Günümüzde akıllı telefonlarla bir çok bilgisayar işlemini yapmak mümkün. Hatta bilgisayarın yarı yolda kaldığı bir çok nokta için akıllı telefonlardan yardım da alınabiliyor. Bunlardan biri de internet paylaşımı. Yani akıllı telefonu modem olarak kullanma. Akıllı telefonu modem olarak gösterebilir, bilgisayarlarla ya da başka akıllı telefonlarla internet paylaşımı yapabilirsiniz.

Akıllı telefonlardan internet paylaşımı yapmanın mantığı marka farketmeksizin aynıdır. Yapılması gereken Ayarlar seçeneği üzerinde ‘Bağlantılar’ bölümüne ulaşmak ve buradaki erişim noktası seçeneği aktifleştirmek.

Erişim noktası seçeneği tüm akıllı telefonlarda bulunur. Ancak akıllı telefon üreticisi markaya ya da markanın kullandığı işletim sistemine göre bazı ifade farklılıkları olabilir. Örneğin Android telefonlarda ‘Kişisel erişim noktası’ ya da ‘Taşınabilir Wi-Fi hotspot’ şeklinde ifadelendirilen seçenek, Apple marka iPhone akıllı telefonlarında ‘Kişisel Erişim Noktası’ şeklinde adlandırılmıştır. Blackberry OS ve Windows Mobile işletim sistemlerinde de benzer ifadeler yer alır. Bazı telefonların menüsünde ise direk ‘İnternet Paylaşımı‘ seklinde bir bölüm yer alır.

akilli-telefonlarda-internet-paylasimi

İlgili bölüm aktifleştirildiğinde kullanıcı internet paylaşım şeklini seçmelidir. Genel olarak Wi-Fi, Bluetooth ve USB şeklinde, 3 farklı internet paylaşım seçeneği vardır. Kullanıcı internet paylaşılacak cihaza göre seçimini yaptıktan sonra Wi-Fi ve Bluetooth seçenekleri için telefonuna bir isim ve parola belirleyebilir. Bu şekilde karşı taraf tarafından bulunması ve bağlanılması daha kolay olur.

Daha önce Android ve iOS işletim sistemi kullanan cihazlar için internet paylaşımının nasıl yapıldığını paylaşmıştık. Aşağıdaki bağlantılardan bunlara ulaşabilmeniz mümkün. Windows Mobile ve Blackberry OS işletim sistemini kullanan cihazlarla ilgili paylaşımı yaptığımızda da bağlantıları bu sayfa da olacak.

Apple iPhone Modellerinde İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Android Telefonlar Nasıl Modem Olarak Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir