Akıllı telefonlar yeni alındığında veya herhangi bir nedenle sıfırlı işlemine maruz kaldığından, açılışında kurulum ister. Yani telefon menüsüne ulaşabilmek için öncelikle kurulum yapmanız gerekir. Kurulum aşamasını çok basit bir şekilde geçebilir ve akıllı telefonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Anlatacağımız kurulum aşaması Samsung, Sony, Htc, Lg, Huawei, General Mobile, Asus, Motorola gibi Android işletim sistemi kullanan tüm telefonlar için geçerlidir. Yine aynı şekilde Android işletim sisteminin v2, v3, v4 ve v5 gibi tüm versiyonları da aynı mantıkla kurulmalıdır. Sadece markalar arası bazı ifade farklılıkları olabilir veya markaya özel uygulama istekleri farklılık gösterebilir.

Geçilecek aşamaların sıralaması ve ayarlamaları şu şekilde;

Dil seçimi: Telefonun kulanılacağı dilin seçildiği bölüm. Türkçe seçeneğine dokunun ve kurulumu başlatın.

Wi-Fi: Telefon sonraki aşamalar için kablosuz bir ağa bağlanmanızı önerecek. İster telefonu kablosuz bir ağa baylayın isterseniz de direk olarak atlayın.

Kullanım Sözlemesi: Akıllı telefonun kullanım koşullarıyla ilgili sözleşmeyi kabul etmeniz gerekecek. İlk seçeneğe tik atın. Diğer seçenek işletim sisteminin iyileştirilmesi üzerine bir geri bildirim mantığı içeriri. Geri bildirimde bulunmak istiyorsanız seçeneğe tik atarak, istemiyorsanız boş bırakarak devam edin.

Google hesabı: Android işletim sistemlerinin tüm özelliklerinden faydalabilmek için telefona bir Google hesabı kurmalısınız. Yani bir Gmail hesabını telefona bağlamalısınız. Google hesabını hemen kurmak için ‘Evet’, daha sonra kurmak için ‘Hayır’ seçeneğine dokunmalısınız.

Google hesabınız olsun: Önceki aşamada ‘Hayır’ seçeneğine dokunduysanız, telefon sizden bir Google hesabı edinmenizi ister. Google hesabı almak istiyorsanız ‘Hesap oluştur’, daha sonra almak isterseniz ‘Şimdi değil’ seçeneğine dokunmalısınız.

Google ve konumunuz: Biz buradaki tüm tikleri kaldırarak kurulum yapıyoruz. Buradaki tikler konum bilgilerinizin Google tarafından sürekli analiz edilerek, iyileştirme yapılması amacını içerir. Biz cihazı yormamak adına tikleri kaldırıyoruz.

Bu telefon şu kişiye aittir: Burada isim ve soyisim şeklinde kullanıcı bilgileri istenir. Daha sonra da ayarlanabilir bir seçenek, tercih sizin.

Uygulama ayarlamaları: Samsung Account, Dropbox gibi cihazın bazı uygulamalarıyla ilgili kullanıcı bilgileri. Ancak daha sonra da ayarlanabilir.

Cihaz bilgileri: Bu son aşama ki bu aşamada cihaza bir ad vermeniz istenir. Karar sizin.

Menüye ulaşmak için ‘Son’ seçeneğine dokunmanız yeterli olacak. İşlem tamam! Artık Android kullanılabilir.

Yukarıda anlattığımız aşamalar işletim sisteminin her versiyonunda aynı olmayabilir. Bazılarında sadece bir kaç aşamayla kurulum biter. Ayrıca yukarıda anlattığımız yöntem Android işletim sistemli tabletler için de geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir