Android 4.3 Jelly Bean ve Android 4.4.2 KitKat sürümlerinde bulunan Engelleme Modu rahatsız edilmek istenmediğimiz zamanlarda bize  dört dörtlük çözüm sunan bir fonksiyondur. Engelleme modunda isterseniz hiç kimsenin sizi rahatsız etmemesini sağlayabilir veya sadece izin verdiğiniz kişilerin sizi arayabilmelerini sağlayabiliyorsunuz.

Samsung G900 Galaxy S5 modeline yeni gelen Android Lollipop 5 sürümünde ise Engelleme Modu yerini Kesintiler denilen bir fonksiyona bırakmış.

Engelleme Modunda izin vermediğiniz aramalar direkt meşgule düşerken Kesintilerde ise aramaları ve bildrimleri sadece sessize alabiliyorsunuz. Telefon çalıyor ancak sizin aramadan/bildirimden haberiniz olması için ekrana bakmanız gerekiyor. Diğer Lollipop 5 güncellemsi alan cihazlarda bu fonksiyonun ismi değişse de işlevi aynıdır.

Galaxy S5 cihazında Kesintilere ulaşmak için Cihaz kategorisinde Sesler ve Bildirimler sekmesine girmeniz gerekiyor. Ayrıca Üst çekmeceyi çektiğinizde bildirim panelinde de eski sürümdeki Engelleme Modu işareti ile fonksiyona ulaşabilirsiniz.

İşaret yıldıza dönüştüğünde yani “Yalnızca öncelikli kesintilere izin ver” seçeneği seçildiğinde sadece favroilere aldığınız kişi ve uygulamalardan sesli bildirim alırsınız.  “Kesme” seçildiğinde  bütün sesli bildirimler sessize alınır.  “Her zaman kes” seçeneğinde ise tüm arama ve bildirimlerde uyguladığınız ses ayarları geçerli olacaktır. Kişileri favoriye almak içinse Rehbere giriş yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir