Akıllı Telefon Piyasasında Üçüncü LG

Güney Koreli elektronik üreticisi LG, 2013’ün ilk çeyreğine ait verilerine göre dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi oldu. LG, bir süre önce güvenlik konusunda aldığı baskılardan dolayı ABD piyasasından çekileceğini açıklayan Huawei’nin koltuğuna oturdu.

Kendisi gibi Güney Koreli bir diğer elektronik devi Samsung’a karşı büyük bir rekabete girişen LG, küresel akıllı telefon piyasasında çabalarının meyvelerini toplamaya başladı.

Strategy Analytics şirketinin açıkladığı verilere göre, 2012’nin ilk çeyreğinde 4.9 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren LG, bu yıl aynı dönemde 10.3 milyon satış rakamına ulaşarak performansını en az iki kat artırdı. Şirketin küresel payı ise yüzde 3.2’den, yüzde 4.9’a yükseldi.

LG böylece, Huawei’yi geride bırakarak küresel piyasanın neredeyse yarısını elinde bulunduran Apple ve Samsung’un ardından üçüncü sıraya yerleşti. Buna rağmen, Huawei yüzde 4.8’lik payla yakın takibini sürdürüyor.

Wall Street Journal’a yorumda bulunan Sanford C. Bernstein şirketinin analisti Mark Newman, “Küresel akıllı telefon piyasasında üçüncünün kim olduğu belirsizdi… LG, ilk çeyrekte fiyat ve model seçeneği bol Optimus telefonlarıyla yükselişe geçti. Mobil sektörde güçlenen LG, yılın geri kalanında bu yükselişini devam ettireceğe benziyor” dedi.

Newman, buna rağmen LG’nin Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan piyasalarda kendini çok az gösterdiğini belirtti.

Akıllı telefon piyasasında üçüncü LG

 

ÇİN’DE REKABET GÜÇLENİYOR
WSJ’nin haberine göre, LG gelişmekte olan piyasalardaki varlığını artırmak istese de, özellikle Huawei ve ZTE gibi markaların rekabetiyle karşılaşacak.

Çinli iki markanın Amerika yetkilileri, kısa bir süre önce Çin hükümetine casusluk yaptıkları şüphesiyle ABD hükümetine ifade vermişti. Huawei ve ZTE, bu gelişmenin ardından ABD piyasasından çekilme kararı aldı. Bu durum, ABD piyasasında dengeleri az da olsa değiştireceği gibi, Çin piyasasındaki rekabeti de etkileyecek.


Japonya’nın Sony, Tayvan’ın HTC markaları ise yüksek fiyatlı akıllı telefonlar segmentinde LG’ye rakip olan diğer önemli markalar.

Newman, “LG’nin akıllı telefon piyasasında güçlendiğini görüyoruz. Ancak bu durumun sürdürülebilirliği çok daha zor olacak” dedi.

ntvmsnbc

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.