Dünyanın en çok akıllı telefon satan üreticisi Samsung olabilir ama kârlılık rakamlarında lider konumunda en büyük rakibi Apple bulunuyor!

Canacord Genuity adlı şirket tarafından yayınlanan raporlara göre 2015 yılında gerçekleşen akıllı telefon satışlarındaki kârın %14’lük kısmı Samsung’a ait. Ancak en büyük rakibi Apple’ın sahip olduğu pay oranı ise %91! Bu rakamlar ve aradaki fark size çok çılgınca gelebilir. Zira kimle konuşsak bu işte bir yanlışlık olduğunu düşünüyor. Ancak uzun yıllardır bu istatistik bu şekilde! Hatta kârlılık açısından Samsung yukarıya doğru tırmanıyor ve Apple küçük de olsa düşüş yaşıyor. Yakın zamana kadar Apple’ın bu alanda sahip olduğu oranlar %94-%96 civarıydı.

Dikkatinizi çekmiştir; Apple ve Samsung kârlılıkları toplandığında %105 gibi bir orana ulaşılıyor. Bunun sebebi ise zarar eden şirketlerin de bu paya dahil edilmiş olması.

apple-akilli-telefon-pazarinda-liderApple ve Samsung’un göstermiş olduğu bu performansın yanında diğer üreticiler için durum pek de iç açıcı görünmüyor! Zira bir çoğu için kârlılık açısından düşüş yaşıyor. Sony, HTC gibi büyük üreticilerin kârlılığında %1 oranında düşüş gerçekleşirken, Nokia’yı satın aldıktan bir süre sonra durulan Microsoft kârının %3’ünü kaybetmiş durumda.

Diğer bir Güney Koreli üretici LG’nin akıllı telefonlardan ettiği kâr %1’e yakın bir oranda artarken, benzer bir gelişme son yılların durgun üreticisi BlackBerry tarafında da yaşandı.

2015 yılının son çeyreğine bakıldığında ise hem Apple hem de Samsung’un kârlılık oranlarını %3 arttırdığı görülüyor. Samsung’un yakında Galaxy S7 serisini, Apple’ın da uygun fiyatlı iPhone 5se modelini tanıtması ve bu alanda rekabetin yeni bir boyuta taşınması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir