Mozilla, kalkınmakta olan ülke pazarları için geliştirdiği akıllı telefonunu tanıttı.Üstelik bu telefonun fiyatıda telefonun önüne geçecek kadar şaşırtıcı.Telefon 25 dolara satılacağını söyleyen şirket,  cihazın ucuz “özellikli” telefonlar alan kitleyi hedeflediğini belirtti.

Firefox internet tarayıcısıyla tanınan şirket,prototip aşamasındaki telefonu Çinli ucuz çip üreticisi Spreadtrum ile ortaklaşa üretti.Pahalı akıllı telefon modelleri kadar güçlü olmasa da, cihaz uygulamaları çalıştırabilecek mobil internet kullanılabilecek.

Son dönemde özellikli telefonların dünya çapında bulunduğu konum herkes tarafından biliniyor.Şirketin sunduğu telefon ise sadece sesli arama ve diğer temel özellikleri bulunan cep telefonlarıyla, tam özellikli akıllı telefonlar arasında bir yerde kabul ediliyor.
Mozilla cep telefonu üreticilerinin önemli derecede büyüme için kalan tek yer olarak gördüğü kalkınmakta olan dünya pazarlarında öne geçmek istiyor.

 firefox-akilli-telefonunu-tanitti

Ucuz akılla telefon konseptinin gelişmekte olan ülkelerdeki tüketicilerin, özellikle de iPhone ve Samsung Galaxy serisi gibi modelleri almak için uzun sözleşmeler imzalamak zorunda kalanlara hitap edeceği sanılıyor.

Ancak pazar uzmanı Carolina Milanesi bu tür telefonların rakip olarak görülemeyeceğini vurguluyor.

Milanesi “Burada akıllı telefon deneyiminden bahsetmiyoruz. Sözkonusu olan özellikli telefonlardan biraz daha iyi ama kullanışsız bir akıllı telefon” diyor.

Milanesi ayrıca telefonun Mozilla’nın kendi işletim sistemiyle çalıştığına ve bunun ucuz akıllı telefon piyasasında rekabet artarken sorun çıkarabileceğine dikkat çekiyor.

Bbc Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir