Seattle merkezli e-ticaret devi Amazon, aralarında iki akıllı telefon ve bir adet müzik dinlenebilecek cihazın bulunduğu bir dizi yeni cihazla, Kindle Fire serisiyle girdiği donanım sektöründeki varlığını güçlendirmeye hazırlanıyor.

Konuyu yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bu cihazlardan biri, özel gözlük gerekmeden üç boyutlu görüntü izlenebilen bir ekrana sahip, üst segment bir akıllı telefon. Kaynaklar, retina izleme teknolojisi sayesinde akıllı telefondaki görüntülerin hologram gibi ekran üzerinde yüzeceğini ve her açıdan üç boyutlu bir görüntü olarak izleneceğini belirtti. Kullanıcıların içerik içinde yalnızca gözlerini kullanarak dolaşabilecekleri de gelen bilgiler arasında.

Amazon’un donanım atağına ilişkin daha önce de bazı haberler yayılmıştı. Geçen yıl Amazon’un akıllı telefon geliştirdiğine dair haberler çıktı. Geçen ay ise The Wall Street Journal ve diğer bazı medya organları, Amazon’un film ve televizyon programları yayınlayacak bir akıllı set top box geliştirdiğini bildirdi.

Amazon’un planlarına yakın kaynaklar ise akıllı telefon ve video modeminin donanım sektörüne yapılacak daha büyük bir atılımın yalnızca iki öğesi olduğunu, ürünler arasında, müzik dinlenebilecek bir cihaz ve üç boyutlu ekrana sahip üst segment akıllı telefonun da bulunduğunu ifade etti.

Amazon 3d telefon

‘ALFABE PROJELERİ’
Wall Street Journal Türkiye’nin haberine göre, Amazon’un söz konusu cihazları geliştirdiği California’daki Lab126 isimli tesislerinde, çalışmaların Proje A, B, C ve D ya da toplu olarak “Alfabe Projeleri” olarak adlandırıldığı da gelen bilgiler arasında.

Amazon gelecek aylarda bu cihazların bazılarını piyasaya sürmeyi planlasa da, kaynaklar cihazların bazıları ya da tamamının performans, maliyet ya da farklı nedenlerle rafa kaldırılabileceğinin altını çizdi.

Amazon’dan ulaşılan bir sözcü ise yorumda bulunmaktan kaçındı.

Amazon son yıllarda, elektronik cihaz piyasasında varlığını güçlendirip, Apple ve büyük popülariteye sahip ürünü iPad ile daha direkt şekilde rekabet edebilmek için donanım üretimi çabalarına hız vermiş durumda. Üretilmesi planlanan cihazlar, Amazon’un etki alanını, çıkış noktası olan e-ticaret websitesinden, içerik dağıtımına kaydırmayı hedefleyen stratejisini yansıtıyor.

ntvmsnbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir