Dokunmatik ekranlar baş ve işaret parmaklarının kullanımı sonrasında insan beyninde farklılıklar oluşturuyor.

Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, tekrar eden davranışlar beynin yapısını şekillendiriyor. Araştırma sonuçları, akıllı telefonların dokunmatik ekranları ve ekran üzerinde yinelenenen parmak hareketlerinin beynin duyusal işleme alanında değişiklikler yarattığını ortaya koydu.

Akıllı telefonlar için paş parmak, işaret ve ortak parmakları yoğun olarak kullanıyoruz ve bu kullanım sonrasında beynin bu dokunma hislerini algılayan bölümünde değişiklik oluyor.

Araştırmacılar müzisyenlerde görülen durumun akıllı telefon kullanıcıları için de geçerli olabileceğini düşünüyor. Makalenin yazarı Zürih Üniversitesi Nörobilişim Enstitüsü’nden Arko Ghosh, “Akıllı telefon kullanımının gösterdiği ölçüm değişimleri beni gerçekten çok şaşırttı” dedi.

Akıllı telefon kullanan denekler baş, orta ve işaret parmaklarını ekrana dokundurduklarında daha yüksek EEG beyin ölçümlerine sahip oluyor.
elektro-ensefalografi (EEG)  incelemelerine göre, akıllı telefon kullananların parmakları daha uyumlu çalışıyor.

Sonuçlar dokunmatik ekranların ne sıklıkla kullanıldığına bağlı olarak değişiyor, daha sık kullananların EEG sonuçları daha yüksek çıkıyor.

Current Biology dergisinde yayımlanan araştırmada, beyin faaliyetlerini gözlemlemek için EEG (elektro-ensefalografi) yöntemi kullanıldı. Araştırma sonucu, eski moda telefon kullanıcıları ile akıllı telefon kullanıcılarının beyinlerinde belirgin farklar gözlemlendi.

akilii-telefonlar

Araştırmaya katılan 37 gönüllüden 26’sı dokunmatik ekranlı akıllı telefon, 11 kişi de eski moda telefon kullanıcısıydı. EEG yöntemiyle ellerden sinirler yoluyla beyine gönderilen ve beyinden gelen elektronik mesajlar inceleniyor.

Gönüllülerin kafalarına yerleştirilen elektrotlarla duyulardaki değişimler kaydedildi. Araştırmacılar böylelikle, vücudun belirli bölgeleri için ne ölçüde beyin dokusu kullanıldığına dair bir resim çıkartabildiler.

Uzmanlara göre çalışma insan beyninin kolay işlenebilir ve deneyimlerle şekillenebilir yapıda olduğunun göstergesi niteliğinde. Örneğin, keman çalanların beyinlerinde parmakların temsil edildiği bölge, müzisyen olmayanlara göre çok daha geniş bir alan kapsıyor.

Ghosh, araştırma sonuçlarının akıllı telefonların günlük hayatımızın bir parçası haline geldiğini gösterdiğini söyledi.

Ntvmsbc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir