Adınıza Yasal Olmayan Yollardan Açılmış Hat veya Hatlar Olabilir!

Mahkemeye çağrılana kadar bir çoklarının varlığından bile haberdar olmadığı büyük dert; açık hatlar…Sizin isteğiniz dışında açılmış ve piyasaya  dağıtılmış olan hatlar… Genelde ifade verdikten sonra sorulur; ‘alan niye alır, satan niye satar?’ diye. Ama artık iş işten geçmiştir ve temize çıkmak gerekir…

Bir kaç sene öncesine kadar hat taşıma işlemleri yaygınlaşmadığından bu sorunla o kadar fazla karşılaşılmıyorduk. Fakat hat taşıma işlemlerinin gsm bayilerine ekstra bir gelir getiriyor olması piyasaya çok fazla açık hattın sürülmesine sebep oldu. Bu hatları birilerinin adına, o kişi yetki vermemiş olmasına rağmen açan bayiler, belli bir dönemden sonra hatları o operatörden diğerine taşıyarak kendilerine gelir sağlıyordu ve her numara her seferinde farklı kişilere satılıyordu.

Bir kaç ay öncesine kadar bu duruma karşı yapabilecekleriniz sınırlıyken artık BTK’nın çeşitli hamleleri sayesinde açık hat yapmak o kadarda kolay değil. Öncelikle örneğin Turkcell yeni hat işlemi sırasında alınan kimliğe “başka amaçla kullanılamaz” ibaresi taşıyan kaşeleri vurmayı zorunlu kıldı. Daha sonra BTK kararıyla hattı akrif eden gsm bayisi yetkilisinin isim ve soyisim ile birlikte TC kimlik numarasını başvuru formunun üzerine yazmayı… Zaten bilinçli müşteriler başvuru esnasından kimliklerine yaptıkları küçük bir müdahaleyle kimliklerinin başka işlemlerde kullanılmasını engelleyebiliyor olsa da bu her zaman pek de mümkün olmuyordu. Şimdi isim durum biraz daha farklı…

BTK yeni hizmete soktuğu ve ilerleyen dönemde e-devlet sistemi üzerinde daha da geliştirmeyi vaad ettiği bir sistemle vatandaşların sorgulamayı kendilerinin yapabilmesine imkan sağlıyor. Aslında daha önceleri operatörlerden bireysel sorgulama yapabiliyorduk, fakat artık internet ortamında ve çok pratik.

BTK_Mobil_Hat_Sorgulama

https://hat-sorgulama.btk.gov.tr/ sitesine girerek açıklamayı okuduktan sonra “Devamé butonunu tıklıyarak görseldeki işlem ekranına ulaşıyoruz. Burada sizden TC kimlik numaranız ve aktif olarak kullandığınız numara bilgileri isteniyor ve alt bölümdeki güvenlik kodu kısmını da doldurduktan sonra bir sonraki ekranda telefonunuza gelen mesajla sorgulama yapabiliyorsunuz.

Sorgulama yapıldıktan sonra hangi operatörde hangi numaraların sizin adınıza olduğu bilgisine ulaşabiliyorsunuz. Bu işlem kişisel bilgilerin korunabilmesi açısından oldukça ehemmiyetli ki özellikle birden çok hat alma işlemi yapmış kişilerin kesinlikle bu sorgulamayı yapmaya ihtiyaçları var!

 

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir