Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte internet alışkanlığı da farklılaşmaya başladı. Günümüzde akıllı telefonlardan internet kullanımı, genel internet kullanımı içerisinde büyük bir yer teşkil ediyor. Bununla beraber bir çok kullanıcı kullanımı kişiselleştirmek amacıyla telefon ayarlarında değişikliğe gitmek istiyor. Kullanıcıların erişmek istediği ayarlardan bir tanesi de DNS ayarları!

DNS değiştirme işlemiyle hem yasaklı sitelere erişim mümkün olurken internet hızı da artabiliyor.

DNS ayarlarına ulaşmak için her işletim sisteminin kendine has ancak benzer yöntemleri var. DNS ayarlarında değişiklik yapabilmek için akıllı telefonunuzun kablosuz bir ağa Wi-Fi özelliği ile bağlı olması gerekiyor. Mobil internet üzerinde de DNS ayarlarında değişiklik yapabilmek mümkün. Fakat bu ayarlara ulaşmak için manuel olarak işlem yapmak mümkün olmadığından, uygulama marketlerinden ‘Hotspot Shield VPN for Android’ ya da ‘Onavo Protect‘ gibi yardımcı uygulamalar indirilmesi gerekiyor.

Daha önceki makalelerimizde farklı işletim sistemlerinin, farklı versiyonlarında da DNS ayarlarına nasıl ulaşılabileceğini paylaşmıştık. Bu yüzden aşağıdaki başlık ve bağlantılardan kullandığınız telefonun markasına göre seçim yaparak DNS ayarlarına nasıl ulaşılacağını görebilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantılardan ulaşabileceğiniz yöntemler akıllı telefonlar için geçerli olduğu gibi tablet, müzik çalar gibi aynı işletim sistemini kullanan tüm akıllı mobil ürünler için geçerlidir!

akilli-telefonda-dns-degisikligi-nasil-yapilir

Windows Phone 8 İşletim Sisteminde DNS Değiştirme
Windows Mobile işletim sistemi kullanan akıllı telefon ve tabletler diğer işletim sisteminde bir özelliğiyle ayrılıyor ki o da bu işletim sisteminde DNS değişikliği yapılamıyor olması! Bu yüzden daha önce bu başlık altında bir makale paylaşmadık. Windows Phone 8 işletim sistemi internet ayarlarına manuel erişime izin vermediğinden, ayarlar üzerinde değişiklik yapılamıyor. Ancak DNS ayarları değiştirilmiş bir modeme kablosuz bağlantı üzerinde bağlanmak çözüm oluyor.

Zannedersek ilerleyen dönemde gelecek güncellemeler bu eksikliği ortadan kaldıracaktır. Ancak şu an için yapılabilecek olan ya DNS ayarları değiştirilmiş bir modeme bağlanmak ya da mağazadan ‘Hotspot Shield VPN for Android’ ya da ‘Onavo Protect‘ gibi yardımcı uygulamalar bulup, bunlarla mobil internet üzerinde değişiklikler yapmak.

Blackberry OS 10 İşletim sisteminde DNS Değişikliği

iOS İşletim Sisteminde DNS Değişikliği

Android İşletim Sisteminde DNS Değişikliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir