Akıllı Telefon Neden Geç Şarj Olur?

Hazır ve hızlı tüketim toplumun içinde bir çoğumuz dönemin hızına kendini kaptırmış durumda. Artık hepimiz için zaman çok önemli, vakit kaybına yer yok! Zamanın çoğunu tüketmek için kullanıyor olsak da durum bu. Akıllı telefonlarımıza gelmeyen güncellemeler için imkan verilse üretici fabrikasını ateşe veririz. En sinirli olduğumuz konulardan birisi de şarj ve deşarj olayı!

Standart cep telefonlarının daha yoğun kullanıldığı dönemlerde bir çok sorunu önemsemez, hatta sorun bir yana, ekstra çözümlere para verirdik. ‘Çelik batarya‘ efsanesi bunun en dikkat çekici örneklerindendir. Zaten bir çoğu şarjı çok iyi giden telefonun şarj süresini daha da uzatmak için bataryanın tipinden medet umardık. Yoğunluk akıllı telefonlara döndükten sonra ise en ufak kusura takılır, en basit aksiliğe tahammül edemez olduk. Fakat ne hikmetse bu dönemde akıllı telefon şarjlarının 1 günden fazla gitmeyeceğini kabullenmiş olduk! Yine de konuyu tamamen serbest bırakmış değiliz, bazı taleplerimiz yerli yerinde duruyor; hızlı dolmalı, gerektiğinden kullanılabilecek tasarruf modları olmalı veya kolay taşınabilir güç üniteleri yine kolay ulaşılabilir olmalı…

Tüketicilerin sinir haddi aştırtan konulardan biri; telefonun geç şarj olması! Peki telefon neden geç şarj olur ve çözümü nedir?

telefonum-gec-sarj-oluyor

Özellikle akıllı telefonların geç şarj olmasında yanlış kullanıcı tercihinin büyük etkisi vardır. Akıllı telefonun geç şarj olmasının en önemli sebebi şarj aletidir! Şarj aleti telefona uyumlu değilse, dolum süresi bazen 7-8 saatleri bile bulabilir.

Bataryası büyük bir telefon kullanıyorsanız(ki bunu genellikle telefonunuzun boyundan anlayabilirsiniz) en az 5V – 1.5A gücünde bir şarj aleti kullanmalısınız. Şarj cihazlarından volt değeri genellikle standarttır; 5V. Ancak amper değeri değişebilir ki kilit noktada burasıdır. Eğer telefonunuzun bataryası 3000 mAh ise 5V -2A bir şarj aleti kullanmalısınız. Aksi taktirde şarj süresi çok uzayacaktır. Amper değerinin yüksek olması telefonunuza zarar vermez, yavaş şarj ise bataryanızın şişmesine, dolayısıyla bozulmasına neden olabilir.

Bu konuda diğer bir önemli husus ise orjinal şarj aleti kullanmak! Elektrik akımı bataryaya ne kadar sağlıklı iletilirse, dolum da o kadar sağlıklı olacağından, süre ideal seviyelerde kalacaktır. Yan sanayi şarj aletlerinin bir çoğunda üzerinde yazan değerler aslıyla uyuşmaz. Tabi bunun güvenilir markaların ürünleri için söylemiyoruz. Piyasada bir çok markanın ürünleri orjinallerle yarışabilecek kalite. Fakat fiyatının ucuzluğundan anlayabileceğiniz bir çok ürün için bunu söylemek mümkün değil!

Konuyu bir atasözüyle bağlamak gerekirse; ucuz etin yahnisi olmaz! Bir çok kez ucuz şarj aleti alıp telefonun da kullanım ömrünü düşürmektense, bir kez en azından orta seviye şarj aleti almak daha sağlıklı ve yerinde olacaktır.

Tüm doğru ürün tercihlerine rağmen geç dolum devam ediyorsa, şarj soketinden şüphelenilebilir. Bu durumda ise bir teknik servise danışmak en doğru karar olur.

Author: Tayfun Sağır

5 thoughts on “Akıllı Telefon Neden Geç Şarj Olur?

 1. Merhaba anneme yaklaşık 1 buçuk yıl önce aldığım telefon 2 saat 15 dakika da şarj oluyordu.Şimdi 1 veya 1 buçuk aydan beri 4 saatte şarj oluyor.Bunun sebebi nedir?Ayrıca sorumun cevabını mail adresime de gönderin.Mail adresim:mustafaozcan_11@hotmail.com

 2. Benim telefonum general mobile gm4
  Bende de yavaş şarj sorunu oluştu
  Telefonu orjinal şarj cihazı ile şarj ettiğim zaman 8 saate doluyor
  Bende şarj aletinde sıkıntı vardır diye yeni şarj cihazı aldım ama yeni aldığım cihazdada aynı sıkıntı var
  Şimdi benim size sorum şarj aletinde sıkıntı olmadığına göre telefonun USB portundamı sıkıntı var yoksa bataryadamı?

  1. Enes merhaba. Bize sorduğun ihtimallerin ikisi de olabilir. Önce batarya denemek daha kolay tabi. Hem işe yaramazsa bile yedek bataryan olmuş olur.

 3. Telefonum samsung galaxy Grand 2 alalı 5 ay oldu fakat bu durumdan bende şikayetçiyim telefonumu sıfır aldım ve içinden çıkan bataryayı ve şarj aletini kullanıyorum. Telefonu şarja taktığımda bir kaç saat sonra bakıyorum %92-%93 gibi rakamlara ulaşmış ama sonrasında şarj olmuyor şarj aletini prizde çıkartıp taktığımda ise birden % 100 oluyor . Acaba şarj göstergesindemi bı sıkıntı var ?

  1. bazen açık olan uygulamar da şarj seviyesinin yükselmesini engelleyebilir, şarja taktığınızda uygulamaları sonlandırıp öyle deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir