360 Derece Çekim Yapabilen Video Kamera!

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube her geçen gün farklı bir yenilikle teknoloji severleri şaşırtmayı başarıyor. Bu kez bazılarımızın şaşkınlıkla hayatına dahil ettiği, bazılarımızın ise henüz şaşıranlarla karşılaşma şansına erişemediği, bu yeniliklerden birisiyle karşınızdayız; 360 derece video!

Google bünyesinde hizmet veren Youtube’un geçen sene yapılan açıklamada Google’a para kazandırmadığı ortaya çıkmıştı. Yaptığı yenilikler ile popülerliğini korumaya çalışan Youtube, 360 derece videoları destekleyeceğini açıklmasının ardından, yeni bir teknoloji ekosistemi oluşturmaya başladı. Facebook’un ilk duyurularıyla beraber 360 derece video uygulaması etkili bir popülerlik kazanmış durumda. Youtube’un desteklemeye başladığı yeni video özelliği ile video izleme deneyimimiz çok farklı bir boyuta taşınacak! Günümüzde kameralar 170 dereceyle sınırlı olmak üzere çekim yapabiliyorken, 360 derece kamera, toplamda en az 6 kamera ile özel bir kombinasyon kullanarak çekim yapmaktadır.

360-derece-video-kamera

360 DERECE VİDEO NEDİR?
360 derece  video, aynı anda bir sahneyi 360 derece olarak tüm açılardan kaydeden bir kamera sistemi ile oluşturulur. İzleyiciler, kaydırma ve döndürme hareketiyle 360 derece videonun perspektifini değiştirerek farklı açılardan izleyebilir. Yani bir video izlerken sadece kameranın çektiği açıya değil tüm yönlere bakabileceksiniz. Bu özelliği taşıyan videoların sol alt köşesinde “360 video” etiketi yer alır ve bu videolar bilgisayarda, iOS ve Android cihazlarda izlenebilir.

BİLGİSAYARDA 360 DERECE VİDEOLAR
Bilgisayarda  360 derece video izlerken, izleme açısı fareyi sürükleyerek ve yön tuşlarıyla değiştirilir. Tarayıcınızın en son sürümünü kullandığınızdan emin olun. (ör. Chrome, Firefox)

Uyarı: Facebook‘taki 360 derece videolar, Safari ve Internet Explorer‘da izlenememektedir.

MOBİLDE 360 DERECE VİDEOLAR
iOS ve Android işletim sistemlerine sahip mobil cihazlarda kullanıcı, 360 derece videoların izleme açısını, parmağını ekranda sürükleyerek veya cihazı hareket ettirerek değiştirebilir. Mobil cihazlarda açıları kontrol etmek şüphesiz daha kolay. Akıllı telefonunuz veya tabeletinizin sahip olduğu sensörler ile sadece cihazınızı hareket ettirerek, son derece heyecan verici bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Facebook uygulamasının en son sürümünü kullandığınızdan emin olun. iOS cihazların iPhone 4S veya üzeri ya da iPad 2 veya üzeri cihazlar olması gerekmektedir. iOS cihazda ayrıca iOS 7 veya üzeri bir işletim sistemi olması gereklidir. Android cihazınız varsa, Android 4.3 veya üzeri bir sistem kullandığınızdan emin olun.


360 DERECE VİDEO NASIL YÜKLENİR?
Normal kamera ile çekim yapamayacağınızdan öncelikle 360 derece video çeken bir kamera almalısınız. YouTube, bilgisayarlarda Chrome, Firefox, Internet Explorer ve Opera tarayıcılarında 360 derecelik küre şeklinde videoların yüklenmesini ve oynatılmasını destekler. 360 derecelik video dosyası yüklemek için yüklemeden önce dosyada bir uygulama veya komut dosyasıyla değişiklik yapmanız gerekir. 360 derece videoların normal video dosyalarından daha büyük olduğunu ve yüklenmelerinin daha uzun sürebileceğini unutmayın

Videoyu Oluşturma
Şu anda piyasada olan veya yakında çıkacak olan aşağıdaki 360 derecelik kameralar YouTube ile uyumludur:


En iyi sonuçlar için videonuzu yüksek bir çözünürlükte ve YouTube’un gelişmiş spesifikasyonlarına göre kodlayın.  YouTube şu anda saniyede 24, 25, 30, 48, 50 veya 60 karelik 360 derece videoları desteklemektedir. 16:9 en boy oranına sahip, birleştirilmiş 4K (3840×2160) çözünürlükte videolar yüklemenizi öneririz.

360 derece videolar, yukarıda bahsedilen kameraların dışında özel kamera ekipmanları ve Kolor Autopano gibi üçüncü taraf birleştirme yazılımları kullanılarak da oluşturulabilir.

Yüklemeye Hazırlama
360 derece oynatmanın etkinleştirilmesi için video dosyanızın belirli meta verileri içermesi gerekir. Gerekli meta verileri sizin için yeni bir dosyaya ekleyecek bir uygulama kurmak üzere bu talimatları uygulayın.

Uygulama ile 360 derece özellikli bir dosya oluşturma

 1. Mac veya Windows  için 360  Video Metada uygulamasını indirin.
 2. Dosyayı arşivden çıkartın, ardından 360 Video Metadata uygulamasını açın. Mac kullanıyorsanız uygulamayı sağ tıklayıp ardından “Aç”ı tıklamanız gerekebilir.
 3. Video dosyasını seçin.
 4. “Spherical” (Küresel) onay kutusunu seçin ve “Save as”i (Farklı kaydet) tıklayın. Not: 3D Top-bottom (3B Altlı üstlü görüntü) onay kutusunu seçmeyin. Daha fazla bilgi için Sanal gerçeklik videoları yükleme talimatlarına bakın.
 5. Oluşturulacak dosya için bir ad girin.
 6. Dosyayı kaydedin. Orijinal dosyayla aynı konumda otomatik olarak yeni bir dosya oluşturulur.
 7. Yeni dosyayı Youtube’a yükleyin.
 8. 360 derece efektinin işlenmesini bekleyin. Bu işlem bir saat kadar sürebilir.

Meta verilerini bir Python komut dosyası kullanarak da ekleyebilirsiniz.

Dosyayı Yükleme
Yayınlamadan önce bilgisayarınızda videoyu izleyerek, dosyada 360 derece oynatmanın etkinleştirildiğini doğrulayabilirsiniz. 360 derece oynatmanın kullanılabilir hale gelmesi bir saat kadar sürebilir.

360 derecelik videolarda sol üstte bir yatay kaydırma düğmesi bulunur ve WASD tuşları kullanılarak video döndürülebilir. Bu nedenle, videonuzun 360 derece olduğunu onaylamak için bu özelliklere bakın.

Bu araçlar şu anda 360 derecelik videoları desteklemediğinden, masaüstü bilgisayarda veya mobil uygulamalarda YouTube Video Düzenleyici ve Geliştirmeler araçlarını kullanarak videonun kendisi üzerinde düzenlemeler yapmadığınızdan emin olun.360-derece-video-kameraArtık Facebook’a 360 derece videolarınız yükleyebilirsiniz. Normal video yüklemekle aynı mantıkta ama videonuzu yüklerken #360Video etiketiyle paylaşmayı unutmayın! Böylelikle videonuz ile daha fazla kişiyle etkileşime geçebilirsiniz. Son olarak, 360 derece videolar için Facebook’un koyduğu maksimum 10 dakika uzunluk ve de maksimum 1.75 gb dosya büyüklüğü kuralı olduğunu unutmayın!

Author: Halil Akgül

5 thoughts on “360 Derece Çekim Yapabilen Video Kamera!

  1. Tabi. Burada önemli olan videonun ilgili formatta olması. Bir çok Android telefonla deneme yaptık ve başarıyla izlendi.

  2. merhaba nesrin hanım Android cihazınız varsa, Android 4.3 veya üzeri bir sistem kullandığınızdan emin olun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir