Her yıl dünyada bir milyar akıllı telefon satılıyor. Hepsinin ortak noktası cam ekranlarının çok kırılgan olması. Peki akıllı telefon ekranlarına dayanıklılık sağlayan geliştiriciler bu konuda ne diyor?

New York menşeli cam üreticisi Corning araştırmacıları Apple ve Samsung markaları dahil, birçok akıllı telefon ekranının daha güçlü bir hale getirilebilmesi için çalışıyorlar.

Akıllı telefonların anahtarlık darbelerine, düşmelere ve ıslanmalara karşı nasıl daha dayanıklı olacağını bulmayı hedefliyorlar. Ancak ekranlar güçlendikçe telefonlar büyüyor.

Araştırma görevlisi Joshua Jacobs yeni nesil telefonları şu sözlerle özetledi:

“Aygıtlar her geçen gün inceliyor ve ekranları büyüyor. Her tarafları camla kaplı olduğundan onları darbelere karşı dayanıklı hale getirmeye çalışıyoruz.”akilli-telefon-ekranlari-ne-kadar-saglamSan Francisco menşeli elektronik aygıt sigortalayan Square Trade firması ise ürünleri bizzat test ediyor. Apple’ın ‘iPhone 6s’ ve ’6s Plus’ modeli ile Samsung’un ‘Galaxy Note 5’ ve ‘S6 Edge Plus’ modellerinde ekrana daha güçlü olması için çinko karıştırıldığı belirtiliyor. Ancak sonuçlar pek de parlak değil.

Ancak firmanın yöneticisi Steve Abernethy gelecekten pek konuşmuyor:

“Tarihe bakarak söyleyebilirim ki, üreticiler her gün telefonları daha da güçlü kılıyor ancak insanlar onları kırmaya devam edecek.”

Sunç; kırılmaz camlı akıllı telefonlara ulaşmamız için daha çok zaman var!

(euronews)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir