook üzerinde Instagram bağlantılı bir linke tıkladığınızda tarayıcı yerine Instagram uygulamasına yönlendirileceksiniz.

Uygulamalar artık kişisel verilere daha zor erişecek. Kullanıcı istediği bölüm için izin kısıtlaması yapabilecek.

Android M tanıtımında dikkat çeken diğer bir detay ise Google’ın mobil ödeme sistemi olacak Android Pay oldu. Şu an bir çok teknoloji devi bu konuda çalışmalarını hızlandırmış durumda. Son olarak Galaxy S6 serisi tanıtımında Samsung’un da Samsung Pay’i tanıttığını hatırlıyoruz. Yine Google’ın en büyük rakiplerinden Apple’ın da bu alanda yer alıyor olması Android Pay’in ortaya çıkmasını kaçınılmaz hale getirmişti. American Express, Visa, Mastercard gibi firmalar da Android M’i destekliyor.

Son bir detay; parmak izi özelliği geliştiriliyor. Parmak izi özelliğini Android M versiyonuna sahip olan herkes kullanılabilecek. Google Play ödemeleri parmak izi ile yapılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir