4G Teknolojisi Ne Gibi Yenilikler Getirecek?

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, mobil iletişimde 4G yetkilendirme ihalesini Mayıs ayında tamamlayıp yıl sonunda hizmete sunacaklarını söyledi. 3G’de görülen kapsama alanı sorununu çözmesi beklenen 4G’de bağlantı hızı, 100 Mbps wi-fi’da ise 1 Gbps’ye kadar çıkabiliyor. Peki 4G kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlıyor?

3G teknolojisinin bir sonraki adımı olan 4G sayesinde akıllı cihazların veri indirme hızında gözle görülür bir hız artışı yaşanacak.

3G’ye sahip bir cihazla oyun yüklemek ortalama 3 dakika sürerken, bu hız 4G’de 25 saniyeye düşüyor.

3G’li bir cihazda kullanıcılar ortalama 10 saniyede müzik indiriyor. 4G bu süreyi 1 saniyeye düşürüyor.

3G’de video yüklemek isteyen kullanıcılar ortalama 20 saniye beklemek zorunda. 4G’de işe bu süre 1 saniye.

HD video izlemek için gereken bekleme süresi 3G’de 1.5 dakika. 4G ise bu süreyi 30 saniyeye düşürüyor.

3G’li bir cihaz ortalama 25 saniyede fotoğraf indirebiliyor. 4G’de ise kullanıcılar 1 saniyede bu işlemi yapabilecek.

3g-ile-4g-arasindaki-farklar

4G için uzun süredir yatırım yaptıklarının altını çizen Turkcell Genel Müdür Vekili İlker Kurugöz, “İhale bugün bile yapılsa şartname koşullarını yerine getirecek noktadayız” ifadelerini kullandı.

4G’yi dijitalleşmenin yeni sayfası olarak gördüklerini belirten Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, global pazarda 4G’ye diğer operatörlerden önce geçtiklerinin altını çizdi. Öğüt, “Vodafone ile herkes ilk günden itibaren 4G’ye hazır olacak” dedi.


Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir ise, “Grubumuz 4G’nin başarısı için gereken tecrübeye, vizyona ve kaynağa sahip” ifadelerini kullandı.

Telekomünikasyon’da dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisi 4G, ilk olarak 2007 yılında Güney Kore’de kullanılmaya başladı, şu anda ise 50’ye yakın ülkede hizmet veriyor.

ntvmsnbc

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir