Android İşletim Sistemli Akıllı Telefonlarda Pil Yüzdesi Özelliği Nasıl Açılır?

Bir çok akıllı telefonda olduğu gibi Android işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonlarda da pil yüzdesi gösterme özelliği mevcut. Bu özellikle şarjınızın ne kadar kaldığını veya bataryanın ne kadar şarj olduğunu görebilmek mümkün.

Bu noktada şunu belirtelim Android işletim sisteminin tüm versiyonlarında bu özellik bulunmaz! Android v4 ile birlikte başlayan geliştirmeler sonrası bu özellik akıllı telefonlara eklendi. Bazı versiyonlar ise güncellemeyle bu özelliği aldı. Pil yüzdesini gösterme özelliği olmayan modellerde her seferinde Ayarlardaki ‘Pil’ ya da’Güç‘ bölümünden manuel konrtol yapılması gerekir.

Anlatacağımız yöntem Samsung, Htc, Sony, Lg, General Mobile, Asus, Huawei gibi akıllı telefonlarında Android işletim sistemi kullanan tüm markalar için geçerli. Sadece marka arayüzleri arasında bazı ifade farklılıkları olabilir. Ancak temel mantık değişmez!

İşlem örneğini ‘Kullanıcıya Destek‘ videomuzdan görebilirsiniz.

Android akıllı telefonunuzda pil yüzdesi özelliğini açabilmek için Menü> Ayarlar> Pil ya da Güç yörüngesini izleyip buradaki ‘Pil yüzdesini göster’ özelliğininin yanındaki kutucuğa tik atmalısınız. Bu bazı akıllı telefonlarda ‘Pil düzeyini göster’ ya da ‘Güç oranını göster’ şeklinde ifadelendirilmiş olabilir.

Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki pil yüzdesi ayarı bazı Android işletim sistemi kullanan modellerde Ekran bölümünde yer alabilir! Eğer telefonunuzun Ayarlar bölümünde Pil ya da Güç şeklinde şeçenek yoksa ‘Ekran ayarları‘ kısmını kontrol etmelisiniz!

Özelliğin kapatma mantığı da tam tersi şekilde işler. İlgili kutucaktaki tikin kaldırılması özelliğin kapanması anlamına gelecek.

Author: Tayfun Sağır

2 thoughts on “Android İşletim Sistemli Akıllı Telefonlarda Pil Yüzdesi Özelliği Nasıl Açılır?

  1. Nokia 6’da pil yüzdesini bir türlü çıkaramadım. Bilginiz varsa paylaşır mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir