İnsan yaşantısında bir çok farklı görevi olan alet ve sensörler artık akıllı telefonlarda da yoğun olarak kullanılıyor. Her birinin ayrı bir görevi var. Bazısı sadece ana görevini yaparken, bazısı da bir takım görevler için yardımcı konumunda.

Akıllı telefonlarda kullanılan sensörlerin sayısı her geçen gün artıyor ve bu sayı artışı potansiyel kullanıcıların kafasını karıştırıyor. Aslına bakılırsa çoğu sensöre kullanıcının direk ulaşması güç. Sadece belli başlı sensörler kullanıcı tarafından manuel olarak kullanılabiliyor. Diğerlerini akıllı telefon otomatik olarak belli dönemlerde kullanıyor.

Bizim sitemizde de olduğu gibi tablolarla özellik aktaran bir çok internet sitesinde sensörler diye bir bölüm bulunur. Ancak teknoloji takipçilerinin bu konuda kafası biraz karışık gibi. Peki bu sensörlerin görevi nedir, ne işe yararlar? Şimdi kısaca bunlara bir bakalım.

akilli-telefonlarda-bulunan-sensorler

İvmeölçer(Akselerometre/Accelerometer)
Bir kütleye uygulanan ivmeyi ölçen cihazlardır ve içindeki test kütlesine referans eksenindeki, kütleden kaynaklı olan uygulanan kuvvetlere bakar. Yani daha basit aktarılacak olursa, içinde bulunduğu aletin hızlanmasını ölçer. Akıllı telefonları artık hemen her alanda kullanıyoruz. Bunlardan biri de navigasyon! İvmeölçer ile akıllı telefon hızlanmayı hesaplar ve GPS’e daha verimli bilgi gönderilmesine yardımcı olur. Bunun yanında titreşim engelleyici görevi de vardır. Bu özelliği ise kameraların görüntü netleştirmesine yardımcı olur. Akıllı telefonunuz siz hareketliyken yapılan çekimlerin daha iyi çıkması için İvmeölçer sensörünü de kullanır.

Jiroskop(Gyro/Gyroscope)
Yön ölçümü veya ayarlamasında kullanılan, açısal dengenin korunması ilkesiyle çalışan bir alet. Bu sensörle telefonunuz yön ayarlaması yapar. Örneğin telefonlardaki ‘Ekran döndürme’ özelliği jiroskopun kullanılmasıyla mümkündür. Akıllı telefon ekranını yan yatırdığınızda, ekranın yatmasını sağlayan bu sensördür. Ayrıca oyunlarda sağ-sol hareketleri de jiroskop sayesinde yapılabiliyor.

Yakınlık(Proximity)
Herhangi bir fiziksel temas olmadan yakın nesnelerin varlığını tespit etmeye yarayan sensör. Bu sensör de şu an hemen her akıllı telefon ve tablette bulunur. Telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekranın sönmesini sağlar. Görevi itibariyle akıllı telefonlarda en aktif çalışan parçalardan bir tanesidir.

Barometre(Barometer)
Atmosfer basıncı ölçmeye yarayan alet, diğer bir adıyla basınç sensörü. İlk olarak Galaxy S3 modelinde karşımıza çıkmıştı, şimdi ise hemen her akıllı telefonda yer alıyor. Belli bir seviyede deniz altından yine belli bir seviyede havaya kadar basınç ölçümü yapabiliyor. Yine daha çok GPS’e yardımcı ancak günümüzde sağlıklı yaşam uygulamalarına da katkıda bulunuyor. Zira sağlıklı yaşama yardımcı uygulamalar da giderek yayılıyor.

Pusula(Compass/Magnetic Sensor)
Pusulayı bilmeyen yoktur herhalde; dünya üzerinde yön tespit etmeye yarayan alet. iPhonelarda manuel olarak ulaşabildiğimiz sensörlerden bir tanesi. Diğer akıllı telefonlarda ise otomatik çalışıyor ancak kullanıcı bu sensöre ancak uygulama marketinde indireceği uygulamalarla ulaşabiliyor. Yine daha çok GPS, navigasyon işlemlerine yardım ediyor. Manyetik sensör olarak da biliniyor.

Kalp Ritim Ölçer(Heart Rate)
Adından da anlaşılabileceği gibi kalp hızını ölçmeye yarayan sensör. Galaxy S5 modeliyle hayatımıza girdi ve ailenin yeni üyeleri Galaxy S6 ve S6 Edge’de de yer alıyor. Kalp hızı, stres, nabız, tansiyon, kan şekeri gibi ölçümler bu sensör sayesinde yapılıyor. Bu açından S Healt uygulamasının demirbaşı olduğu söylenebilir.

Parmak İzi Tarayıcı(Fingerprint Sensor)
Yine adından anlaşılabileceği gibi parmak izi tarayıp, kıyaslama yapan sensör. Şu an üst düzey bir çok akıllı telefonda parmak izi tarayıcısı mevcut. Tuş kilidi alternatiflerinden biri. Kullanıcı bu sensör sayesinde parmak izini telefona tanıtıyor ve ekran kilidini parmağını sensöre okutarak açabiliyor.

Işık Sensörü
Ortamdaki aydınlığı ölçer ve ekran parlaklığını ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlar. Bu da yine bir çok akıllı telefonda kullanılan bir alet. Sensör ne kadar iyi çalışırsa, şarjdan o kadar çok tasarruf etmek mümkün olur.

Android telefonlarda bu sensörlerin çalışmasını görüntüleyebilmeniz mümkün.

Arama(tuşlama) ekranındayken *#0*# tuşlamasını yaptığınızda test ekranıyla karşılaşırsınız. Burada ‘Sensor‘ bölümüne dokunarak sesnsörlerin çalışmasını görüntüleyebilirsiniz.

Şimdilik aklımıza gelenler bunlar. Eğer alttaki yorum bölümünden merak ettiğiniz bir sensör olursa lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bize iletin.

112 thoughts on “Akıllı Telefonlardaki Sensörler Ne İşe Yarar?”
 1. Cep telefonu sensörleri yer altını gösterebilir mi? Veya ter altından veri alabilir mi? Bilginiz var mı bu konuda acaba?

    1. İzledik ama bize pek inandırıcı gelmedi. Uygulamanın iş güzarlığı olabilir veya konu içerisinde başka detaylar olabilir. Hakim olduğumuz bir detay da değil, kesin bilgi vermemiz yanlış olur.

 2. merhaba bu sensörlerle telefonumbaşkası tarafından izlenebilir mi ? erkek arkadaşım kendi elini taratarak yaptı lütfen bilgilendirin ?

  1. Merhaba. Hayır, izlenemez. Blöf yapılmış size. Erkek arkadaşınızın o kadar yeteneği varsa söyleyin de Apple, Samsung gibi kurumlara iş başvurusu yapsın. Büyük ihtimalle kabul edilecektir. Bu da sizin için geleceği garanti altına almak demek. :)

 3. Abi selamın aleyküm benim telefonun ekranı dönmüyor oyun lara ve video izlerken sıkıntı çıkıyo .manuel olarak bi uygulamadan değiştirebiliyorum ama oyunlarda sıkıntı çıkıyo acaba bu hangi sensörden dolayı oluyo.

  1. Aleykümselam. Ekran döndürme ayarını değiştirmene rağmen ekran dönmeye devam ediyorsa ya da senin ayarın dışında hareket ediyorsa, telefonu fabrika ayarlarına döndürmelisin. Bunun manuel bir ayarı yok maalesef.

 4. telefonum LG G2 son zamanlarda ekran kararıyor yani bir nevi ekran ışığı sönüyor ama telefon arka planda açık tabı. bu durum sensörle ilgili bir sorun mu yoksa başka bir sorun mu var. bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Olabilir ama telefonu fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyerek, yazılımsal bir sorun olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

 5. Benim telefonda yakınlık sensöru bozuk tamir ettirmek mumkunse yaptirimmi yoksa kullaniyimmi bir seyi etkiler mi ?

  1. Telefonu kulağına götürünce ekran ışığı kapanmaz ve bu da yüzünden bir bölümün ekrana değerek konuşmanın kapanması, sesinin kesilmesi gibi sorunlara yol açabilir. Bunun dışında bir şey yok.

 6. S 6 edge telefonumla görüşme yaparken en ufak bir harekette görüşme sonlanıyor. Karşı tarafın yüzüne kapanmış gibi oluyor. Telefon görüşmesinin harekete bağlı olarak kesilmesini nasıl önlerim.

  1. Çok zor ve karmaşık bir işlem. Aynı zamanda da riskli. Sizin yapmanız gereken verilerinizi yedekleyip, telefonu fabrika ayarlarına döndürmek. Bu şekilde düzelme sağlayamazsanız sensörün değişmesi gerekecek.

 7. S. A galaxsi a3 2016 var ilk aldığımda 360° video yu telefon hareketleri ile izleyebiliyordum
  Yaklaşık 1 ay önce telefonu sıfırladım daha izleyemiyorum bakmadığım ayar internet sitesi kalmadı birde kamera da yakın çekim özelliği vardı artık yok ben bu sinirle telefonu satmadan yardım ederseniz çok mutlu olurum teşekkürler

  1. A.s Recep. Telefonu sıfırlamak ilk sefer aksiliğe yol açmış ama tekrar denediğinde sorun çözülecektir diye düşünüyoruz. Hafıza kartı kullanıyorsanız, bir süre onu telefona takmadan kullanın.

    1. Samsung iletişim merkezini aradım telefonunuzda bu özellik yok diyor eee daha 1 ay öncesine kadar kullaniyodum diyorum cevap yok:)

     1. İşi sadece müşteriye istediği cevapları vermek olan görevlilerin söylemlerine çok takılmayın. :) İlgili özellik var ve kullanılabilir.

      1. İnanın artik takıntı yaptım bildiğim tüm yolları denedim tüm önerileri yaptım a3 2016 çevremde kimsede de yok kıyaslamak için artık hem telefon hem ben Eror verdik yani

     2. Kardesimona yapabilecegin bir şey yok samsung bol özellikli bir marka ama bir güncelleme atıyorlar istediği özellikleri koyup istediklerini elinden alıyorlar. Telefonunu rootlarsan telefonun özgür kalır . ŞarJin az gider fln fln .

 8. Galaksy j 7 2016 da manyetik alan sensörü varmı.Yoksa yerine kullanabileceğimiz başka bir sensör varmı.Veya sensör uygulaması ile açığı kapata bilirmiyiz.

 9. Iyi akşamlar *#0*# yi girdim sensör yazısına bastım ama resimdeki gibi sensörler çıkmadı yani bu telefonumda sensör özelliği olmadığı anlamına mı geliyor?

  1. Büşra merhaba. Hepsi birden sadece premium cihazlarda bulunur. Onun dışındaki cihazlarda bazıları yer alır.

 10. Merhabalar samsung a7 2016 telefonum var sensörler bölümüne giriyorum gyroscope bölümü var onu tıkladığımda bi numaralar yazıyor ve en altta PASS yazıyor ve ben 360 videoları telefonu cevirerek donduremiyorum sadece tıklayarak dönüyor. Bu sensör pass olduğu için mi böyle yoksa bu telefonda böyle bi özellik yok mudur.tesekkurler

  1. İlyas merhaba. PASS olumlu manada bir uyarıdır ve engelleyen o değildir. Telefonu uzun zamandır sıfırlamıyorsanız, fabrika ayarlarına dönüş gerekebilir. Özellik A7 2016’da nasıl çalışıyor tam hatırlamıyorum ama o modelde her şekilde çalışmalı diye düşünüyorum.

    1. O dahili bir özellik zaten, aktif olmasına gerek yok, çalışıyordur ama yok bilgisi verilmişse, videoları parmakla yönlendirmek zorundasınız.

 11. Merhaba, usta. Galaxy j7’de jiroskop varmıdır. Bazı siteler var yazıyor, bazıları yok yazıyor. Bitek oyun oynamakta değil, jiroskop olmadan ekran yan dönmez dimi.

 12. merhaba.babam için küçük ekranlı dokunmatik telefon almayı düşünüyorum. şu an ekonomik olarak J1 mini almaya karar verdim ama ekranda sensör yokmuş. bu ne derece önemli.

  1. Nurettin merhaba. J1 mini babalar için idealdir. Sensör konusunu dert etmene gerek yok. :)

 13. Size farklı birşey sormak istiyorum. Samsung note 4 telefonda başkasının telefonumu kurcaladigini nasıl anlayabilirim? Telefonun bunu gösteren bir özelliği var mı acaba? Var ise eğer bunu anlatabilir misiniz? Ya da hangi programlardan bunu görebilirim?

  1. Ruveyda merhaba. Maalesef istediğin tarzda bir uygulama yok. Yani en azından varsa da, kullanmadığımız için biz bilmiyoruz.

 14. iyi günler samsung galaxy c7 telefon almak istiyorum jiroskop yokmuş galiba asphalt dibi oyunlar bu telefonda oynanamaz mı şimdiden teşekkürler

  1. Oğuzhan merhaba. Her şekilde oynayabilirsin. Tek takıldığın nokta buya, dert etme.

   1. asphalt gibi oyunlar jiroskop olmadan da oynanabiliniyorsa sanal gerceklik gozlugu de kullanabilirmiyiz

 15. Merhaba. Ben Asus Zenfone 2 Laser kullanıyorum. Telefonumun ekranı güneş ışığında karanlık oluyor, hiçbir şey göremiyorum. Bunun bir ayarı mı var? Başka bir telefon alacağım, onun da öyle olmasını istemiyorum, ne özelliğinin olması gerekiyor güneş ışığında ekranının net görünebilmesi için?

  1. Aylin Hanım merhaba. Söz konusu durumun bir ayarı yoktur. Bu biraz ekran tipi, biraz da telefona bu konuda eklenmiş özelliklerle ilgilidir. Özellikle Samsung’un bir çok telefonunda bu konuyla ilgili ‘gün ışığı’ adından ekstra bir opsiyon mevcut. Çevrenizde varsa kullanan onunla test yapabilirsiniz.

 16. Benim telefonum S4 mesajlara girdiğim zaman ekran siyah oluyor arama yapınca ekran açıp kapama kendi kendine olmuyor ne yapmaliyim

  1. Anladığımız kadarıyla telefonunuzda yazılımsal bir problem var. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmenizi öneriyoruz.

   1. Bir soru daha sormak istiyorum. Lg G4C Titan da 360 derece videolar izlene bilirmi ?

     1. Ben sizin demenizle LG G4c aldım ama 360 video izleyemiyorum acaba nasıl izleyebilirim ?

      1. Bana cevap verirmisiniz lütfen. Ben bu telefonda nasıl 360 video izleyeceğim telefonu çevirdiğimde video dönmüyor

 17. acaba huawey gr 5 de gyroscope ve 3d özelliği varmı cevap verirseniz sevinirim

  1. Yakınlık sensörü. Ama sadece bu yeterli değil, yazılım desteği de olmalıdır. İlgili sensör zaten hemen her akıllı telefonda var ama yazılım desteği olmadığı için gerekli aktivite sağlanamıyor.

 18. Merhaba size acil bir sorum vardı lg magna da. (Gyroscope) sensör var mı?
  Bun biliyorsanız yad araştırırmısınız?

  ACILLLL YARDIMMM…

    1. jiroskop yok aylnız, bazı gözlüklerin özel uygulamaları var, bu uygulamaları kurup desteği sağlayabiliyorsunuz. gözlüğü alırken sormanız lazım.

      1. Yani alacağınız gözlük de bu konuda önemli. Gözlük üreticisinin geliştirmiş olduğu bir uygulama varsa, konuyla ilgili size yardımcı olacaktır.

 19. Selâmün Aleyküm.
  Işık sensörü ile Ortam ışığı sensörü arasında fark varmı,varsa farkı ne.Teşekkür ediyorum.

  1. Aleykümselam Kemal. Arada herhangi bir fark yok. Sadece farklı markalar farklı şekilde ifade ediyor.

 20. merhaba benim telefonum samsung ace 1
  bu telefonda bu sensörlerin hangisi mevcuttur nasıl çalışır

  1. Ertuğrul merhaba. Sensörleri çalıştırmak için siz herhangi bir şey yapamazsınız, onlar gerektiğinde devreye girer. Sadece aşağıda belirttiğimiz kodla test edebilirsiniz. İlgili modelde yakınlık ve ivmeölçer sensörleri bulunuyor.

 21. Merhaba iyi çalışmalar.Benim samsung j5 telefonum var pusula yüklüyorum çalışmıyor’manyetik sensör yok’diyor.Yapılabilecek bi şey varmı? Şimdiden teşekkürler.

 22. cevapladıgınız için teşekkürler bu konuyla alakasız ama lenovo vibe p1 mi z5 comcapctmı fıyat yakın lenovo 1299 sony 1699

  1. Eğer şarj süresi ve batarya performansı sizin için önemliyse, Vipe P1 tercih etmelisiniz. Aksi halde Xperia Z5 Compact daha iyi bir tercih olacaktır.

 23. lenovo vibe p1 de jıroskop yok gozukuyor ama pusula var oyunlarda asphalt8 de falan sağa sola yatıyor vr gozlukle calısırmı butun sıtelerde jıroskop yok gozukuyor ama oyun oynanıyor lutfen yardımcı olun teşekkürler

  1. Furkan merhaba. Bu konuda biz de tam bilgi sahibi değiliz. Aslında VR konusu daha taze ve bu yüzden de biraz karışık. Neredeyse tüm akıllı telefonlar VR gözlüklerle uyumlu ancak oyun konusunda bir belirsizlik var. Bazı gözlükler için ek uygulama edinmek gerekiyor.

   1. Hocam pusula ve jiroskop ayrı donanımlar, jiroskopu pusulanın daha gelişmişi gibi düşünebilirsiniz akıllı telefonların nerdeyse tümünde pusula var ve androidde uzun zamandır bahsettiğiniz sensörle oynanan oyunlar var fakat aradaki farkı basit şekilde şöyle dile getirebilirim pusula sadece sağa ve sola olan hareketi algılar jiroskop yukarı aşaşğı-sağa sola 360 derecenin tamamını algılayabilir bahsettiğiniz oyunları pusula ile oynayabilirsiniz ama vr gözlük jiroskopsuz çalışmaz, ha çalışır tabi ama sadece sağa ve sola bakabilirsiniz yukarı ve aşağı bakamazsınız.Bende GM discovery 1 kullanmıştım onda da jiroskop yok vr uygulama indirdim sadece sağa sola bakabiliyodum yukarı ve aşağıyı algılamıyordu.

 24. Hocam lg l9 telefonumda asphalt gibi oyunlarda sag sola donuyor fakat youtibeden videolarda kendim parnakla hareket ettirmek zorunda kaliyorum vr gozluk aldim ayni sey oluyor nasil duzlete. Bilirim lutfen yardim edin

  1. normalde jiroskop sensörü olan cihazlarda VR çalışmalıdır ancak bazı VR gözlükler ekstra uygulamalar isitorlar, kullanım kılavuzuna bakın lütfen.

  2. Hocam bahsettiğiniz oyun pusula sayesinde oynanıyor telefonunuzda jiroskop olmadığından youtube daki ve benzer 360 videolarını ve VR oyunlarını oynayamazsınız. Playstore dan indireceğiniz bazı VR uygulamalarıda pusula sayesinde sadece sağa sola bakmanıza olanak tanır ama jiroskop olmadan 360 derece deneyimi yaşayamazsınız malesef.

 25. Vr gözlük sipariş ettim yoldadır şuan ama telefonum zenfone 5 lite uygunmudur çalıştırmaya ?

   1. Çok sağolun telefonunda gyroscope yok diye çalışmaz sanmıştım fakat bi sorum var ben gözlüğü takmadan videoyi acınca telefonu dondurunce donmuyor parmağımla kaydirinca donuyor acaba gozluk takinca donermi ?

    1. düzeltme: aynı zamanda jiroskop sensörüne de ihtiyaç duyulmaktadır.

     oyun oynarken telefonu sağa sola yatırdığınızda tepki almanız lazım, örneğin araba yarışında telefonu sola yatırdığınızda aracın sola gitmesi gerekir, ki bu değimiz hareketler jiroskop ile yapılmaktadır.

     pusula sensörü görüntü merkesini sabit tutarken jiroskop sensörü hareket edilmesini sağlıyor.

     jiroskop yoksa vr görüntüleri düzgün görüntüleyemebilirsiniz.

     1. evet asphalt 8 real racing 3 gibi oyunlarda sağa sola yatırınca oluyor yani şimdi vr için uygunmuyum pusula sensörümde varsa gözlüğü takınca çalışıcakmı ?

      1. ekstra uygulama kurmanız gerekebilir ancak evet sizin telefonuz VR desteklemektedir. alacağınız gözlüğün kullanım kılavuzunda ekstra bir uygulamaya ihtiyacınız olup olmayacağı yazıyordur.

   2. Ole diosunuz ama youtubeden 360 video acinca vr secenegi gelmiyor ve sadece kendim kaydirinca oluyor 360 derece programlarida indirdim olmuyor ? Acava gozluk takinca olurmu ?

    1. Hocam telefonda jiroskop yoksa youtube da 360 kullanamazsınız doğal olarak VR uygulamalarda uyumlu olmuyor yalnız pusula olduğu için playstoredaki bazı vr uygulamalarında sadece sağa sola bakabilirsiniz

 26. Benim telefonun Casper vıa v5 *#0*# yapıyorum geçersiz mmı diyor ben telefonuna sanal gerçeklik gözlüğü takdım 360 videoları açıyorum video dönüyor telefonum buna uyumlumu cevaplarsanız sevinirim

  1. Tüm akıllı telefonlar 360 derece videoları oynatabilir. Gücü yettiği ölçüde tabi. Dolayısıyla Via V5’i de videolarda kulllanabilirsiniz. Ama oyunlarda falan aksayacaktır.

   Bazı telefonlarda da kod değişiyor. Play Store’dan Code Search şeklinde aratma yapıp, çıkan uygulamaları deneyin. Sizin cihazınıza özel kodları ancak o şekilde görebilirsiniz.

 27. ustam elimde birSamsung s2 var i9100.
  efs uçmuş ne yaptıysak geri gelmedi efs yükledik olmadı imei attık olmadı efs sıfırladik yine olmadı full yazılım yükledik olmadı acaba chip mi arızalı?

  1. Efs yedeği alınmamışsa, uçtuğunda yapılacak çok fazla bir şey yoktur. Bir çok deneme yapmışsınız zaten. Daha önce yedeği alınmış olmalıydı. Donanımsal bir sıkıntı da olabilir tabi ama burada önemli olan o telefona ait olan efs dosyasının geri yüklenmesidir. Samsung servis boxlarıyla işlem yapmak belki mümkün olabilir ama bu konuda bir denememiz olmadı.

   Bu arada daha sonraki yorumlarınızı ilgili model altında paylaşmanızı rica ediyoruz.

   1. anladım ustam çok teşekkür ederim yanlış yerde yorum attığım için de kusura bakmayın saygılar…

  1. Merhaba. Google play store’da Manyometre uygulaması var indirip denemelisiniz. Galaxy s6’da denedim şimdi çalışıyor gibi. Metala yakınlaştırınca değer yükseliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir