Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “1 Nisan 2016’da firmalar 4.5G’yi sunmaya başlıyor olacaklar” dedi.

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan 4.5G’ye geçme süreci ile ilgili soruları cevapladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın geçtiğimiz aylarda 4G ihalesine değil, 5G ihalesine çıkılması yönündeki açıklamalarının ve ihalenin iptalinin ardından ise 25 Ağustos’ta çıkılacak olan ihalenin 4G ihalesi mi 5G ihalesi mi olduğuyla ilgili soruya Sayan, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımız o günkü konuşmasında ülkenin net faydasına ne yarayacak ne faydası olması gerektiği konusunda ona çıkmamız konusunda bize direktif vermişti. Bildiğiniz gibi telekomünikasyon sektörü özellikle şimdiye kadar yapılan yatırımlarda net ithalatçı konumda olduğumuz neredeyse yüzde 100’ e yakın. Tüm alt yapısını yurtdışında ithal ettiğimiz bir sektör. Sayın cumhurbaşkanımızın bize vermek istediği mesaj, biz artık telekomünikasyon sektörünü stratejik bir sektör olarak görüyoruz Kendi ürettiğimiz cihazları burada kullanabiliriz ve bizim bunları ihraç edebiliriz. Net ithalatçı konumunda ihraç eden Türkiye bu konularda yerli kriptosuyla kendi yazılımıyla kendi baz istasyonuyla yapmış olduğu yeni bir sistemden bahsediyoruz. Bu bağlamda bizim bir önceki ihale ile bugün ki ihale arasında en büyük farklılığımız şebekelerde ki yerli malı oranının kademeli olarak yüzde 30-40-45’e ulaşmasıdır. Birinci önceliğimiz şebekelerde kullanılan ürünlerin yerli malı olması. İkinci husus, AR-GE yükümlülüğünün arttırılması. Biz AR-GE personelini 500’den 750’ye çıkardık. Şu anda Türkiye’de 2 tane büyük AR-GE merkezi var. Açıkçası biz telekomünikasyon sektöründe bu AR-GE merkezlerinde tam olarak AR-GE yaptığından emin olmak istiyoruz. Bunun içinde bu AR-GE sürecini sonuna kadar götüreceğiz.”4-bucuk-g-teknolojisi-ne-zaman4,5G’nin ülkeye sağlayacağı faydalara ilişkin Sayan, “En büyük özellik hızının artmış olması ve eski teknolojiye yatırımın yapılmayacak olması. Bizim amacımız 5G’nin altyapısını oluşturmak. Bu nokta çok önemli internet hız ve kapasite olarak hiçbir sorunla karşılaşmayacak seviyeye geleceğiz. İnternet hızımız kesinlikle 10 katına çıkacak” şeklinde konuştu.

“Firmalar 4.5G’ye geçmek istiyor mu” sorusunu ise Sayan, “Firmalarda son teknolojiyi karşılamak ve müşteriye sunmak konusunda istekliler. Firmalar ilk aşamada biraz zorlanıyor olsa da kademeli geçişe uyum sağlayacaklarını düşünüyoruz. 1 Nisan 2016’da firmalar 4.5G’yi sunmaya başlıyor olacaklar” yanıtını verdi.

iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir