Akıllı Telefon Piyasasının %92’si Onlarda!

Google’ın Android ve Apple’ın iOS mobil işletim sistemleri, küresel akıllı telefon piyasasını ele geçirdi. 2012’nin son çeyreğine ait verilere göre, Android ve iOS, küresel çapta satılan akıllı telefonların yüzde 92’sinde kullanılan işletim sistemi oldu.

Akıllı telefon piyasasında yaşanan rekabette Apple ve Google yalnız kalmış gibi görünüyor. Strategy Analytics araştırma şirketinin verilerine göre, 2012’nin son çeyreği itibariyle Google Android ve Apple iOS işletim sistemleri, satılan akıllı telefonların yüzde 92’sinde yer alıyor. İki marka arasındaki rekabette ise Google’ın üstünlüğü devam ediyor.

Android, 2011’in son çeyreğinde yüzde 51 olan payını bir yıl içinde yüzde 70’e çıkararak, küresel akıllı telefon piyasasındaki liderliğini güçlendirdi. iOS, geçtiğimiz ay itibariyle piyasanın yüzde 22’sine sahip olurken, Windows Phone 8, BlackBerry, Symbian gibi diğer işletim sistemleri yüzde 7.9’da kaldı.

Strategy Analytics şirketinin analisti Scott Bicheno, “Küresel akıllı telefon piyasası, Apple’ın seçkin modelleri ve Android kullanan çok sayıdaki telefon arasında tercih yapan tüketiciler tarafından iki kutuplu bir hale geldi” ifadesini kullandı.

andro

 

PİYASA ÇILDIRDI
Strategy Analytics verilerine göre, 2012’in dördüncü çeyreğinde nakliyatı yapılan Android tabanlı telefonlar 152.1 milyona ulaştı. Bu rakam, geçtiğimiz yıl aynı dönemde 80.6 milyon olarak gerçekleşti. 2012 süresince nakliyatı yapılan Android telefonların sayısı ise yaklaşık 500 milyon.

Apple ise son bir yıl içinde yüzde 29’luk artış sağladı ve 2012’nin dördüncü çeyreğinde 47.8, tüm yıl boyunca ise 136 milyon iPhone nakliyatı yaptı.

tablo

*Tablonun üst kısmında 2011 ve 2012’deki akıllı telefon satış rakamları, alt kısmında ise aynı yıllardaki markaların piyasa payları görülüyor.

Android’in tavan yapana rakamlarına rağmen, Strategy Analytics analisti Neil Mawston Google’ın 2013’te dikkatli olması gerektiğini ifade etti. Mawston, “Google sadece Apple’a karşı mücadele vermeyecek, aynı zamanda Microsoft, Blackberry, Firefox ve Tizen’de 2013 içinde güçlenecek” dedi.


Küresel akıllı telefon piyasası, öncü ve yeni markaların büyümesiyle rakamlarını iyice artırdı. 2011’nin son çeyreğinde 157 milyon olan akıllı telefon nakliyatı, 2012’nin aynı döneminde 217 milyona ulaştı. 2011’de 490.5 milyon olan toplam akıllı telefon nakliyatı ise geçtiğimiz yıl 700 milyona çıktı.

Öte yandan, 2011’de yüzde 64 olan nakliyat oranı, 2012’de yüzde 43’e geriledi. Analistler bu durumu, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa gibi gelişmiş piyasalard akıllı telefon kullanımının çok yüksek olmasına ve yaygınlaşmanın azalmasına bağladı.

ntvmsnbc


Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir