Akıllı Telefonlara Biyometrik Tarama Özelliği

ABD Savunma Bakanlığı, yakın gelecekte askeri amaçlarla kullanılması için biyometrik tarama yapabilen akıllı telefon projesi başlattı. Geliştirilecek olan biyometrik tanımlama sistemi, akıllı telefonlara yüklenecek ve şüphelileri belli bir mesafeden tarayarak kimlik incelemesi yapılmasını sağlayacak.

ABD, savaş alanlarında askerlerin işini kolaylaştırmak için akıllı telefonlara  başvuracak. Akıllı telefonlara takılacak bir cihaz, telefonla şüpheli görülen kişilerin biyometrik taramasını çıkaracak.

California eyaletindeki  AOptix şirketi, 3 milyon dolar bağış yapılan proje kapsamında, iki yıl içinde talep edilen sistemi geliştirecek.

Dijital güvenlik sistemleri geliştiren şirketin ürettiği biyometrik tarama sistemi, tüm akıllı telefon modellerine uyumlu olacak şekilde tasarlanacak.

Akıllı Telefonlara Biyometrik Tarama Özelliği

 

Akıllı telefonlara monte edilecek bir cihazla yüklenecek olan tarama yazılımı, kişilerin gözleri, yüz hatları, sesleri ve hatta telefonlarından bilgi alabilecek.

Akıllı Telefonlara Biyometrik Tarama Özelliği 2

 AOptix, havaalanı gibi kamu alanlarında kimlik analizi yapacak cihazlar üzerinde çalışıyor

ABD, Akıllı Mobil Tanımlama adı verilen yeni teknolojiyle bugün kullanılan parmak izi ve göz taramasına dayalı sistemi yenilemek istiyor.

AOptix, akıllı telefonlara biyometrik tarama özelliği kazandıracak donanım hakkında detay vermese de, eklenecek aparatın cihazın ağırlığını 500 gramın altında tutacağını ve tek elle kullanımı mümkün kılacağını ifade etti.


Akıllı Telefonlara Biyometrik Tarama Özelliği 3

ABD ordusunda bugün kullanılan 'Handheld Interagency Identity Detection' sistemi


ntvmsnbc

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir